Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Octavia II sau Mondeo ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Alexandru93781
Vreau sa cumpar o masina noua. Am de ales intre Octavia II 1.9 TDI si Modeo 2.0 TDCI.

As vrea sa iau in considerare urmatoarele criterii :
1. Suspensii
2. Motorizare
3. Costuri intretinere.
4. Altele.

Ma puteti ajuta cu experienta voastra, pentru a alege varianta finala ?

Cu multumiri.
todinca99047
pai de ce nu compari motorul de 2 TDI 140 cp de la Octavia cu cel de 2 tdci de la mondeo....ma rog...eu unul apreciez octavia ca fiind peste mondeo....dupa criteriile prezentate de tine doar motorul este putin peste cel de 1.9 de la skoda...in rest octavia se gaseste in fata lui
Alexandru93781
In ce sens Octavia se gaseste in fata ? Adu-mi citeva argumente, te rog.
danmatyas
as alege octavia 2 pt simplul fapt ca e la inceput de cariera pe cand ...mondeo deja e un model vechi, urmeaza a fi inlocuit in curand cu noul model.Motorul tdci d p mondeo e mai silentios si cu mai putine vibratii decat cel de pe octi..probabil si mai agil.
Mihai66305
Octavia este o masina cu adevarat robusta, si care a marcat mereu bine in topurile fiabilitatii. As alege totusi motorul 2.0 TDI (16v DOHC) in locul batranului 1.9 TDI (8v SOHC).
Asa cum spunea si Dan, Mondeo asteapta succesor anul asta - eu zic ca poate merita sa astepti sa-l vezi wink.gif
Alexandru93781
Am vazut cum arata noul Mondeo. Dar sincer, nu vreau sa dau mai mult de 20000 EUR.
Nu stiu de ce conteaza asa de mult ca Octavia este la inceput de drum. Chiar nu vreau sa pun accentul pe faptul ca la revanzare, Mondeo se va deprecia probabil mai rapid decit Octavia.

Ma intereseaza ca timp de 4-5 ani sa nu mai am grija service-urilor (asa cum am facut cu actuala masina SH).

Mondeo are distributia pe lant sau curea ?
T u d o r
Mondeo are distributie pe lant.
Daca nu insisti pentru diesel, vezi ca la 19000 ddp poti lua Honda Accord benzina de 2.0, cu dotari foarte bune. E o masina excelenta, dupa parerea mea e o mai buna alegere decat O2 sau Mondeo. Garantie 3 ani full, fiabilitate de top si aspect general mai tineresc si mai dinamic. Plus ca nu o vezi toata ziua pe strada... smile.gif
Dintre cele doua propuse de tine, as alege Mondeo.
TLS-09
Da dar tot in 20000 poti sa-ti iei si o Octavia 2 cu dotari foarte bune http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...via+configurare
T u d o r
Am un prieten la Skoda si mi-a soptit (o pasarea) biggrin.gif ca O2 nu ar mai fi asa fiabila ca O1. Asta din ce a intrat la ei in service. Plus ca totusi Octavia este un lup in blana de oaie, la origine este o compacta, cu spatiul interior pe masura. Am condus Mondeo, am condus O2, am stat si in spate, si afirm cu tarie ca spatiul interior si tinuta de drum sunt net in favoarea Ford-ului. Probabil ca Octavia are avantajul pretului de revanzare, mai ales TDI, ca la noi e la moda. Motorizarea 2.0 tdci de 115 cai este si pe hartie si in mers mai buna decat 1.9 tdi de 105 cai de la grupul VW. Iar daca mai urcam la 2.0 tdi, exista la pret comparabil si 2.0 tdci de 130 cai, un motor foarte bun, commonrail. Aspectul mai anost al Mondeo-ului la interior este un fapt, dar nici Skoda nu te rupe cu stilul. Ambele sunt tributare filosofiei de a face masini a germanilor, functionala intai si apoi daca ne mai ajunge bugetul, o facem si frumoasa. biggrin.gif Oricum, dupa facelift Mondeo chiar arata bine, mai bine decat Octavia, dupa gusturile mele subiective. smile.gif
Alexandru93781
Din punct de vedere spatiu, tinuta de drum, motorizare, cred ca Mondeo este peste O2. (cel putin din informatii de pe forum). Octavia are avantajul "tineretii" sa spun asa.

Din punct de vedere articulatii, se poate spune ca O2 sta mai bine ?

Dar din punct de vedere al costurilor de intretinere ?
ncristi
QUOTE
Am un prieten la Skoda si mi-a soptit (o pasarea) ca O2 nu ar mai fi asa fiabila ca O1


Lucru care se vede si din celebrele clasamente de fiabilitate unde O2 nu prea a mai punctat asa cum a facut-o O1- skoda cazand din ce in ce mai jos smile.gif
AlexTM
Nu e cam prematur verdictul asta?
Radu97668
QUOTE(dan florin57283)
as alege octavia 2 pt simplul fapt ca e la inceput de cariera pe cand ...mondeo deja e un model vechi, urmeaza a fi inlocuit in curand cu noul model.Motorul tdci d p mondeo e mai silentios si cu mai putine vibratii decat cel de pe octi..probabil si mai agil.

Poate ca TDCI ar trebui sa aiba mai putin vibratii, insa am vazut un Focus nou caruia ii tremurau scaunele, pe cand eu nu am patit niciodata asa ceva la octavia. Eu asa alege Octavia pentru ca imi place mai mult si pt ca prefer motoarele Volkswagen, insa terbuie sa recunoastem ca Mondeo este putin superioara. Cu toate astea, se stie ca motoarele folosite de Ford consuma mai mult decat cele Volkswagen si sunt si mai putin fiabile. Asta ca sa nu mai vorbim de costurile de intretinere dupa terminarea garantiei.
Alexandru93781
Sa inteleg ca la capitolul intretinere Mondeo sta mai prost ca Octavia.
Alexandru93781
Ce inseamna ca puntea spate de la Octavia 2 este independenta? Are vreun avantaj ?
HalbaSus
Da, masina are o stabilitate mai buna in viraje si in general un comportament dinamic mai bun.
sandman
eu as alege clar modeo. in primul rand ca e ford nu skoda, si as avea mai multa incredere. + ca am condus noul mondeo, si pur si simplu ma lasat cu gura cascata.
acuma fa si tu un drive test si vezi care-ti place
AlexTM
QUOTE(sandman)
... in primul rand ca e ford nu skoda ...
? adica imaginea de marca e mai buna?
sandman
da, eu zic ca da
Alexandru93781
Aveti idee cum stau cele doua marci din punct de vedere al cheltuielilor de intretinere ?
florin55503
mondeo are evident o tinuta de drum mai buna, spatiu ceva mai mare, motor mai modern. dar este un model invechit, se devalorizeaza destul de rpede (daca ne uitam la preturile sh vom vedea ca de multe ori un mondeo se vinde mai ieftin decat o octavia care pana la urma e o compacta) si a avut probeleme care s-au repetat. intreaba posesorii de pe forum.

nu stiu cum se face dar motoarele tdci consuma mai mult decat tdi-uri. de ce?? nu stiu. asta un fapt.

pe de alta parte nici octavia se pare ca nu mai e ce a fost ca si fiabilitate (desi eu zic ca e prea devreme sa ne dam cu parerea). dar e la inceput de drum, e tdi ( si asta la romani face toti banii).

cel mai bine alege masina in care te simti mai bine si care raspunde mai bine nevoilor tale
Radu97668
ar trebui sa tii cont ca skoda este subsidiare Volkswagen, iar eu consider ca Volkswagen are o imagine mai buna decat fordul. Cu Mondeo trebuie sa recunosc ca nu am mers si la prima vedere mie imi palce masina, insa am mers cu noul focus si mi-a lasat un gust amar. Nu inteleg cum o masina care are un pret similar cu octavia tour poate folosi niste plastice atat de ieftine. Ca sa nu mai vorbesc ca persoana cu pricina se plangea de un consum de 10% in oras, ceea ce mie mi se pare un pic cam mare pentru un diesel de 1.6. Eu te sfatuiesc sa faci un drive test cu ambele masini si sa analizezi atent fiecare detaliu inainte de a te hotara. Aici, pe forum parerile sunt impartite si mare parte din ele sunt influentate de preferintele fiecaruia. Eu, recunosc, nu as renunta la Skoda mea cu 72.000km pentru un Ford abia scos pe poarta fabricii, insa eu sunt eu.
Alexandru93781
Trebuie sa recunosc ca imi este dificil sa aleg.
La capitolul confort cred ca Mondeo cistiga.
La consum Octavia e in top.
La fiabilitate : nu stiu sa raspund.
La costuri de intretinere : nu stiu sa raspund.
Alexandru93781
Octavia 2 are distributia pe curea?
TLS-09
Da
Cso96419
nu are pe lant. are pe curea. mondeo are pe lant, de aici rezulta o fiabilitate mai mare.
cat despre pretul scazut la SH, e valabil doar la Tour. variantele in 4,5 usi costa cu pana la 2000 de euro mai mult, modele din acelasi an.
Alexandru93781
Mi se pare mie sau Mondeo are garda destul de jos ? Am facut un test drive si nu prea se descurca cu bordurile mai inalte.
In plus, simteam in pedale (frina, ambreaj) trepidatia motorului ? Este normal sa fie asa ? Are a face cu motorul de 2.0 tdci ? Cu faptul ca este pe lant ?

Tks.
florin55503
in pedala de ambreiaj intr-o anumita pozitie o simti trepidand putin. pe frana nu
Alexandru93781
Va multumesc pentru sfaturi. Am optat deja pentru Mondeo. In zilele urmatoare o voi ridica. Sper sa fie alegerea buna.
Alex100493
QUOTE(Alexandru93781)
Ce inseamna ca puntea spate de la Octavia 2 este independenta? Are vreun avantaj ?

biggrin.gif
Skoda a bagat suspensie independenta spate pe Octavia2 pt prima data. Fordul face de mult acest lucru si daca nu-s dezinformat cred ca au fost primii care au introdus suspensie independenta spate pe masini de serie,deci au ceva traditie. Daca te mai uiti pe forum tocmai pt asta sunt renumite Fordurile:stabilitate,care rezulta tocmai din lipsa puntii fixe spate.
La aceeasi bani ai mult mai multe dotari pe Mondeo,spatiu,confort si siguranta mai mare;garantie 4ani (Skoda cred ca are1,5 maxim 2ani). Mergi la fiecare reprezentanta,fa un drive-test si te interesezi de costul reviziilor la fiecare marca.Ce te va atrage si impresiona pe tine asta sa-ti cumperi! :wave:
AlexTM
QUOTE(Alex100493)
Mergi la fiecare reprezentanta,fa un drive-test si te interesezi de costul reviziilor la fiecare marca.Ce te va atrage si impresiona pe tine asta sa-ti cumperi! :wave:

Alegerea a fost facuta, unde sa mai mearga?? :bash:
florin55503
QUOTE(Alex100493)
QUOTE(Alexandru93781)
Ce inseamna ca puntea spate de la Octavia 2 este independenta? Are vreun avantaj ?

biggrin.gif
Skoda a bagat suspensie independenta spate pe Octavia2 pt prima data. Fordul face de mult acest lucru si daca nu-s dezinformat cred ca au fost primii care au introdus suspensie independenta spate pe masini de serie,deci au ceva traditie. Daca te mai uiti pe forum tocmai pt asta sunt renumite Fordurile:stabilitate,care rezulta tocmai din lipsa puntii fixe spate.
La aceeasi bani ai mult mai multe dotari pe Mondeo,spatiu,confort si siguranta mai mare;garantie 4ani (Skoda cred ca are1,5 maxim 2ani). Mergi la fiecare reprezentanta,fa un drive-test si te interesezi de costul reviziilor la fiecare marca.Ce te va atrage si impresiona pe tine asta sa-ti cumperi! :wave:


garantia e de multe ori doar o modalitate de a mai suge bani de la client. ea va acoperi numai anumite chestii care nu se prea strica. in rest pentru a pastra garantia asta va trebui sa platesti din greu. daca pretul reviziilor ar fi acceptabil ar fi o chestie asa nu e decat o alta pacaleala
Alexandru93781
Acum citeva saptamini lansam acest topic.

Intre Octavia si Mondeo am ales Mondeo. Din pacate insa, pe zi ce trece imi dau seama ca nu am facut cea mai buna alegere.

Motive : desi vorbim de o masina noua, inca de la inceput am probleme cu directia. Am parcurs 300 km si deja trage dreapta. Am fost la service, au spus ca au "echilibrat-o", dar de tras tot trage. O s-o mai duc inca o data.
In plus, la numai 300 km se aud deja greierasi.
Legionaru'
Imi pare rau pentru tine.Apare un sentiment nasol cand dai o caruta de bani si nu esti multumit de ce primesti.
DORU
Imi pare rau pt necazurile tale...tardiv, pot sa-ti doresc sa nu ai parte de prea multe.
Alexandru93781
In functiue de ce raspuns imi dau astazi, o sa le-o pun in cap.
A K U
Poti sa le-o pui unde vrei tu. Experientele majoritatii soferilor cu service-urile, indiferent carei marci apartin, sunt de foarte putine ori fericite. Sunt in stare sa te pupe si-n fund sa le cumperi masinile, dupa care...te descurci. Important este sa nu-ti para rau ca ai ales o marca in detrimentul alteia. Succese!
Andrei76320
Stiu si eu pe cineva care si-a luat mondeo acum vreo 3 ani si trage dreapta; tragea de nou, a fost in service au echilibrat-o dar degeaba,
Naspa situatie. si a si costat
Alexandru93781
Au refacut geometria, dar tot trage putin dreapta. Mi-au spus sa mai fac citeva sute de km cu masina si apoi sa revin. Spuneau ca masina se mai aseaza, etc. (mi s-a parut aberatie asta).
Vreau sa stiu in primul de ce trage dreapta.
Nu ma resemnez cu ideea. Ori rezolv problema ori imi dau banii inapoi.
Cipp
Cauzele sunt multiple - cel mai probabil, unghiul de fuga nu e reglat corect, ori au aia aparatele decalibrate, ori sunt boccii! De la dezechilibrul anvelopelor e mai putin probabil sa traga dreapta asa tare! Incearca la Sama Service(scuze de reclama), daca iti permite garantia!
Alexandru93781
Ma gindisem deja sa merg la service-ul indicat de tine. Vreau sa fac comparatie intre testele facute la Ford si aici.

Care ar putea fi cea mai grava cauza a problemei cu directia ?
Mariustom
Alexandru, zici că îți trage puțin dreapta. Ai încercat să fi și pe mijlocul axului drumului, deoarece se poate ca aceea deviere să fie produsă de înclinarea drumului, în special în afara localităților.
Sau, după câțiva km buni, mers cam 1/2 h, oprește și pune dosul palmei pe jantele roților, nu cumva unele din ele sunt mai calde decât celelalte ? blush.gif
Adică, e posibil ca plăcuțele să fie puțin presate pe disc și să frâneze puțin ?!

Fă și acest lucru, și zi ce ai constatat.

Și, nu sunt de acord cu acei cârcotași care zic: vezi, mai bine alegeai pe cealaltă tongue.gif Ai ales o mașină nouă, indiferent care este ea, și este normal să ai pretenții. Caută importatorul oficial, dă-le telefon, spune-le problema care o ai și poate te ajută ei.

Baftă oricum :wave:
Alexandru93781
Mariu, ideea ta cu placutele de frina, pare logica. Ar putea fi o cauza. Cred ca acest aspect scapa atunci cind mecanicii fac geometria. Adica nu apare pe erori.

O sa incerc.

Oricum, vreau sa vad clar ce are. Dca este un defect major, o sa fac tot posibilul sa imi recuperez banii.
Florin103168
Total amuzant...

Octavia peste Mondeo ?!
HA HA HA :boxing:

OCTAVIA II si MONDEO III in primul rand nu fac parte din aceeasi clasa !

Comparatia corecta este Passat cu MONDEO...

Apropo... vezi ca a aparut noul Mondeo IV.

Poze disponibile pe net... Daca nu gasiti anuntati-ma si va trimit eu...
florin55503
ce e total amuzant ca omul si-a luat masina noua si deja are probleme cu ea?

daca citesti cu atentie pagina trecuta o sa vezi ca probl;ema s-a pus aproape din toate punctele de vedere
Radu97668
nu este nimic amuzant in acest topic. Mondeo este comparabil cu Passat si cu Superb (si parerea mea este ca ambele sunt peste Mondeo), nu cu Octavia. Faptul ca are probleme cu masina nu inseamna ca a facut o alegere proasta ci ca este ghinionist.
A K U
OT: cand iti cumperi o masina NOUA, n-ar trebui sa se puna problema de ghinion, ca de-aia e NOUA :bash: :minigun:
Mihai63349
Inainte de a vedea cheltuielile cu intretinerea, am si eu o intrebare. Vorbim de aceiasi bani? Ca de aceeasi masina, ca si clasa, nu vorbim. Octavia o comparam, daca vreti cu Focus sedan. Mai departe, daca Mondeo se vinde la promotie la un pret comparabil cu Octavia si Focus sedan, este tocmai pentru ca e la sfarsit de cariera. Sa punctam un lucru: Mondeo este mult mai mare in interior decat Octavia. Lucru normal, doar e in alta clasa. Iar daca e in clasa superioara, are de asemene suspensie independenta. In concluzie, fiind o masina superioara ca si conceptie, e normal sa fie mai scumpa la intretinere. E normal, de asemenea sa consume mai mult, fiind mai grea. E normal, totodata sa-ti ofere mai multa siguranta si mai mult confort.
Deci, daca e sa alegi intre Octavia si Mondeo, daca preferi economicitatea, alegi Octavia, daca preferi confortul tau si, eventual al familiei, alegi Mondeo.
Mihai63349
Am postat aiurea. N-am mai fost demult pe forum, am citit prima pagina si m-am grabit sa raspund. wallbash.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.