Help - Search - Members - Calendar
Full Version: seat ibiza vs grande punto vs renault clio
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Adrian100210
Salut,

Dispun de in jur de 12.000 E si m-am oprit la cele 3 de mai sus.
Pana acum am vazut ibiza si grande punto si ambele masini arata super bine.
Ibiza are un plus la motor (1.4 85 cai fata de 1.4 77 cai de pe fiat) dar fiatul are ceva dotari in plus (comenzi pe volan si computer de bord).
Din cate am vazut pe situl renault clio le intrece cu mult pe amandoua la dotari.....Sunt foarte nehotarat si as avea nevoie de niste pareri ajutatoare

PS: Corsa iese din discutie pentru ca nu vreau sa mai astept inca 6-8 luni pentru a intra in posesia masinii
eddie
Alege Clio,e model mai nou,are si 5 stele la crash-teste.Pe langa mai multe dotari fata de Ibiza si Grade Punto,are o gama variata de motorizari.
Cso96419
Ibiza e mai "sportiva". mi se pare mai inchegata si mai ferma pe drum cu o suspensie vioaie.
celalalte sunt mai mari la interior, dar parca clio e mai bun.
Daniel91961
Clio te incanta cu multe dotari,dar trebuie sa tii cont si de faptul ca are o calitate indoielnica si intretinere relativ scumpa.
Eu personal as exclude Clio.
Ramane Ibiza si Grande Punto. Considerand faptul ca Fiatul nu a spus mai nimic in ultimii ani pe piata auto si de asemenea km pe care i-am parcurs cu grande punto (masina de servici) pot sa-ti ca masina e ok,dar au inceput sa apara tot felul de zgomote dupa numai 3000 de km.Am fost cu ea la service si s-a rezolvat,dar m-au rupt de bani aia la service.Fiat este f scumpa la intretinere.
In acelasi timp, am avut pana de curand Ibiza ca masina personala si pot sa-ti spun ca nu am avut ce sa-i reprosez acestei masini.Singurul motiv pt care am vandut-o este ca imi iau alta.
Nu te lua dupa cele 5 stele la testele alea.E vrajeala,cel putin asta e parerea mea.
Pana la urma tu decizi,parerea mea,subiectiva de altfel, este pentru ibiza, pentru care oricum o sa astepti vreo 2 luni si jumatate.
Adrian100210
Si eu inclin mai mult spre ibiza...dar deocamdata nu am vazut clio..probabil o sa programez drive test-uri cu amandoua pt a ma hotari...Daca sunt pe aici posesori de clio sau ibiza de curand achizitionate va astept cu pareri/sfaturi.
Alma89240
Da, e adevarat, Grande Punto are stil: interiorul e rafinat si placut. Portbagajul este suprinzator de mare pentru o masina cu spatele aparent asa de scurt.

Dar... Grande Punto are o suspensie nepotrivita cu drumurile noastre: foarte rigida, simte orice denivelare. Combinat cu scaunele tari si rigide, senzatia nu e foarte placute.

In spate locul e destul de inghesuit, dai cu capul...

Cat despre aspectul de monovolum dinauntru, mie mi se pare simpatic.
mishutz
Sincer, Ibiza mi se pare mai scumpa si fara justificari.. Doar ca e in grupul VW?? G.P. si Clio sunt modele mai noi si asta conteaza. Depinde si ce conteaza pt tine mai mult: siguranta, aspectul.. Si faptul ca fiat este o marca indoielnica refuz sa cred. Avem la firma 3 masini Fiat (Ducato, Doblo si un G.Punto) si nici una nu a avut vreo problema pana acum. Inafara de revizii nu au fost costuri suplimentare. Fa si un drive-test, sigur ajuta
adi.mitrea
În aceeași categorie intră și noua Corsa. La 12.000 poți pune 1.2 benzină cu 80 de cai sau 1.4 cu 90. Mașina este lucrată foarte atent la interior iar materialele folosite sunt foarte bune.

La fel și Clio, e și el îngrijit.

Dintre mașinile alese de tine aș exclude Punto din cauza motorului prea slab. Clio cu motor de 1.4 este 10.200 CIP (și-a cumpărat cineva de pe forum în urma unui versus), deci la DDP sare un pic de 12.000...

Ibiza mi se pare scumpă pentru ce oferă.

Personal aș merge pe Corsa, dar înainte de toate mergi la test drive cu toate modele la care te-ai gândit. :wave:
Lucas
Despre Fiat nu stiu ce sa zic. Stiu ca sunt intr-o criza financiara mare de tot. Parere subiectiva : punto imi place foarte mult la design. In plus combinatiile de culori pentru bord si tapiterie sunt foarte multe si placute. E masina de generatie noua si asta incanta.
Renault Clio....sincer cand ma uit la el , parca nu se potriveste ceva la design...tot ma uit dar nu-mi pot da seama. Sincer nu imi place ultimul lor model. In plus renault e scump la intretinere.
Seat Ibiza. Am condus unul dar generatia trecuta. Ce pot zice este ca e foarte bine inchegat. Nu scartaie nimic pe el ( cel care l-am condus are 140.000 km la bord) , nu trosnesc plasticele , nici macar la gropi. E o masina cu o suspensie conceputa putin mai sportiva dar nu exagerat. Are un raport bun confort/sportivitate. Eu as merge pe seat daca nu te intereseaza asa de mult designul. Sincer mi-a lasat impresia ca e o masina care rezista in timp. Daca vrei sa iti iei masina pentru 6-7 ani , eu as merge pe ibiza.
Cel mai bine este sa faci un test-drive cu fiecare si sa vezi care iti place mai mult. Faci balanta dupa aia si o alegi pe cea care crezi tu mai mult de cuviinta ca merita si este mai pe placul tau.
Iti urez bafta si sper ca vei lua decizia cea mai potrivita pentru tine.
Oricum ar fi bine sa intrebi la reprezentanta fiecareia costul anumitor piese cum ar fi : parbriz , planetare , etc si sa iei in calcul si aceste chestii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.