Help - Search - Members - Calendar
Full Version: intalnire subaru in romania ...
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Intalniri Subaru
G e o r g e
pentru ca in bucuresti nu au reusit , a fost nevoie de suceava sa se intample intalnirea de posesori subaru .

2 legy uri si-au dat intalnire la hotel santa fe ... geeeeezzzzzz hotel cu nume de hyundai laugh.gif dragut , nu ?

iata si niste poze smile.gif

noul legy 2007 are o groaza de dotari care il fac si mai atractiv.
vechiul legy are motor mai mare si cuplu mai mare , dar ceva mai putin dotari , gen clima "bizona" , 6 cd changer cu mp3, oglinzi pliabile electric, piele + scaune incalzite (astea veneau pe un nivel superior de echipare la vechiul legy) , bixenon (atentie BI XENON , scurta + lunga ) , volan reglabil si pe adancime, AFU + + + ... si mai departe le-am pierdut sirul ... oricum multe doratari care o fac cu siguranta o alegere excelenta smile.gif

si acum pozele :



enjoy smile.gif
f1anatic
Cind vin la vara, sa ai bi-xenonul disponibil ca l-am cumparat ! Bicsenonii naibii...aici doar STi are xenoane.
victor71773
Stie cineva cand va aparea NOUL Legacy? Vreau sa spun nu un facelift - ci modelul complet nou.
Din cate stiu actualul a iesit pe piata in 2004. Daca as sti ca un model complet nou ar iesi prin 2008 atunci as mai sta linistit cu Legacy-ul 3.0 pe care (cu drag) il conduc inca si as astepta ca noua masina sa fie tot Subaru Legacy.
Sper ca si in Romania Subaru sa preia la buy-back masinile cu cativa vechime daca vrei sa cumperi modelul nou... Cred ca acum doar Subaru nu face asta...

Altfel - tare mi-e teama ca nu voi mai astepta si ma voi indrepta spre 2007 Infiniti G35 - care din 2008 apare si in Europa.

Victor
---------------
Legacy 3.0 5AT
Jeep Cherokee 2.8CRD
G e o r g e
ba se face si buy back la noi smile.gif

ia intreaba la radacini ce si cum smile.gif parca am auzit ceva de buy back .
andrei5130
Pana la urma cum ramane unde facem urmatoarea intalnire ?


...asteptema sa se ezghete meleagurile mai inalte ale tarii ca sa ne avanturam pe un Trans Alpina (Trans Montana) sau cautam un alt loc dragut?
gont
QUOTE (andrei5130 @ Feb 10 2009, 09:53 PM) *
Pana la urma cum ramane unde facem urmatoarea intalnire ?


Aceeas intrebare ma framanta si pe mine. rolleyes.gif
vlademir
Maine am o intalnire de taina cu o persoana din zona Brodinei pentru a cauta pensiunea perfecta. Cand voi avea detalii, va spun. Problema e sa stabiliti data/luna.
V l a d
facem una in Bucuresti sau imprejurimi? una mica, evident laugh.gif
G e o r g e
facem smile.gif cand vreti voi , dar nu we asta ...
V l a d
laugh.gif laugh.gif laugh.gif pai atunci cum e cand vrem noi daca nu we asta
G e o r g e
QUOTE (V l a d @ Feb 11 2009, 04:28 PM) *
laugh.gif laugh.gif laugh.gif pai atunci cum e cand vrem noi daca nu we asta

e valentines day ... lumea mai pleaca din bucuresti nu sta la intalniri de masini smile.gif if you get my drift
V_I_C_T_O_R
Vlademir, cand organizezi o intalnire in zona Moldovei pe mine poti sa contezi din oficiu! Haideti, ca prima a fost greu de facut, restu vin de la sine biggrin.gif. Pariez ca la urmatoarea intalnire vor fi cel putin 10 masini. cool.gif
V l a d
la astia casatoriti nu mai e cu valentines day, in plus nu e sarbatoarea noastra. Oricum you get some fara valentines day cand esti luat laugh.gif
Mircea104901
smile.gif
LooLee
Din ce am auzit la meteo, weekendul asta se asteapta temperaturi negative si chiar ninsori. http://vremea.kappa.ro/ Cred ca e ultima rabufnire a iernii. Poate fi o oportunitate. thumbsup.gif
V_I_C_T_O_R
Vrei sa vii cu o propunere si nu stii cum? teehee.gif
V l a d
laugh.gif laugh.gif laugh.gif oricum eu cred ca george evita intalnirea ca sa nu vina cu dezonoarea de masina germana laugh.gif laugh.gif laugh.gif
LooLee
Un telefon la o pensiune si problema-i rezolvata. Locuri sa fie, dar acum cred ca sunt, s-a mai dus din nebunia vacantelor. Plata prin OP si gata. confused.gif
Problema este ca nu prea cunosc multe locatii pitoresti care sa satisfaca si scopul intalnirii. Dar voi?
BEBY
QUOTE (LooLee @ Feb 12 2009, 07:55 AM) *
Un telefon la o pensiune si problema-i rezolvata. Locuri sa fie, dar acum cred ca sunt, s-a mai dus din nebunia vacantelor. Plata prin OP si gata. confused.gif
Problema este ca nu prea cunosc multe locatii pitoresti care sa satisfaca si scopul intalnirii. Dar voi?


daca e sa se organizeze ceva prin moldova(suceava,piatra, ceva pe aproape de iasi) sigur vin si eu...si va aduc si ultimul membru in familie care e la faza SUBAUUUUUUU...cand vede masina tatei:))..e scuzabil ..are doar 1 an si 7 luni rolleyes.gif
andrei5130
Mai baieti puneti mana pe lopeti... Si hai sa organizam o intalnire ca parca se cere!

Eu propun sa fie undeva in centru tarii ca sa poata ajunga cat mai multa lume...
gont
Ma bag oricand, oriunde biggrin.gif
andrei5130
eu zic sa veniti cu propuneri legate de data in care ar trebui sa aiba loc intalnirea in functie de programul vostru pentru a reusi sa stabilim o data si pe urma sa cautam si locatia


astept propuneri !
andrei5130
Hei a venit caldura !!!

ce ziceti de o intrevedere?
bakero
da bre,hai la mare!dam o tura pe plaja,cu masinile bineinteles,facem neste cerculete pe nisip...aa...ce ziceti?
vanshopservice
BUNA ZIUA,
SUNT NOU AICI PE SITE
AM 2 DUBITE SUBARU LBERO UN BUS(DIN ALA SUPER DELUXE CU PLAFON TRANSPARENT) SI UN VAN, ULTIMELE MODELE?
MAI ARE CINEVA ASA CEVA, CHIAR SI DEFECTE MA INTERESEAZA?
DACA DA TRIMITE-TI UN E-MAIL LA ADRESA: vanshopservice@YAHOO.COM SAU INTRATI PE MESSENGER LA ID: VANSHOPSERVICE
CU STIMA TUTUROR CELOR CARE AU SUBARU
GLC120
vanshop bine ai venit. Poate te prezinti pe topic-ul dedicat si ne dai niste detalii despre masini. Recunosc ca nu am auzit vreodata ! unsure.gif
sorintudosie
SCARLINES GROUP dealer SUBARU in Craiova va invita in acest weekend (30-31 ianuarie) pe partia de la RANCA pentru a asista si participa la o sesiune de Test Drive pe zapada urmata de petreceri pe partie alaturi de echipa Kiss FM.

Evenimentul are ca scop evidentierea tractiunii Symetrical AWD , tractiune integrala permanenta de care beneficiaza toata gama de masini SUBARU.






M-am gandit sa va spun poate ne vedem la Ranca.
G e o r g e
multumim frumos smile.gif cam din scurt din pacate sad.gif

si cand vrea cineva sa afle de la mine ce inseamna subaru + zapada ii explic cat costa un diferential central , un diferential spate si 2 planetare spate . ahhh si nu la drifturi !
si cand ajungeti la pret de masina noua din 4 piese va cam vine sa va luati lumea in cap ...
bobita
QUOTE (G e o r g e @ Jan 28 2010, 07:04 PM) *
si cand vrea cineva sa afle de la mine ce inseamna subaru + zapada ii explic cat costa un diferential central , un diferential spate si 2 planetare spate . ahhh si nu la drifturi !



Mai George, eu am citit chestia asta de nu stiu cite ori, pe vreo doua forumuri, da tot nu inteleg de ce nu zici si in ce conditii s-a intimplat asta, nu de alta da or mai crede unii ca nu ai voie sa mergi cu subaru prin zapada....Una peste alta, orice masina are limitele ei, cind le depasesti, poti sa o patesti.
Scuze de OT
Mircea104901
Chiar George, nu ne explici mai pe larg cum s-a intamplat?
Si eu l-am fortat de i-au sarit capacele vreo 5-6km (numai in 1 pe reductor turat la 5-6000rpm -altfel nu mergea, murea motorul) , mers fata-spate-fata-spate (luam avant impingeam zapada, se suspenda, inapoi, luam avant si tot asa) si nu s-a intamplat (pana acum whistling.gif ) nimic.
Chiar sunt curios sa nu cumva sa fac si eu acelasi lucru si sa fac transmisia praf. Oricum, daca crap diferentialul spate, il schimb cu autoblocant Cusco 1:2 la 1000$ (oricum cred ca e mai ieftin decat ce as gasi pe la noi).
sorintudosie
QUOTE (G e o r g e @ Jan 28 2010, 08:04 PM) *
multumim frumos smile.gif cam din scurt din pacate sad.gif

si cand vrea cineva sa afle de la mine ce inseamna subaru + zapada ii explic cat costa un diferential central , un diferential spate si 2 planetare spate . ahhh si nu la drifturi !
si cand ajungeti la pret de masina noua din 4 piese va cam vine sa va luati lumea in cap ...



Asa e cam din scurt. Si eu am primit acest e-mail in urma cu doua zile, am contactat dealer-ul din Craiova si mi-au zis ca o sa se amane o saptamana pt. ca nu pot sa ajunga niste piloti din Gracia, apoi am primit alt e-mail prin care ma anunta ca o sa se tina evenimentul pe 30-31.
Eu o sa ajung la Ranca, daca mai vine cineva tinem legatura.


G e o r g e
eu sunt in craiova pe 31 laugh.gif

cat despre cum s-a intamplat nefericitul eveniment ? a trebuit sa ajung undeva fix cand erau drumurile inchise . alaturi de colegul de suferinta airwolf si de un alt samaritean cooptat intr-o benzinarie am purces la drum .
foresterului i-au trebuit vreo 20 de km de mers prin zapda , asfalt , troiene sa il trag pe dreapta (atunci nu sstiam ca e F**T) cand la intoarcere am gasit hatmai troianu' in mijlocul drumului. cu chiu cu vai cei doi bravi (eu eram rupt de dureri , a doua zi faceam analizele si (de fapt in dimineata aia atunci fiind vreo 4 dimineata) iar a doua zi ma operam la genunchi ) au reusit sa ne scoata de acolo.

ce s-a intamplat ? pai in afara de blana prin troiene in linie dreapta si de cateva ori in marsarier cand am ramas suspendat nimic special ! dar chiar nimic special . ce crede lumea ca s-a intamplat ( sunt si eu convins destul de mult acum ) : in moemntul in care purcedeam eu cu chiu cu vai prin zapda , o roata a ramas in aer , si BRUSC a prins apoi aderenta . si de aici poc poc . ca idee eu n-am auzit zgomote sau lucruri speciale nicidecum , si nici a doua zi.

damage : dif spate rupt (sateliti rupti , coroane pilite , tot tacamul ) , dif central , 2 capete de planetare spate ( am luat planetare noi cu totul din state ca erau mai ieftine decat capetele in romania !!! de vreo 2 ori !!! )

oricum : SMT a fost mult mai bine pregatit decat RADACINI de data asta . multumesc roadrunner care a fost de un imens ajutor !

concluzia : am mers prin zapda , nu mai mult decat sa poata duce masina (ziceam eu si restul ) dar a fost mai mult . motivul l-am expus mai sus. in continuare sustin marca subaru , in continuare sustin ca sunt masini foarte ok , doar ca in continuare sustin ca limitele sunt mult mai jos decat cred unii . eu eram in camp si trebuia sa fac ceva , sau poate ca nu , dar concluzia asta ma costa vreo 3500 eur in reparatii acum.

@mircea: atentie la CUSCO ala ca am o vaga impresie ca nu se poate monta pe un 2.0X !
Mircea104901
Merge si pe 2.0 NA. Si pretul e ~110.000 yeni, adica vreo 3600 ron.
Uite:
Click to view attachment
Mircea104901
Nefericita intamplarea.
Cauza posibila poate fi roata suspendata, care ar fi putut induce un soc puternic in transmisie in momentul "prinderii" aderentei, si de aici toate cele. Poate ca inginerii cu ochi oblici ar fi trebuit sa se gandeasca sa puna un autoblocant pe puntea spate, pentru a evita asemenea situatii. Oricum o sa am grija sa nu turez prea tare cand sunt suspendat biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE
Poate ca inginerii cu ochi oblici ar fi trebuit sa se gandeasca sa puna un autoblocant pe puntea spate, pentru a evita asemenea situatii

Nu ma pricep eu foarte bine la diferentiale & stuff dar chestia asta nu ar fi fost la fel de rea (sau mai rea) si cu diferential autoblocant ? Adica daca o roata e suspendata... si se invarte in go (ca la un LSD turat s-ar fi invartit... la unul deschis nu se invarte, corect ?)l... si brusc prinde aderenta... nu se poate rupe la fel de bine ?
Diesel
Cele doua roti (aia suspendata si aia cu aderenta) s-ar fi invartit cu aceeasi viteza. La regasirea aderentei n-ar fi fost nici o surpriza pentru planetare, diff si restul angrenajului, pentru ca diferenta de viteza ar fi fost neglijabila.
HalbaSus
Eu ma gandesc la urmatoarea treaba... daca ridicam o masina pe cric astfel incat puntea motoare sa nu aiba contact cu solul... si turam motorul, cele 2 roti invartindu-se la viteze egale, si brusc dai drumul masinii de pe cric si o lasi pe asfalt... cele 2 roti gasind brusc aderenta... chiar daca nu exista nicio diferenta de viteza in rotirea rotilor... eu zic ca exista sanse sa crape ceva prin diferentialul ala.

P.S: Forester XT nu are si autoblocant pe undeva ? nu a crapat si ala ?
G e o r g e
foresterul XT cica nu are autoblocant pe spate. La STI exista diferentiale TORSEN si de aici la revedere cu problemele de genul. WRX urile rup dif spate foarte usor intrand in curba foarte tare wink.gif
B33MZY
Pentru cei care sunt sau au drum prin Bucuresti, cei din Subarufanclub se intalnesc Sambata (19 Iunie) in parcarea Sun plaza nivel -2 (nivelul strazii - nu se urca si nu se coboara pentru ca cei cu masinile joase sa poata ajunge) in zona mov. Daca doriti mai multe detalii astept PM si va dau harta.

si nu uitati... Love your Subaru!
B33MZY


Harta pentru cei interesati. Vor participa posesori de Subaru si de pe alte forumuri. Sper sa se stranga cat mai multe masini.
vlademir
O hooo! Sunt in Bucale. Ora? Dureaza pana cand? Facem ceva special sau doar ne uitam unii la altii? Purtam vreo hartie in parbriz cu nickul din forum(uri)?
B33MZY
Ora intalnirii: 14:00.

De obicei dureaza 30-40 minute pana se strang toti. Mai stam la taclale maxim o ora si apoi vedem ce si cum. La intalnirile precedente am fost la amckart si am urmarit o etapa din campionatul european, la alta intalnire am fost la baneasa si am testat modele Subaru puse la dispozitie de SMT si de data asta nu stiu sigur ce vom face.

Faza cu userul de pe forum nu merge. Sunt invitati posesori de subaru de pe mai multe forumuri asa ca nu ne ajuta. Este prima data cand incercam sa unim membrii mai multor forumuri care impart aceeasi pasiune. Pana acum au fost intalniri doar intre membrii subarufanclub.
B33MZY
Multumim celor care au participat. Va asteptam cu drag si la urmatoarea intalnire. Cateva poze: http://urcaok.net/download.php?file=4c1ccf09c76db
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.