Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am cumparat-o Skoda Octavia 2 1.9 tdi 105 cp
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
cezar99881
Salut, am fost azi la Bacau la sediu Skoda asa cum am mai spus in trecut dar socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ.
Am ajuns la sediu Skoda din Bacau cand am intrat in showroom sotia a vazut o Octavia || combi elegance la vanzare si atat a trebuit, gata masina a fost cumparata. Pret final 20450 mii euro.
Am facut actele si saptamana viitoare merg sa o ridic.
Eu am vrut cu xenon, incalzire in scaun dar a trebuit sa astept cele doua luni de zile, asta era pe stoc asa ca ma renuntat la o comanda.
Am castigat cele doua luni de asteptat si in plus ca este combi.
Ce am primit in plus stingator, vesta, trusa medicala , presuri originale si mai mult de atat masina a intrat in tara anul trecut in dec. asa ca nu mai platesc 560 de euro taxa de prima imatriculare pentru una care faceam comanda acum.
Cred ca am facut bine, promit ca pe final de saptamana (viitoare ) pun si poze arata bine si asta cred ca este noua de aia. Cand am plecat de acolo nu imi mai venea sa ma urc in Peugeut meu 307 vechi de trei ani :puke:
Numai bine astept raspuns de la voi ce parere aveti? :wave:
danmatyas
felicitari! buna alegere. computerul de bord e mare sau d-ala mic? smile.gif
robert92637
Sa o stapinesti sanatos si sa te bucuri de ea fara evenimente neplacute. :wave:
TLS-09
QUOTE(robert92637)
Sa o stapinesti sanatos si sa te bucuri de ea fara evenimente neplacute. :wave:


Exact cum zicea colegul.Felicitari!
Silviu99120
cam mic discountul, mai ales ca fiind din decembrie 2006, cred ca este euro 3 ( din ianuarie 2007 motoarele 1,9 105 cp vin euro 4,nu?). oricum ai avantajul ca nu platesti txa de inmatriculare. sa ai noroc de ea !
cezar99881
Salut lume!
Mai intrebat Dan-Florin de calculator de bord; are ecran mare calculator MAXI DOT.
Este fabricata in saptamana 50 adica 7-15 decembrie 2006.
Sicer sa fiu nu am intrebat ce motor are euro 3 sau euro 4.
Greseala mea dar Silviu99120 mi-a dat ideia si astept maine sa sus la dealer sa intreb.
Daca nu este euro 4 renunt si fac comanda de una cu motor euro 4 daca accept pe asta cu (motor euro 3) imi vine greu sa o vand ii vine timpul.
Multumesc lui Silviu.
O zi buna la toti.
robert92637
Motorul tau este garantat Euro4.
laur71
Tot ce inseamna Octavia 2 sint echipate doar cu motoare euro 4 inca din 2006, si oricum nu cred ca vei vrea sa o vinzi prea curind.
Felicitari ai facut o alegere excelenta sa te bucuri mult timp de ea!
F L O R i N
Masina mea este cumparata in august 2006 si are euro3 dar pe talon scrie 2007 ca an de fabricatie.Cezar,sa o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea.
Silviu99120
eu am vrut initial asta toamna sa fac comanda pt. octavia 2 1,9 tdi 105 cp, si mai am pliantul lor de prezentare. m-am uitat acum in el, si la motorul respectiv scrie euro 3. acum o saptamina mi-am facut comanda pt. masina, si in pliantul de acum la acelasi motor scrie euro 4. desi, nu stiu exact cit conteaza chestia asta. important e sa-si stapineasca omu sanatos masina.
cezar99881
Asa este cum spune-ti si voi nu stiu cat conteaza daca este euro 3 sau 4 dar voi afla maine, mai vad ca ma incurajati cu totii, oricum este o masina frumoasa si stabila din multe puncte de vedere.
Pe curand.
Ungur98013
Deci si eu am Octavia 2 cumparata in 17 noiembrie si la RAR mi`au pus in talon Euro 3 :| Si eu stiam ca e Euro4 ... am sunat la Dealer si au zis ca e Euro3 :| Care e explicatia smile.gif Mersi


Cezar ai facut o alegere foarte buna ! Masina isi merita banii ! Bafta !
F L O R i N
Explicatia cred eu ca este lipsa Romaniei din UE blink.gif
DORU
Din ce stiu, motorul 1.9TDI 105CP cod BJB este Euro 3 pt anul 2006 !
Insa acest aspect nu este f relevant, difrenta intre Euro3 si Euro4 fiind mica dpdv al noxelor.
cezar99881
Am vb. azi la dealer si motorul este euro 4, deci este ok pana acum
o zi buna la toti!
Radu97668
cezar, sa o stapanesti sanatos si sa ai parte de multe drumuri fara peripetii. sunt convins ca masina iti va placea si nu te va dezamagi.
Aaa52256
Good Choice (Carlsberg)!!! Sa mergi cu ea sanatos ! In sfarsit ti-ai luat o masina. Peugeot-ului... da-i foc !
DORU
Aaaxxx, bine ai venit pe forum. Te rog sa-ti stergi din semnatura imaginea acea mare cat o zi de post. Multumesc !
cezar99881
Skoda O2, fabricata pana in saptamana 46 a anului 2006 au fost cu euro 3
Incepand din saptamana 47 toate sunt fabricate cu euro 4.
Asta este tot ce am putut afla de la dealeri.
Mai am o intrebare daca masina nu are xenon se pot monta dupa achizitionarea cu faruri normale?
Meseriasi spun ca nu, voi ce stiti?
F L O R i N
Da,se pot monta xenoane pe masina fara probleme.
robert92637
Instalatia xenon trebuie montata obligatoriu impreuna cu cea de spalat farurile altfel ai sa ai surprize neplacute pe ploaie. Farul xenon daca este murdar nu mai este eficient. Poate o sa spuneti ca orice far murdar nu e eficient ,adevarat insa la xenoane acest lucru e mult mai deranjant.
cezar99881
De exemplu in IASI la sediu SKODA cand mergi cu masina la revizie nu te obliga sa iei ulei si filtre de la ei cu pretul lor.
Poti veni tu cu cosumabilile si ei doar sa le schimbe, in plus primesti viza pe cartea masini ca este ok revizia.
In schimb la Peugeot te obliga sa le cumperi de la ei atfel nu iti fac revizia si nu te primesc.
In alte orase la reprezentante cum este?
cezar99881
Florin, asi vrea sa montez xenon original adica cele care finctioneaza cu acel gaz H7 tub de quartz incarcat cu gaz Xenon, si nu cu bec xenon care se gasesc de cumparat la magazin.
Ai ideie sa-mi spui unde pot monta?
DORU
Cezar, poti merge si in Buc la revizii cu materialele tale, doar ca primesti garantie numai la manopera.

Farurile xenon OEM au auto-leveling, cele achizitionate aftermarket, nu !
cezar99881
Nu stiu ce sa mai cred am vb. cu cei de la Skoda din nou acum si am vb si cu meseriasi si spun ca nu pot monta faruri cu xenon am insistat ca asi dori acest lucru dar nu se poate decat bec xenon care nu are nici-o treaba cu lumina xenon originala.
Interesant este ca am gasit firme care vand aceste produse chituri complecte undeva la 1400 ron.
Acum nu stiu ce sa mai cred. :argue:
F L O R i N
Ti am trimis MP.
cezar99881
Multumesc Florin de mesaj pe MP.
Sa sti ca acelasi lucru mi-a spus si dealerul Skoda de acel bec alb in loc de cele normale.
Electriceanul de la ei a recomandat asa ceva.
Sa vad eu masina in curte si in garaj si apoi mai vad ce decid pana atunci mai am un pic de asteptat :wave:
cezar99881
Lume, de cateva zile nimeni nu mai zice nimic aici pe forum?
Wee-kend placut la totii!
cezar99881
Oameni buni am uitat sa va spun.
Am reusit sa negociez cu dealerul si mi-a facut reducere 800 de euro la masina, in plus am primit si presuri originale si pachetul legistativ (stingator, trusa m., triunchi si vesta.)
Masina este de anul trecut din decembrie fab.in sap. 50.
Ea era in Show room de doua luni.
Prima data m-am gandit daca este de ceva timp acolo nu au umblat si pe la motor sau eu stiu sa inlocuiasca vre-o piesa de la ea?
Voi ce parere aveti? biggrin.gif
eddie
Masinile din showroom au reduceri semnificative.
Asta pentru ca au o uzura morala,de cate ori sau deschis si inchis usile,capota,torpedoul,cati s-au urcat in ea....cati au zgariat cu unghiile vopseaua masinii de langa clanta,etc...
La motor nu s-a umblat,poti sta linistita ! Iar restul de mai sus se rezolva,o reglare de usi,un polish si e ca noua !
F L O R i N
Nici taxa de prima inmatriculare cred ca nu o mai platesti.
cezar99881
Nu, platesc taxa de prima imatriculare pentru ca este in tara din luna dec. a anului trecut. De asta am scapat.
cezar99881
E d d i e, mai dat gata sa sti ca m-am gandit la asta de prima data si am examinat-o chiar foarte bine la vopsea, chedere,portiere, etc.
Ai destula dreptate de asta am spus sa fie scoasa afara din showroom.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.