Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noul Opel Astra
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
kill24595
Are cineva mai multe detalii? Am vazut imagini si pare extraordinar...
V l a d
Am vazut si eu fotografiile si intradevar arata foarte bine atat la exterior cat si la interior si vine cu o gama foarte variata de motorizari si dotari. Eu zic ca nu poate fi vorba de o masina rea. Va fii cu siguranta un succes, dar totusi ca pret se situeaza mult mai sus decat meganul... ramane de vazut. Totusi meganul e o masina frantuzeasca si astra e nemteasca... de aici poate si diferenta de pret tongue.gif
Happy_Maker
Bine ai venit in club!
Citeste celelalte posturi, sunt o multime de informatii despre subiect - eu unul am comandat unul si de-abia astept sa-l conduc. Din pacate e o treaba de durata, cam 3-4 luni - la ora asta au deja peste 80.000 comenzi asa ca....
Oricum, masina are toate ingredientele pentru a avea un succes major, iar asta nu o spun doar eu, ci si ziaristii de peste tot...
Astepata lansarea oficiala, va fi undeva intre 10-12 mai, o sa aflii cu siguranta mai multe date.
krysty
Exciting looking, fun to drive and equipped with a host of features which are new to compact cars, the new Opel Astra has made its debut on the Maltese islands.

The car has technological advances which combine to provide exceptional controllability, responsiveness, handling, economy, performance and safety.

"The Astra's dynamic styling makes it unmistakable on the road and is immediately recognisable as a member of the Opel family.

"The dynamic design theme is consequently continued in the interior which is also dominated by crisp lines, taut surfaces and bold graphic elements,'' executive design director Martin Smith said.

The front-wheel drive Astra was available with a 1.4 gasoline engine and a 1.7 CDTI diesel engine. These state of the art four-cylinder ecotec engines complied with Euro 4 standards and were characterised by low fuel consumption. The combined fuel consumption of the new 1.4 twinport with 90 bhp was 6.3 litres per 100km while that of the 1.7 CDTI 80 bhp was 4.9 litres per 100km.

The new Opel Astra is equipped with an extensive range of features as standard including power steering, front electric windows, ABS, air conditioner, electric heated mirrors, remote central locking, CD player, side, driver's and passenger airbags, tiltable steering wheel and follow me home lights.


The Times


OMEGA
Am vazut masina duminica pe sosea, adica numai din spate si mi-a placut foarte mult :!:
Un prieten isi va lua un astra nou 1.6 tongue.gif
Rai
De vazut l-am vazut deja cu totii de condus mai putin.
Eu unul am facut testul si nu numai eu.Dapinde din ce punct de vedere compari masina mie imi place cum arata si cam atat motorul technica nu e la stadardul de 2004 mai si condusul nu m-a impresionat.Se poate ca m-am obisnuit deja cu seria 1 de la BMW sau sa fie alceva?Oricum se poate cumpara si comanda dar sa nu creada cineva ca are cine stie ce masina grozava technic tongue.gif .
Fazit se poate bine conduce dar o masina adevarata nu e si nici nu va fii.Din parere de rau pentru GM.Si daca vor iesi din criza mai vedem caci rugina si alte calitati technice se vor vede peste ani. :idea:
Happy_Maker
Marius,
masina are 2 ani garantie integrala tip vest plus 12 ani garantie anti-coroziune, deci nu cred ca se poate pune aceasta problema (a ruginei!)

Intr-adevar, exista sanse sa nu fie o super sportiva, cel putin nu cu motoare mai mici. Totusi, comportamentul rutier este foarte laudat si asta in ciuda faptului ca nu are suspensie independenta pe rotile din spate....mie mi se pare cel putin cidat sa pretinzi ca ai facut o masina cu o manevrabilitate f buna cand, se stie, toti ceilalti folosesc deja suspensie spate independenta. Cu toate astea, toti ziaristii pretind ca nu-i nici o problema si Opel sustine ca nu mai asa a fost posibil sa implementeze toate cele 8 motoare.....sper sa nu iau tzeapa...

Cat despre motoare: am comandat varianta 1.6/150nm/105bhp.
Daca te uiti la concurenta, intr-adevar Megane, Golf, au 115 cai la aceasta cilindree, dar la cuplu sunt foarte apropiate...ce sa mai, nu la poti avea pe toate, nu?
G e o r g e
ahhh sa ne uitam la skoda ? care are pe superb punte fixa ? sau la octavia , la fel ? bine ca au revizuit la noul model . dar tot ramane intrebarea : de ce la un model de lux (superb) este punte fixa spate?
Rai
Eu scriu numai ce testezi ce scriu unii sau altii nu ma intereseaza fiindca si ei testeaza in cel mai bun caz daca au la dispozitie ce am eu.
Si apropo de punte poate ai auzit de puntea spate care conduce in curbe si se profileaza sa ai mai multa siguranta e ceva vechi dar inca nefolosit de GM dar BMW o are.
Sigur ca am vazut si ce scriu revistele pe aici,eu sper ca noul Astra sa fie masina visurilor multora si sa nu ramana numai un vis. :idea:
Radu_
eu chiar am crezut ca masina asta o sa iasa masina anului in Romania... - dar nu a fost asa...
are un design futurist, ca sa zic asa, arata bine, finisaje k-lumea...
Happy_Maker
Radu: nici n-avea cum, abia anul asta a fost lansata! O sa vedem la toamna....mai ales ca si eterna rivala (golf V) tot anul asta s-a lansat....
Si apropo, urmeaza noul Focus la toamna, asa ca va fi o lupta foarte stransa...

E adevarat ca BMW foloseste punte spate fara suspensie independenta?
Daca da, pe ce model?
Rai
Apropo de punte spate BMW foloseste la seria 5 viitoarea serie 3 si poate la 1 dar mai vedem.
mike.omega
Opel astra nou nu e ce ma asteptam :roll:
Am fost la un expo auto duminica, si m-am urcat intr-un model cu dotari medii. Pot spune ca nu este o mare schimbare fata de modelul anterior si culmea cotiera dintre scaunele din fata cam statea sa cada :shock:
Si preturile un pic cam maricele :bounce:
Happy_Maker
Astazi are loc lansarea! Din pacate sunt din Pitesti, deci nu o sa am cum sa particip desi mi-asi fi dorit tare mult. Daca e vre-unul dintre voi care se duce, dati de veste! De asemenea, daca ati facut un test-drive, povestiti neintirziiat aici!

Pt Marius:cand am comandat aceasta masina nici nu mi-a trecut prin cap ca e o super-sportiva! Daca cautam asta si aveam banii, luam un BMW sau motorul de 2.0 turbo! Intr-adevar, 105 cai la 1.6 e cam putin (ex: 115 la GolfV si Megane2), dar la cuplu sunt cam egale, asa ca....

Principalul atu al acestei masini ramane designul, cu certitudine!
Au depasit in 6 sapt 100.000 de comenzi, adica jumatate din estimarile pt acest an! In plus, au introdus si o a treia fabrica din Germania pentru ca nu mai fac fatza comenzilor! Momentan lucreaza ce doua fabrici nemtzesti si cu cea din Antwerp, belgia.
Rai
Nu e chestia de cuplu maxim ci cum aduci puterea unei masini pe strada si cum sta o masina in curba dar aste sunt lucruri pe care omul normal nu le prea stie si nu am cheff sa le discut.Si cu productia mai taie Opel e in criza si inca mare si ce sunt 100.000 de masini lucru pentru o fabricuta de 10.000 oameni 3-5 luni.Deci cum ar fii uzinele voastre cu 30.000 lucru poate pe o luna si masina a aparut dejaStii eu te apreciez ca iti cumperi astra dar crede-ma ca exista si masini f bune inca si la preturi nu cine stie ce.Dar eu cred ca poti sa fii multumit.
Si sa nu uit nici un constructor de masini nu cumpara din prima asteapta 1-2 ani caci la orice masina noua aparuta sunt anumite boli copilaresti un timp.Te intrebi de unde stiu eu fac anumite masini si nu pentru prima oara si stiu cum merge. tongue.gif
Happy_Maker
Ei bine Marius, aici ai dreptate, dar eu sper sa te inseli....un model nou poate avea hibe si achizitzia unuia cu 2-3 ani vechime e mult mai indicata, dar:
-parere personala: nici un alt model compact nu se apropie ca design de astra, nici macar noul BMW serie 1 (fara suparare, la masina asta, partea spate e din cale-afara de urata!)
-tocmai ca e un nou model, am speculat treaba asta si am obtinut un mega-discount, adica aproape 900 de eur.)

Acum sti cum e: daca risti uneori mai pierzi, alte ori nu....dar daca nu itzi asumi riscuri niciodata nici nu ai cum sa castigi pea mult, isn't it?
Rai
Eu scriu numai ce stiu din experienta fiecare face cum crede si cum are bani.
Ieri am fost la o expozitie de masini live am vazut si noul Opel Astra e frumos dar cam scump cum l-as vrea eu dar preturile sunt altele in Ro,m-a impresionat Nou Skoda atat la pret cat la dotari si e mare ca un Audi A6 si pretul aici in Germania e cam pe aproape la ceea ce imi place mie de Opel.
Dar o concluzie eu te felicit pentru masina noua si sa ai multa placere cu ea.
kill24595
Am vazut si eu noua Skoda pe site-ul lor. Ce sa spun...un design f bun si asta. Are cineva vreo idee cand va fi lansata si cam pe la cat se va invarti CIP?
Bogdan Mihai
http://reclama

deci la linkul de sus gasiti ABSOLUT TOT CE DORITI PRIVIND NOUA OPEL ASTRA !


mie unul imi place masina la nebunie !
Happy_Maker
Am trecut si de lansare....toate bune, mai ramane sa strangem din dinti 6 luni, asta pt ca atat dureaza aducerea masini in tzara din momentul in care fost lansata comanda!!!Incredibil, nu-i asa? Dar de: Romanie, tzara mea de glorii, tzara mea de dor...de duca!

Atzi facut drive-test? Daca da, cum a fost?
Bogdan Mihai
in cel mai scurt timp peste 1-2 sapt ma duc cu un amic sa facem un test drive
vad atunci cum e wink.gif
Happy_Maker
Asteptam de la voi ceva detalii.....n-a facut nimeni un test drive?
Bogdan Mihai
deci eu am stat in spate ... pe bancheta din spate si .... la gropi faci slalom pe bancheta din spate masina testata a fost 1.7 80 CP .... masina merge da nu prea fuge este masiva si asta cam incomodeaza la trafic .... soferul avand chef de oleak de viteza si intreceri s elua cu care putea la semafoarte ... a batut un golf 3 de 90 CP dar si-a luat-o de la un golf4 1.6 benzina si a cam intrecut vreo 5 maxi taxi masina arata bine si este izolata destul d ebine nu prea se aud zgomotele de afara ... altceva daca imi mai aduc aminte va mai spun .... scriu in fuga ...

asi vrea sa vad un asemenea model tunat biggrin.gif ...si inca ceva calitatea materialelor din interior mi s-au parut bune chiar foarte bune stai confortabil .... dar sincer cam obositor la drum lubg .... pozitia soferului foarte buna
madalina
La ce te asteptai la 80 CP? Daca la corsa, masina mai usoara, mi se par prea putini 90 CP, imi dau seama ce lenat e astra!

Motorizarea respectiva nu este p[entru cine vrea viteza! Este un motor economic pentru mers foarte linistit!
Happy_Maker
Multumesc Bogdan.
Alcineva, alte impresii? Eu am comandat maina fara sa fac nici un test drive cu ea (la acea ora nu era posibil) iar pt ca locuiesc in Pitesti, nu am aceasta posibilitate nici acum. Asadar, multumesc anticipat tuturor celor care au facut un test drive cu Noul Astra si vor sa-si expuna parerile aici.
GUVI
De unde ai comandat masina?In cazul in care ai comandat-o de la Di-Bas pot sa-ti aranjez un drive test :roll:
Iulian HondaFan
revin la o galceava a mea cu happy maker, si asta ca sa-i aduc o veste buna:

HAMBURG (Reuters) -- General Motors' German unit Opel expects to sell more new Astra compacts in Europe this year than originally anticipated, GM Europe President Carl-Peter Forster told journalists.

eu raman pro Golf insa, cel putin pe moment ( BMW 1 pending)
James Kilowatt
Referitor la bolile copilariei pentru un nou model.... orice constructor care se respecta, odata ce descopera o hiba in general cheama toti proprietarii si schimba piesa sau ansamblul respectiv cu cel corectat gratuit, chiar si daca masina e iesita din garantie. Aveti idee daca si in Romania se procedeaza la fel? Daca nu, atunci as mai astepta pana sa-mi iau un model nou....
Pe de alta parte, din noul opel astra, cat e de nou? E total reproiectat sau e vorba doar de design? Motoarele, cel putin, nu prea par sa fie la nivelul concurentei.
madalina
Masina este complet reproiectata! Nu este un face-lift. In privinta motoareloir, mie mi se pare ca sunt fie prea mici, fie prea puternice - si problema nu ar fi puterea lor, ci faptul ca devine prea scumpa masina cu motorul cel mai puternic!
James Kilowatt
Daca e complet reproiectata, atentie la bolile pubertatii :!:
Aurelian25780
am vrut sa-mi iau si eu un Opel Astra, dar cand mi-au spus ca tb sa astept 4, ulterior 6 luni - am lasat-o moarta. Mi-am luat masina in 5 zile.

Am facut un test drive acu 2 luni cu masina de presa Opel, cred ca era 1.8, 125cp. Am fost placut impresionat de comportamentul masinii, avea si butonnul SPORT care iti modifica caracteristicile de sofat. exteriorul super, interiorul bine, reprize bunisoare, stabilitate fbuna si franele la fel. Am alergat-o pe la gradina zoo si baneasa cu trafic; se misca bine.
Eu as fi ales motorul de 170cp + dotari ajungea la 19,000 CIP.
Consider ca e un model reusit, piata germana confirma acest lucru (vs golf5). vom vedea ce zice bmw1 :?:
Costel
Deocamdata pe piata este modelul hatchbak, am inteles ca la sfarsitul anului se scoate si o varianta sedan (karavan) si dupa aceea cupeul.
Mihail29465
E o masina superba si foarte reusita!
BMW Seria 1 nu cred ca ar fi un rival , mai degraba renault megane 2 si golf V .
Unul dintre minusuri la Opel astra ar fi jentile . Fara jenti de 17 nu arata foarte bine (asa consider eu ) .
Sunt foarte curios sa vad Coupe-ul cum arata .
Happy_Maker
Astra H va fi noul lider la compacte! Serios, cititi presa de afara si mai ales parerile ziaristilor despre Golf V...
Si daca nu sunteti convinsi:
James Kilowatt
Mie nu-mi place chiar atat de mult... ca design e sters fata de alfa romeo sau fiat Stilo. Mi-a placut mai mult modelul anterior. Parerea mea.... In poze nu arata rau, insa in realitate ii lipseste agresivitatea.
Mihai32605
oricum trebuie sa recunosti ca arata de 5 stele pe langa megane II coupe smile.gif
Iulian8
mie mi se pare ca incepe sa semene tot mai mult cu o masina japoneza cu linii prea trase de par si un design fortat , ca un copil care vrea sa iasa in evidenta si n-are cu ce si atunci cade in penibil... laugh.gif
V l a d
am si eu o intrebare pentru happy_maker... si noului lider la clasa compacte o sa-i caraie sincroanele in cutia de viteze dupa numai 800km?
E o masina fara personalitate, iar meganul 2 coupe numai lipsa de personalitate nu i se poate reprosa. Oricum pun pariu ca nu se strica cutia dupa 800km la megane :tongue3: sunt rautacios, dar sunteti prea categorici inainte sa vedeti de ce sunt in stare masinile... hai sa o asteptam si sa vedem ce e de capul ei... in review-uri nu sta prea bine...
Happy_Maker
Vlad, nu are nici un rost sa intram in polemica, am o tona de argumente si discutia ar continua la nesfarsit. Faptul ca eu sunt "mai norocos", nu inseamna ca toate astrele sunt la fel. Cand mi-am cumparat masina stiam ca e de foarte putin timp pe piata si fiind netestata ar fi posibil sa am probleme, deci a fost un risc calculat. Am convingerea ca nu-i o problema foarte grava, iar daca e, oricum masina e in garantie, deci...
Cat despre gusturi, se stie, parerile pot fi foarte impartite. La cumpararea unei masini, poti fi pragmatic si sa alegi un Opel, Renault, Toyota etc, sau poti sa fi orbit de propriul ego si/sau de reclame si sa-ti iei Mercedes au BMW.
V l a d
laugh.gif laugh.gif laugh.gif mi-a placut raspunsul tau, ai dreptate in privinta gusturilor... mie imi place meganul la nebunie, dar am auzit si oameni care spun ca e hidos... opelul nu e urat deloc, dar nu imi spune nimic, e tern... oricum fata de vechiul astra e minunat
Iulian8
bmw seria 1 si noul audi A3, net superioare meganului si astrei......
G e o r g e
dar sa nu uitam de pret. pe un BMW S1 identic dpv al dotarilor si motorizarilo r cu un Megane II dai cu 10 000 E in plus . :evil:
kill24595
Baieti, am testat-o...e grozava...
Din pacate masina de test era pe motorina (nu sunt fan si nici nu am mai condus motoare d'astea) dar sunt super multumit.

Masina de test avea vrei 8000 de km dar nici un semn de uzura (si cred ca a fost muncita la greu...). Suspensii tari dar nu deranjante, interior spatios, motorul pe motorina e cam zgomotos, materialele din interior de calitate, confortabila...cam asta pt 20 de min de mers cu ea.

Acuma ca am scapat de Megane 2 hatch (sorry Vlad...dar nu mai ma dau la un Renault nici da-l castig la vreun concurs Futti Fresch...). Am dat avansul de un Elegance 1.8 cu tot tacamul posibil (bi-xenon, IDS+Sport, ESP, Clima...- mi-a tremurat mana cand am semnat pe optionale...dar e bine sa ai si un pic de fun in viata..nu? :cheers: )

M-as fi dat la un 2.0 de 170CP da trebuia sa renunt la niste optionale dragi.../maybe next time...

Va tin la curent...peste 4 luni cand tb sa vina :cry:
Happy_Maker
Bravo kill! Excelent! Welcome to the club!
Ma bucur sa am un confrate si sa am ocazia sa schimbam parerile aferente! Felicitari!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.