Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme ambreaj/cutie de viteze alfa romeo 147
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Bogdan100148
Am si eu o problema la ambreaj sau cutie de viteze la alfa 147 1,9 jtd.
De ceva timp am observat ca ambreajul meu tinea foarte jos si avea o cursa foarte scurta( mai scurta decat normal pt k e cutie sport). iar azi a inceput sa faca figuri cand incercam sa bag in viteza. Treapta 1 nici nu vroia sa intre. am mers doar cu a2-a. se poate sa fie din cauza temperaturilor scazute de afara ( nu cred ... dar e masina italieneasca asa ca e posibil orice) sau sa fi ramas fara ulei in servo de la mabreaj. Ambreajul cupleaza si decupleaza. Chiar ma depaseste problema asta.
James Kilowatt
Poate fi problema de cutie, nu doar de ambreiaj. De exemplu o problema de sincroane... sau daca ai noroc, doar de timonerie.
Horia49540
daca s-a modificat cursa ambreiajului, poate fi si din placa de presiune (fisurata etc.)
daca esti sigur ca ambreiajul cupleaza-decupleaza complet si parghia de actionare nu e rupta/indoita...se poate sa fie placa...
dar de la distanta e greu sa ne dam seama...
cel mai sigur la service :wave:
danmatyas
eu zic ca-i din ambreiaj problema.
Bogdan100148
Dar ... ambreajul este foarte moale ... asta de la ce poate sa fie ? sa nu mearga pompa de la sevo sau sa nu mai am lichid in servo de la ambreaj ?
Horia49540
daca parghia decupleaza liniar, ferm si pe toata cursa nu e in pompa, din pacate (zic asa pt ca asta se repara mai ieftin)
si atunci ar fin din amreiaj...
succes :wave:
malin34426
Au probleme cu pompele de ambreiaj . recomandarea mea este sa faci o aerisire buna (sub presiune) si daca nu vei reusi schimba pompa de ambreiaj.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.