Help - Search - Members - Calendar
Full Version: audi 80 pe benzina cu probleme
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
florin100053
salutare
am si eu un audi 80 pe benzina din 1982.am avut f multe prbleme cu el,si am si acuma.Am carburator de dacie 1410,insa nu se accelereaza pur si simplu.merge numai din hopuri.nush ce se intampla.daca ii trag socu merge perfect insa fara soc nu merge si de multe ori nu sta la relanteu.carburatorul acesta este nou nout cumparat din magazin.am avut altul tot de dacie,cu ala mergea bine dar consuma f mult,si de aceia am cumparat unul nou,ca original nu am mai gasit.ce sa fac cu el?daca m-ati putea ajuta cu un sfat.sau unde as putea gasi un carburator original si bun.motorul este segmentat de un an,am aprindere electronica,bujii cu 4 electrozi,aprinderea este buna,da scanteie buna.cred ca numai din carburator face figuri mai ales ca de cand l-am pus asta nou imi creaza cele mai mari probleme.ar putea fi si din vacuum?
astept raspunsurile voastre.va multumesc
Alexandru
Presupun ca ai motor de 1,6 litri. Cum vrei sa aiba si putere daca l-ai strangulat punandu-i un cerburator pentru un motor de 1,4 litri? Macar incearca sa-i adaptezi un set de jiglere mai mari, dar oricum nu vei atinge performanta carburatorului original. Am avut o astfel de masina (model 1979, motor de 1,6 litri) si consuma 10-12 litri/100km in trafic urban (Bucurest) si sub 7 liti/100 km in afara orasului. Mai putin nu se poate, decat sacrificand din puterea motorului. Eventual cauta pe la dezmembrari un carburator original.
florin100053
da am motor de 1,6 da cu celalalt carburator de dacie mergea bine si avea putere,se accelera fain,numa cu asta face figuri.si celalalt era foarte vechi.ala era de 1310 numai ca avea jiglioare de 1410.apoi nu stiu ce sa zic.carburatorul original pt tipul asta este din ala cu dublu corp.am cautat si la dezmembrari si chiar am cumparat unul,da o fost umblat in el si nu o mers deloc,l-am dus innapoi.da tu pe modelul ala din 1979 aveai carburator simplu,nu dublu.nu?
Alexandru
QUOTE(florin100053)
da am motor de 1,6 da cu celalalt carburator de dacie mergea bine si avea putere,se accelera fain,numa cu asta face figuri.si celalalt era foarte vechi.ala era de 1310 numai ca avea jiglioare de 1410.apoi nu stiu ce sa zic.carburatorul original pt tipul asta este din ala cu dublu corp.am cautat si la dezmembrari si chiar am cumparat unul,da o fost umblat in el si nu o mers deloc,l-am dus innapoi.da tu pe modelul ala din 1979 aveai carburator simplu,nu dublu.nu?


Da, era carburator simplu corp
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.