Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Stau in cumpana!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
cristi98885
Am tot cautat in ultima vreme masini noi care sa aiba un pret cuprins intre 8500-11500 E,si printre altele mi-au atras atentia:chevrolet aveo 4 usi,opel astra clasic si new corsa 4 usi ,renault clio symbol si hyunday accent!Avand in vedere faptul ca anual calatoresc intre 10-15000 km ,din care 75%in afara orasului,as dori sa aflu ce parere au cei care au luat contactul cu aceste masini!Multumesc anticipat arigato.gif
adi.mitrea
Eu aș alege mașina cea mai nouă, adică New Corsa, cu motor de 1.4 benzină. Diferențele în extraurban nu sunt mari între diesel și benzină.

Acum depinde și de ce vrei tu, normal.

Dintre cele enumerate de tine ar fi așa:

1. Corsa 1.4
2. Astra Classic 1.4
3. Aveo 1.4
4. Accent 1.4 full (îl pun aici din cauza service-ului etichetat ca fiind sub așteptări)
5. Symbol dci 80 de cai (dar mai bine Logan decât acest Clio). Argumente în favoarea Logan: mai mare, întreținere mai ieftină, mai bine finisat la interior, poziție de condus mai confortabilă.

Eu m-aș mai uita la Kia Rio 1.4 sedan sau Hatch... Mi se pare că oferă cel mai bun raport calitate/preț.

Dă și tu mai multe detalii, vrei model mai nou, mașină mai mare/mai mică... etc...
cristi98885
Multumesc mult oricum de sfaturi;de fapt stau in cumpana intre corsa new(masina fiabila,stabila,dar totusi mai putin spatioasa) si chevrolet aveo(mai ieftina,mai spatioasa,dar ceva mai mare consumatoare de carburant si cu probleme de stabilitate,suspensii rigide).
adi.mitrea
QUOTE(cristi98885)
probleme de stabilitate,suspensii rigide).


Probleme de stabilitate poate că are, nu am condus și nu știu. E înaltă, deci ar putea avea probleme.

Fii convins că și Corsa e la fel de rigidă, sau poate chiar mai mult.

Alegerea ar fi Corsa 1.4, dacă nu ai nevoie de foarte mult spațiu.
Dragos64713
Orice,dar numai Clio nu.Am avut si mi-a ajuns.
Daca ai peste 1,80 si vrei sa stai cu spatele drept,vei sta cu capul in plafon.E o mare problema pozitia f incomoda la volan.
Daca nu ai bani de Corsa(prima optiune,dupa parerea mea),cumpara Astra Classic.Aveo are o stea si jumatate la testul Encap.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.