Help - Search - Members - Calendar
Full Version: De ce cei de la VICTORIA TOTAL isi bat joc de mine!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
Iulia100025
Poate ma ajutati, ca nu stiu cui sa ma adresez. Din nefericire pentru mine am luat in leasing un Kalos anul trecut in martie de la VICTORIA TOTAL srl prin BCR Leasing cu CASCO la BCR Asigurari
In 22 octombrie am avut un accident, din vina mea, nu foarte grav, s-a dus doar tablaria din fata si directia.
De atunci masina e in service la VICTORIA TOTAL Tg. Mures -dealerii , dar nu e gata. Motivele?
in ordine cronologica:
1. Nu au venit piesele si schimba firma unde au facut comanda
2. Sarbatorile de iarnna.
3. Au trecut sarbatorile, au venit piesele dar...cei de la service nu gaseau cheia masinii
4. Au gasit cheile, au reparat totul mai putin airbagurile care n-au sosit "la culoare"
5. Saptamana asta la inceput au sosit si airbagurile "la culoare" Dar...SURPRIZA: nu au sosit centurile!
Ce mai urmeaza si cat se poate intinde povestea? Deja au trecut 4 luni si finalul nu se vede.
Eu zic ca totul e din cauza ca nu am dat SPAGA.
Cui sa ma adresez in acest caz, ca in tot acest timp eu am platit cuminte rata de leasing si CASCO pentru masina, nu de alta dar in martie cand se implineste anul va trebui sa fac verificarea tehnica la o masina de care nu beneficiez! Ca sa nu pierd garantia, cel putin asa m-a amenintat omul de la service.
admin
Cred ca la protectia consumatorului, cautati numerele de tel pe net, sunt foarte receptivi baietii, cred ca isi iau spaga, d'aia:)
Iulia100025
Da, voi incerca la ei.
Tocmai de aia am vrut o masina noua si nu Sh ca sa nu mai am probleme cu mesterii, piesele ce nu-s si trebuie procurate si cu SPAGA sau CIUBUCUL.
Dar se pare ca nu am scapat nici asa.
Din experienta voastra cam care-i timpul acceptabil de stat in service pentru o masina in garantie ?
MotorHead
Trebuie sa existe niste clauze legate de timpul de stat in service, nu iti pot tine masina la nesfarsit.
DORU
QUOTE(admin)
Cred ca la protectia consumatorului, cautati numerele de tel pe net, sunt foarte receptivi baietii, cred ca isi iau spaga, d'aia:)


ANPC-ul din pacate "deals with" contractele comerciale intre persoanele fizice si cele juridice, ori in cazul de fata, proprietarul este firma de leasing, nu utilizatorul. Eu zic sa faci presiuni la Victoria Total... tu esti o terta parte fara multe posibilitati coercitive asupra service-ului, insa te poti razboi cu firma de leasing pt clauze contractuale nerespectate!
Iulia100025
Da, dar nu e nici o clauza in contract prin care BCR Leasing ar avea vreo obligatie in afara de cea de-ami lua banii luna de luna.
Doar eu, ca-s mai "blonda" trebuie sa respect tot felul de clauze....
Oricum,pe cei de la VICTORIA TOTAL ii sun zilnic in ultimele saptamani si nu-mi raspund decat ca le pare rau....
Dar mie, ca m-am incurcat cu ei!


:evil:
MotorHead
Iulia, chiar daca nu scrie explicit in contract, exista niste legi care sa te protejeze, cauta pe net.
DORU
QUOTE(Iulia100025)
Da, dar nu e nici o clauza in contract prin care BCR Leasing ar avea vreo obligatie in afara de cea de-ami lua banii luna de luna.


Tu platesti lunar pt UTILIZAREA bunului, ceea ce nu se intampla de 4 luni !
Lupta pt acest drept si fa putina presiune cu ajut unui avocat de exmplu.
alin94962
QUOTE(Iulia100025)
Cui sa ma adresez in acest caz, ca in tot acest timp eu am platit cuminte rata de leasing si CASCO pentru masina, nu de alta dar in martie cand se implineste anul va trebui sa fac verificarea tehnica la o masina de care nu beneficiez!


Cat priveste verificarea tehnica sau inspectia tehnica periodica, poti sta linistita. Va trebui s-o faci abia la 2 ani de la inmatricularea masinii, deci timp ar mai fi.
Pe partea cealalta, protectia consumatorului este, cred eu, singura solutie.
Iulia100025
[

Cat priveste verificarea tehnica sau inspectia tehnica periodica, poti sta linistita. Va trebui s-o faci abia la 2 ani de la inmatricularea masinii, deci timp ar mai fi.

Chiar cei de la servisul minune mi-au explicat cum ca verificarea TREBUIE facuta la un an, cel mult un an si o luna de la inmatriculare deoarece- citez din memorie- "chiar daca masina sta uleiul se invecheste si filtrele de ulei , benzina si aer se imbacsesc ". :evil: si daca n-o fac/platesc pierd garantia pentru masina.

Bine ca nu mi-a explicat cum uleiul rancezeste , ca ala de la cartofii pai!

Ca da, daca am inghitit explicatia cu "pierdutul cheii " merge si asta, nu?

Am trimis o reclamatie la OPC, deocamdata prin mail si daca nu se rezolva luni ma duc in audienta.
M-am infuriat! :evil:


Pe partea cealalta, protectia consumatorului este, cred eu, singura solutie.[/quote]
alin94962
Iulia, m-ai indus in eroare..
Tu ai de facut REVIZIA la un an si nu inspectia tehnica.
Intr-adevar la revizie se schimba uleiul, filtrul de ulei si altele depinzand de km parcursi. Aici EI au dreptate. Revizia trebuie s-o faci chiar daca ai parcurs doar 2000 km intr-un an.
Succes in demersurile tale!!!
marius88521
Degeaba ai trimis sesizarea prin email la OPC nici macar nu se vor obosi sa o citeasca dar sa-ti raspunda,o stiu din proprie experienta,mai bine mergi personal la ei,depui sesizarea si le spui ca daca nu o sa ia masuri te vei adresa mai departe la ANPC.
Iulia100025
Atunci voi merge personal cu o reclamatie scrisa.
Multumesc de sfat.
octavian67510
....ai putea sa ne dai cateva date despre accident..in sensul de ..cum s-a comportat masina..franele...airbag-urile...tabla...etc
Iulia100025
Sigur, dar nu stiu cat de relevant este raspunsul meu, ca n-a fost ceva grav.
Accident stupid in oras, intr-o intersectie de pe niste stradute, se asfalta si circulatia era deviata si prioritatile bramburite- n-aveam viteza, a intrat in noi un Logan perpendicular pe axul rotilor din fata si asa s-a dus aripa dreapta -fata.
Impactul ne-a proiectat intr-un stalp de circulatie pe care l-am lovit in plin si asa s-a dus masca de radiator , spoilerul si capota fata si au iesit airbagurile si s-au blocat centuile.
N-am avut nici o zgarietura nici noi nici soferul Loganului.
Parbrizul si farurile au ramas intacte.
Loganul arata mult mai rau...
Legionaru'
O piesa comandata trebuie sa vina in cel mult 30 zile lucratoare. Daca nu, le poti face deranj mare.
Iulia100025
A, mai trebuie sa precizez ca Loganul care ne-a lovit era al POLITIEI RUTIERE si tot acolo a fost reparat. Mult mai repede...
Sa fie vreo legatura intre asta si boicotul celor de la servisul Victoria Total?
DORU
Ce ai rezolvat cu masina ?
Iulia100025
QUOTE(DORU)
Ce ai rezolvat cu masina ?

Ei, cei de la Protectia Consumatorului mi-au raspuns ca ei nu pot interveni intre doua persoane juridice ( adica BCR Leasing si dilerii de la Victoria Total ) si ca e un caz de competenta Tribunalului Comercial.
Cei de la BCR Leasing au dat-o cotita, aparandu-i pe cei de la service care-s " ff ocupati, ca au avut mai multe vanzari decat s-au asteptat si-s ff aglomerati..".dar se pare ca ceva s-a miscat intre ei, ca intr-o saptamana, adica in data de 3 martie am ridicat masina reparata.
Ce a fost mai ciudat e ca cei de la asigurari - BCR Asigurari au semnat devizul dar nu au vrut sa mi-l arate. nici eu nu am insistat prea mult ca nu voiam sa fac circ ci sa-mi iau masina mai repede- oricum , una peste alta au semnat si plartit banuiesc- un deviz de 27.895 lei, adica aproximativ 8.500 euro. Ca si cum masina ar fi fost distrusa in proportii de 70-80%, ceea ce nu e adevarat...In fine, asta e povestea, dar mi-a lasat un gust amar tare.
DORU
Ti-am scris mai sus ca ANPC nu poate interveni...in fine, bine ca esti din nou sofer !
DORU
Ti-am scris mai sus ca ANPC nu poate interveni...in fine, bine ca esti din nou sofer !
Iulia100025
Da, tocmai cand ma obisnuisem mai bine cu mersul pe jos: smile.gif))
Sper sa nu mai am parte de aventuri de acest gen...dar e singurul service agreat de asigurator si daca nu merg la ei pentru reviziile anuale obligatorii pierd garantia, asa ca tot cu dragalasii de acolo voi avea de-a face si de acum inainte...Asat e, n-o fi ultima mea masina si urmatoarea sigur nu va mai fi de la ei.
Dan-399
Nu esti obligat/a sa mergi la dealerul de unde ai luat masina pentru revizii. Poti merge la orice dealer din Europa pentru efectuarea lucrarilor atat pe garantie cat si pentru revizii.

Daca sunt de cacao - lasa-i - faci o plimbare si tu la Sibiu ca-i aproape - sau la Brasov. La Cluj nu ai ce cauta! sunt tot niste maimute puturoase si infumurate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.