Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Seat Malaga - am o problema imposibla
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Adrian24449
Am mai pus un post pe tema asta, cred ca nu unde trebuia, probabil l-au sters moderatorii .. scuze.
Problema mea: am un Seat Malaga, 1986; a mers destul de bine pana acum; de cand am cumparat-o, am avut urmatoarea problema: in marsharier, daca ridicam complet ambreiajul, si eventual acceleram mai tare, masina intra intr-o trepidatie urata, ca si cum as avea un tampon sau doua rupte,
Dupa ce am facut o geometrie, am inceput sa am aceeasi problema si la mersul inainte: cand fortez sa urc o bordura, apare o ruptura, o trepidatie puternica, ca si cum ar iesi planetara din cutie; de iesit stiu eu sigur ca nu iese, ca am urcat-o de mai multe ori pe rampa.. e la locul ei smile.gif
Mai multi mecanici mi-au zis ca ar fi o problema din cutia de viteze, si cum aveam o cutie de rezerva (cu carcasa sparta), am pus toate piesele din cutia de rezerva in carcasa originala; dar asta nu a ajutat cu nimic, doar ca am platit o gramada de bani la service.
Acum nu mai stiu ce sa-i fac. Are cineva vreo idee? .. Oricare, oricat de mica, m-ar ajuta.
Multumesc tuturor! smile.gif
krysty
la transferul de pe forumul vechi pe acesta nou cateva topicuri s-au pierdut. pentru acest lucru ne cerem scuze. discutiile care se deschid in alta arie decat cea corespunzatoare se muta, nu se sterg.
marius111
Verifica traversa la cutie,tampoanele la motor,sau in cel mai rau caz ambreiajul.Dar totusi verifica bine traversa ca sar putea sa se slabeasca in mers si sa-ti miste cutia si din aceasta cauza sa trepideze,eventual mai slabeste(intareste) si ambreiajul si vezi ce simtome are.
Mai vb...
QUOTE
gabi4
am un baros de 20 kg si ti-l imprumut daca ai nevoie.
:rock:

nu-mi dau seama cum arata masina ta dar banuiesc ca este un jaf

vezi poate gasesti un fraier sa o cumpere

no ofense
guerilla
pentru exprimarea de mai sus primesti un avertisment.
te rog sa ai grija la ce si cum scrii - injuriile nu isi au rostul
G e o r g e
QUOTE(gabi4)
...
no offense...


primesc si eu un avertisment ? primesc , hai zii primesc ?
ca eu am vrut sa fiu rau :smt019
Adrian24449
Am rezolvat problema.
Si, gabi4 .. ai dreptate, masine e un jaf. Ti-o vand tie pe un pret bun. laugh.gif
Bosoteanu31406
Acum ca ai rezolvat-o, spune-ne si noua care a fost problema. Eu am aceeasi problema la un Opel Agila, dar stiu sigur ca e de la un tampon motor...
Multumesc,
Florin
malin34426
De obicei este amortizorul de vibratii din ansamblul ambreiaj( arcurile de pe disc sau din volanta). asemenea lucru se poate verifica franand masina
cu motorul oprit si in viteza pe elevator si invartind cu cheia de vilbrochen.
trebuie urmarit jocul ce apare la nioelul discului de ambreiaj. la masinile vechi mai poate apare joc in rulmentul arborelui primar al cv ce poate da acelesi efect. ALTCEVA IN CUTIE NU DUCE LA VIBRATII LA VIEZE MICI.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.