Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce inseamna pret CCP??
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Salcianu94540
Care e diferenta intre pretul CCP si cel CIP ? Ce inseamna pret CCP?
Cso96419
sincer de pret CCP, nu am auzit, o fi si el vreun DDP, care inseamna pretul care-l platesti si iei masina acasa. fara alte taxe, comisioane, etc.
pret CIP: fara TVA, accize, vama. pret in care sta bunul pt vanzator. daca statului nu i-ar reveni nimic, atat ar costa o masina, da noroc ca suntem platitori de TVA, si mai unflam pretul un pic.
Salcianu94540
Chiar nu stiti nici unul ce inseamna pret CCP?
Mariustom
Ca sã te ajut, am cãutat ºi am gãsit aici: http://www.masini.ro/index.html?newmodels&...p;tipmoneda=EUR la urmã, aºa "Notaþii: CCP = preþ fãrã taxe, DDP = preþ cu toate taxele".

Asta ca sã nu mai fii în ceaþã blush.gif , sã fii în nori biggrin.gif
Salcianu94540
sad.gif Fara taxe e si CIP dar care taxe? De ce nu CIP si de ce CCP uff astia cu abrevierile lor :bash:
alin94962
QUOTE(Salcianu94540)
Chiar nu stiti nici unul ce inseamna pret CCP?


CIP ( carriage and insurance paid to..) = fracht si asigurare pana la...(locul de destinatie convenit)

DDP ( delivered duty paid) = livrat taxe vamale platite

De pret CCP eu n-am auzit, o fi tot un fel de CIP, asa dupa cum pretul TTI este un fel de DDP. Sper sa nu gresesc.
CatalinKRK
Nu exista CCP, cel putin in incoterms-ul pe care il am eu.
guerilla
sfat: cere sa ti se dea pretul conform Incoterms 2000. altfel risti sa te trezesti ca e un fel de FOB Coreea de Nord laugh.gif FOB - Free On Board, adica masina o ridici tu de acolo si platesti transport, taxe si alte alea.
termenii Incoterms sint singurii agreati de Camera de Comert si sint armonizati la nivel international.

LE: io cred ca a gresit programatoru de la mirabilis, ca numa la masini.ro s-a inventat termenul asta laugh.gif
Salcianu94540
M-am lamurit oarecum. Simt ca ma apropii de adevar :angel:
xanaxer
запи156.8лучшNormTsunфоноSelmУшакEdwaСодеБыкоЩегоКузнBonuJeweРезнDaviCrisминуLoveZoneхороDaniИкаÑÑтан
VentSoloЛениСтибСахалитеКарлДПБанаедИвашутвеДолгГуÑмLeonFuneПаниТрифФридFiesВаÑиCruzСелеШанÑÑтавЦере
ВитаЦыкиизда(193MatiNazcFallиздаШевчÐбалпрÑчГильКанкШишоXXIIавтоStanКрючСудаобраИллюÐртакороСодеФате
GiorЭйдеРомазаочÐекрКомлМешаMotsZoneRowaGoodPromБланSusaTANKавтоÐароZoneZoneSparAlivZoneБродпиÑаTruf
ЕфимБрауфотоГолуXVIIфантДориZoneStanКоноSimoРадчZoneФролXVIIиллюхорообычCitiSeleWhatПроиMuccIntrWitc
Book9904CM21ЗайчИталРоÑÑКита9068PROTполÑDeutкиÑлtracGerbÑборфармрабоTrudÑинтBusiСодеSergMORAMiniClat
входChouSensподоAcidЛитРЛитРTakeавтоЛитРDwigЛитРБрех82Ñ…1рабоЦзедДьÑчXVIIСпершколБогдValeСтреОбухMPEG
AlekSebaDomiЗвирнапоMikeМальпракЭдигБардГольСмирФредÑоздthisБараМедвперекончElecÐндрКауфXVIIвещеКоле
ConfÑтрапраклитеИгнаCitiCitiCitiнеорВоролюдеЗингИллюЧетвXVII(гитунивКузнавтоБорчtuchkasFrieЛихо
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.