Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Caut piesa si nu gasesc
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mitsubishi
Vasile63123
Salut. A sosit timpul sa-mi schimb distributia la masina mea, un Space Star 1.8 GDI, fabricat in 2000, cod motor 4G93, cod sasiu DG0/DG5A. Problema mea este, ca am fost la reprezentanta, baietii au cautat vreo ora in calculator pana au gasit ce trebuie, dar am ramas surprins de faptul ca programul lor nu indica toate piesele ce trebuiesc schimbate la 90.000, adica ei au facut calcul pentru 4 piese, dar defapt sunt 5 de schimbat. Si asa a fost scump, dar nu neaparat trebuie cumparat piese de fabrica, pot fi si contrafacute. Se poate scoate mai ieftin. Trebuiesc schimbate: curea, rola1+tija hidraulica de intindere care realizeaza defapt intinderea, rola2 si pompa de apa. Adica tot ce este angrenat cu arborele. Nu stiu ce nu au calculat ei in lista de piese, dar o piesa sigur lipseste, mai mult ca sigur ca tija hidraulica, fiind ca aia nici nu aparea pe desen in calculatorul lor. La pompa de apa ei ziceau ca este rola de intindere. Nu-i adevarat, este pompa. In fine, nu ma duc la ei, indiferent ca manopera era destul de acceptabila, amabilitate de nota 10, dar mecanicul nu se pricepe la Mitsubishi, nu stia nimic sigur, numai "probabil ca...". Poate ca ii mecanic bun, dar fiind reprezentanta noua, inca nu au experienta. Vreau sa rezolv pe cale privata. Marea parte din piesele necesare le-am gasit deja, dar tija aia hidraulica nu figureaza in catalog la nici un magazin. Si cu pompa am probleme, fiind ca la doua magazine diferite apar doua pompe diferite, difera suportul de prindere, adica pozitia gaurilor pentru suruburi. Stie cineva unde sa ma adresez cu siguranta?
Am primit de la cineva o poza din Autodata cu sistemul meu de transmisie si am atasat langa mesaj. Piesa aia interesanta cu prindere prin 2 suruburi este tija hidraulica.
Bogdan90772
Salut,

Poti sa incerci si la Baia Mare. Au si acolo service Mitsubishi.
Vasile63123
am rezolvat treaba deja, am facut rost de piese din strainatate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.