Help - Search - Members - Calendar
Full Version: As dori ceva piese mai "sport" pentru Dacie
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Alexandru2
Am o dacie un pic mai veche pe care sa zic asha am moshtenit-o de la parinti si acum ca am carnet as vrea sa bag niste bani in ea sa o fac mai pe gustul meu.
Ce as dori pentru inceput ar fi o masca fatza sport, acolo unde e sigla cu "DACIA", din aceea din sarma neagra cu gauri micutze care sa acopere tot ce se vede inauntru (cum au unele mashini sport) si okelari pentru faruri (care sa mearga cu ea).
Daca ma poate ajuta cineva as fi foarte bucuros. SALUT.
[addsig]
Alexandru2
Macar o adresa de ceva magazin ...
[addsig]
Marius1
incearca www.tuningauto.home.ro
sau www.novatech.home.ro
Alexandru2
tari sit-urile ... chiar interesante pot spune - ai ce invatza de pe ele
[addsig]
Alin1
Frate, pe tine te intereseaza aspectul sau calitatea? Daca (si) calitatea, intereseaza-te de niste piese de Renault 12 Gordini. Erau niste poze interesante pe http://www.autostrada.ro
Asta daca te tenteaza un look sport mai retro (tine cont ca masina era varianta de RALY a celor de la Renault).


[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2002-09-05 02:34 ]
Cristi4
Salut Alexandru. Si eu am o Dacie mai veche si m-a interesat exact acelasi lucru. Intai sa o fac sa arate bine si apoi sa ii modific si performantele. O sa iti trimit niste poze cu masina mea, poate te inspiri un pic de acolo, oricum acum nu pot, o sa mai treaca ceva timp pana o sa o pun iar la punct pentru ca sunt plecat de ceva vreme din tara si a ramas in grija parintilor. Cat despre plasa din grila fata, iti pot spune ca o poti face si singur, nu e nevoie sa dai o caruta de bani pe cea de la firme de tunning. Cauta prin magazine de specialitate plasa cu cele mai mici ochiuri. Eu am gasit in Pitesti,am cautat destul ,asta-i adevarul. Nu am apucat sa o pun decat jos, in bara, intre proiectoare(am taiat barile acelea orizontale , am lasat doar 'piciorul ala din mijlocul barii,intre proiectoare). Am prins-o in nituri si am intins-o bine si nu am avut probleme. Daca vrei sa faci treaba ca lumea, niturile le acoperi cu un pic de chit sa nu se cunoasca. Nu am mai facut asta, am vosit direct bata in culoarea masinii(alb) si mi-a placut cum a iesit. In grila, probleme cu plasa de sarma sunt: 1: pe timp de vara am auzit ca motorul nu se mai ventileaza bine din cauza debitului mic de aer care intra prin ea ; 2: are tendinta de a se curba in jumatate din cauza faptului ca in partea de sus nu o poti prinde de nimic. O varianta pentru asta ar fi sa mai sudezi o bara subtire dar cat de cat rezistenta de la un capat la altul al grilei dar tre' sa fii atent sa nu iti atinga capota cand o deschizi, si sa o vopsesti neagra ( fiindca si motorul e negru si nu prea se vede). Alta varianta ar fi sa cauti nu o plasa de sarma, ci o tabla gaurita , un fel de gratar. Ala nu se mai indoaie. Din ala nu am gasit. Sau costa f mult fiindca am vazut doar la firmele de tunning. Dar mai caut. Daca gasesc, o sa te anunt. Sper ca am fost destul de clar.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.