Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vreau sa imi cumpar o masina.. sfaturi va rog
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dani70306
Vreau sa imi cumpar o masina second-hand, in jur de 9000 euro.
- sa fie din 2001 cel putin
- benzina sau motorina, nu conteaza
- motor nu mai mare de 1.9l
- sa nu fie combi, si nici cu 2 usi
- nu vreau masina mica gen ibiza, fiesta, 206 etc.

Ma gandeam la ceva de gen bora, golf, megane(2003-2004), 406, mondeo..

Va rog sa-mi dati niste sfaturi, care dintre ele ar fii mai fiabila. De exemplu nu stiu ce sa zic de megane, ca stiu ca sunt facute in turcia, si am auzit ca golfurile sunt foarte bune.

Astept sfaturile voastre. Multumesc.

Acum am un Seat Cordoba din 2001 si vreau sa-l vand.
Adrian90853
Eu cred ca Golful este de departe cea mai potrivita optiune
mugur27821
Eu zic sa te orientwezi catre o bora pt ca ai si portbagaj mai mare. E tot golf si mie chiar mi place.Depinde si ce ai tu nevoie.toate bune
Dani70306
imi place si 307 sau vectra.. de astea 2 ce ziceti?
Adrian81432
cele mai bune optiuni sunt clar Golful(2000-2002) si Megane(2003-2004). Acum depinde ce apreciezi la o masina dak vrei stil, optionale mai multe si consum mai mic (renault dci) iei Megane clar, dak vrei fiabilitate si drumuri mai putine in service alegi golful. Gandeste-te si la un Seat eventual. Mondeo e cam urat modelul (din 2001)
florin55503
dintre cele enumerate de tine m-as uita la golf, bora sau vectra.

vectra iti ofera: spatiu mare, intretinere mai ieftina decat la vw, motor cu distributie pe lant. probleme cunoscute: alternator, electromotor. la cele dupa 2003 adica vectra C(probleme la flanse) dar nu te incadrezi cu banii.

golful sau bora: e per total o masina mai rezistenta decat vectra. mie personal nu imi place la golf faptul ca e mult prea joasa (spargi baia imediat). eu cat am avut golful am fost incantat de masinuta. si acum tot ma interesez cum sa aduc pe talonul de la raposata una din acelasi an.

eu unul m-as uita la bora. bafta
Cso96419
eu zic sa-ti alegi masina si in functie de gabaritul tau, daca pt tine conteaza si confortul destul de mult. am golf variant si nu ma simt in largul meu chiar daca masina este foarte confortabila. nu am senzatia de spatiu pe care am avut-o in Mondeo.
golful este foarte bun, agil, manevrabil, etc.
mondeo zic ca e rege la unele criterii in clasa medie. dar este mare si in oras e cam greu sa te strecori cu el
cat destre megane,....................la mine nu merge. scaune aiurea, mai ales in spate la varianta in 5 usi. directie de volan de la calculator pt NFS, finisaje lasa de dorit, motor 1.5 dci de 80 cai foarte bun pt oras.
307 foarte bun, nu stiu cum stau acum cu problemele de fiabilitate. daca aduci masina de afara sigur defectiunile au fost remediate in 3 ani de exploatare.
eu zic totusi daca cumperi masina sa o tii pt tine si nu te intereseaza valoarea de revanzare a masinii sa iei ceva asiatic. o toyota, o honda.

merita fiecare banut.
Marian58158
Salut.
De ce nu un Volvo?
Un S40 care indeplineste conditiile tale se inacdreaza ca pret.
Referitor la intretinere, sint doua variante, indiferent ce spune unul sau altul, "marele mecanicos nea Gica":
- iti iei o masina mai ieftina; asta inseamna ca vei avea o fiabilitate mai redusa, rezultind un timp mai lung in care ai masina imobilizata in service, inlocuire mai deasa a pieselor, batai de cap, etc;
- iti iei o masina dintr-o clasa superioara; e drept ca va avea piese mai scumpe, dar si caderi mult mai rare.
Pe scurt, ori aduni de 10 ori cite putin, ori dai dintr-o data o suma mai mare, cam tot pe acolo iesi cu intretinerea dpv costuri. In schimb, daca dai de 10 ori banii, stai mai mult prin service-uri decit circuli.
Personal am avut 2 Vectra, 1 Golf II, 1 Mondeo, 2 Mazda. Acum am un Volvo si ghici ce masina imi voi lua dupa asta? Corect, Volvo. Cade extrem de rar cite ceva iar piesele sint destul de ok la pret. Vorbesc de piese de calitate, nu stifturi si facaturi. Si f important: raportul pret/calitate la piese nu iti va fi niciodata avantajos la reprezentanta firmei, indiferent cum s-ar numi ea.
Dani70306
M-am uitat si la volvo dar m-am gandit ca intretinerea va fi scumpa.. eu sunt mic la "gabarit" smile.gif dar seatul care il am nu imi mai place deloc.. vreau ceva care sa se simta mai masiva, seatul e prea firav..

Marian58158: tu ai zis ca ai avut si golf, dar ai avut golf II nu IV ...

Adrian81432 - de ce zici ca pt. drumuri mai putine sa aleg golful?
Mihai66305
Ia in considerare si un Ford Focus. Tren de rulare excelent.
Si mai degraba o Octavia decat Golf IV, care practic e un Golf cu portbagaj imens si e mai ieftina...
Dani70306
Focusul nu cred ca imi da impresia de masivitate si nu prea imi place.
M-am uitat de Octavia ca uitasem de ea, si chiar ca ar fi o idee buna. Am vazut una la 8500E din 2003 frumoasa rau.
AlexTM
Octavia e cel mai bun compromis calitate/pret. E la pret de Golf dar cu portbagaj muuuult mai mare.
Salcianu94540
Ford Focus - 1.3 tone (destul de grea si masiva) tablaria impreuna cu captonajul usilor din interior creaza o muchie de o palma foarte "groasa" pare masina si confortabila si e destul de grea am condus un 1.6 benzina mere bine dar senzatia de masivitate o dau si suspensiile o suspensie sport o sa faca masina sa para usoara pe cand o suspensie confort , mai moale o sa dea impresie de greutate.
Dani70306
GhitaTM .. dar Octavia e si de aceeasi calitate cu Golful?
Cred ca tot o Bora ar fi cea mai potrivita.

Cred ca in functie de oferta, o sa aleg intre Octavia, Golf sau Bora, depinde ce imi sare in ochi.

Eu am 20 de ani si nu prea stiu la ce sa ma uit cand aleg masina, ce ar trebui sa fac? Sa fie cu carte service, km reali, si s-o pun pe tester?
AlexTM
Asa se zice, fiind facuta doar de aceeasi firma. Eu n-am fost cu Golf-ul, deci nu pot sa dau verdicte. Dar sint multumit de Octavia (uita-te pe aria Skoda de pe forum, vei vedea si acolo pareri pozitive.
Inainte de asta am avut tot Octavia iar la anul ma gindesc sa-mi iau ... Octavia 2 smile.gif

Eu Bora as scoate-o din start, din cauza ca nu are hayon. Nu-ti dai seama ce avantaj mare la incarcatul portbagajului e faptul ca ai hayon si nu trebuie sa inghesui o valiza pe deschiderea strimta pe care ti-o ofera Bora. Degeaba are portbagajul xxx litri, daca nu poti sa-i folosesti la maxim (oricum, chiar si in litri, la Skoda e mai mult)

Deci alegerea mea s-ar limita la Golf, daca vrei o masina mica si mai agila, sau Octavia, daca vrei portbagaj si aer de limuzina.
Bora, in nici un caz.
Daniel91961
Eu iti recomand un golf, este o masina excelenta. Megane este buna la pretul initial, dar e praf la fiabilitate si intretinere scumpa. De asemenea iti recomand Octavia, care iti ofera un bun raport calitate/pret.
Dani70306
La Golf cred ca renunt ca e cam mica.
Sa zicem ca voi alege dintre Bora sau Octavia, depinde de ce gasesc.
De unde imi recomandati s-o cumpar(din targuri e indicat?) si cum sa fac sa iau o masina buna?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.