Help - Search - Members - Calendar
Full Version: FRAUDE pe internet
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Mircea99800
Am decis sa incep "activitatea" mea aici cu un subiect care poate prezenta interes pentru potentialii cumparatori de autovehicule prin intremediul internetului. Oricine poate contribui cu informatii pe aceasta tema.

O sa incep acest topic cu un site care are ca scop direct frauda

www.e-motorsgroup.net


Asta este unul dintre zecile de mesaje pe care l-am gasit cu privire la acest site:

"This site is a true swindles, we have to try to contact them, impossible. When you to try to join them in Spain, you have one limps vocal which says to you that they is occupied, if one gets information about the Spanish directory, SURPRISED E MOTORSGROUP UNKNOWN EAST. You believe that a passat sw last model sold on their premises 11000€ instead of 26000Euros N4EST NOT ODD. We have to send emails for asset of information, one answers us to send 20% of the sum and moreover one says to you that there is much request but that if you to pay 20% one delivers it to you under 7 days. The following day you receive an email and one says to you that this time it is the entirety of the sum which it is necessary. PAY ATTENTION "
Vanessa30048
F.BUN SUBIECT! BRAVO!
Sunt administratorul firmei SC LUXOR SRL,din Oradea,iar site-ul original al firmei este: www.autoluxor.com.
Cei de care va voi scrie mai jos, imi folosesc fara acordul meu: numele de firma (au mai adaugat ei si altceva langa),cu adresa firmei si nr.de identif.fiscala si au creat un site fictiv: www.luxor-automobile.com
ATENTIE: ACEST SITE SE OCUPA CU FRAUDE PE INTERNET SI VAND MASINI DE LUX LA PRETURI F.MICI: www.luxor-automobile.com.
Acesti indivizi ,care inca nu au fost prinsi,au pacalit deja o gramada de oameni din Europa cu sume importante, pacalindu-i sa vireze intr-un anume cont, un avans sau chiar suma integrala a autoturismului urmand ca autoturismul "sa fie livrat in fata usii".
Politia a fost sesizata oricum!Sper sa nu mai fie mult pana ii vor prinde!
Inainte de vira o suma undeva,informati-va inainte daca respectiva firma exista intradevar , telefonand la Registrul Comertului .
Am fost sesizat la randul meu de potentialii clienti din Europa care au
cautat date despre numele firmei respective,astfel ajungand si la firma mea,si uite asa am aflat de fraudele ce se fac pe internet !
TLS-09
Foarte util topicul dar si postul tau.
Totusi am o obiectie.Era suficient sa mentionezi site-ul pirat sau folosit la inselaciuni fara sa-l mentionezi neaparat pe al tau.
De ce spun asta?Pentru ca intr-o forma indirecta faci reclama la site-ul "original" , al tau.Este suficient ceva de genul "asa nu" fara "asa da" nu de alta dar reclama pe forum este interzisa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.