Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dacia break,rulment grup conic dereglat,va rog ajutor!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Berlina/Break/Pick-up
Dan99794
Oameni buni,problema mea,e cam asta:cu vreo 3 luni in urma,am pus planetare noi,la cutie cu 5 si am schimbat si simeringurile,bineinteles.Buuuuun,la scurt timp insa,au inceput sa apara sub fata pete de ulei care ma terorizau,fapt care m-a determinat sa-ncep sa-mi bag nasul si patentul pe dedesubt,pina am ajuns si la piulita aceea cu aripioare care stringe rulmentul grupului conic stinga,crezind ca voi stringe simeringul sa nu mai pice valvolina.Dupa isprava asta am aflat ca am facut o prostie,norocul e ca nu am mers asa nici 50 de km,la sfatul unui meserias care nu era dispus sa se bage sub masina,m-am bagat ca o rima pe frigul de zilele astea si am slabit inapoi ce am strins aproximativ.Problema e ca nu mai nimeresc reglajul original,nu gasesc nici un semn anterior,in viteza 4 si 5,masina gijie si urla la viteza mai mare,va rog sa ma ajutati s-o fac la loc,dar daca aveti rabdare sa-mi explicati in amanunt cum sa fac,ca pentru un om prost,asa!Multumesc Dan Bucuresti dan_ok_68@masini.ro
Dan99794
Haideti oameni buni,nu se poate sa nu stiti,ar trebui sa fie simplu in principiu,simt lucrul asta,numai ca nu stiu exact cum se face.......
Horia49540
pai daca ai facut asa o prostioara numai la service o poti face cum era inainte
singur poti doar asa: sa faci incercari: strangi, montezi, faci proba, daca nu iese o iei de la capat pana iti mananci nervii (sau pana reusesti, depinde de noroc:))))))))))
cel mai bien la service, ca asta se regleaza cu calibrari speciale si e un reglaj fin :wave:
Dan99794
Multumesc,asa banuiam si eu,credeam ca exista si o alta metoda,care sa fie considerata ca sigura,fara a merge la service,ca,doar nu am de reglat reactorul principal al navetei cosmice,ce Dumnezeu !!!!
Dan99794
Nu ma grabesc sa spun,dar cred ca am rezolvat-o.Ascultati aici,poate s-o mai lovi careva de problema asta:am desfacut piulita aia cu aripioare de tot,am bagat vaselina cu degetul pe rulment,(merge cam greu asta,din cauza ca nu prea e loc de planetara,adica intra greu degetul,dar am bagat un pic),am fixat-o pe filet si am strins exact la mina,fara sa fortez stringerea,ci numai cit merge strins cu un virf de surubelnita,am pus siguranta bine pe unul din locase si gata !La drum,s-a redus urletul si se pare,ca nici nu mai curge valvolina.Oricum o sa fiu cu ochii pe ea,sa vad ce se intimpla,sper sa fi nimerit-o !
gheorghe96177
:minigun: Nu te bucura prea repede ,pentru ca defectiunea respectiva nu ai reparato cu 10g de vaselina ,cred si ati dau un sfat ,cumpara un semering nou ,demontezi tot angrenajul si cureti foarte bine locasul semeringului ,al fixez corect cu rabdare si bati rotund si usor cu un ciocan de lemn sau plastic pana suna a plin,montezi anapoi piulita si o strangi la simtul tau ,ca mateialul din ce e facuta ati distruge filetul pe cutie,iar pe timp de iarna scoate dracului valvolina din cutie ca o omori.--SUCCES. :bash:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.