Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cip tunning,merita?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
dori94709
Buna, biggrin.gif
Revin pe forum ,dupa ce am facut rost de manualul de astra 1,7 dti de la Adi,si-i multumesc.
Vreau sa va cer parerea in legatura cu un cip tunning,merita facut?Cu cat creste puterea,consumul,si daca afecteaza sau influenteaza functionarea celorlalte calculatoare?A mai facut cineva asta?si daca da,se simte ceva diferenta?Eu am 75 cp,dar nu mi-ar displace sa am mai multi
florin55503
de la 75 o sa ajungi undeva la 95-100. evident ca se va simti. din ce spun cei care si-au facut chestia asta daca mergi normal consumul va scadea. daca marirea de putere se pastreaza in niste limite consecintele asupra masinii vor fi minime, daca vei pastra modul de a conduce
Adrian95254
Salut Dorine, Adi sunt. In legatura cu manualul sper ca ti-a fost de folos si o sa-ti mai fie. In ceea ce priveste chip-ul si pe mine ma intereseaza acest aspect si sper sa gasim pe cineva care are pus pe masina asa ceva si sa ne spuna ce "efecte" are (bune, sper). Mi-am luat becuri pt. faza scurta H7 cu xenon aurii, asa cum mi-ai indicat tu, m-au costat 50 RON, dar se vede diferenta semnificativ.
Eren
salut adrian .. am aceeasi masina ca a ta .. ia zi-mi si mie cat de mare e diferenta asta semnificativa ? ca m-ar interesa ..
vma
Am facut reflash pe Astra mea Y20DTH. Se vede diferenta clar si daca as fi sa fac din nou nu as mai ezita nici 5 minute. Merita clar.
dori94709
QUOTE(vma)
Am facut reflash pe Astra mea Y20DTH. Se vede diferenta clar si daca as fi sa fac din nou nu as mai ezita nici 5 minute. Merita clar.

ms vma,dar componentele comandate de calculatorul respectiv nu sunt pe urma prea solicitate?Cu consumul cum stai?Am inteles ca din fabricatie de la mama lor,mai au o rezerva de putere,care prin cihip tuning se foloseste,se activeaza;de ce nu au folosit-o din fabrica pt marirea puterii motorului?
Andrei59324
VMA....am si eu acelasi motor dar p vectra...ma intereseaza si p mine cip tunning. Cam la c putere pot a ajung fara sa afecteze motorul, ambreajul, etc.
Se simte diferenta kalumea??
La ce firma ai facut tunning-ul si cat te-a costat???
Ms mult?? biggrin.gif
eddie
Ajunge la 125-130 C.P.,mai mult nu e indicat.
Am primit si eu o oferta de la o firma care se va deschide in 2 saptamani si colaboreaza cu firma mama din Germania.Problema este ca nu se putea face la Zafira fabricata din 2003 incoace.Astia vor fi singurii care vor putea.Pretul este de 250 de Euro pentru motorul de 2,0 DTH.
Eu cred ca mai astept putin,ii las pe altii sa fie primii.... biggrin.gif .
Adrian95254
QUOTE(Eren)
salut adrian .. am aceeasi masina ca a ta .. ia zi-mi si mie cat de mare e diferenta asta semnificativa ? ca m-ar interesa ..


Pe cutia becurilor scrie ca dau 50% mai multa lumina, dar nu e chiar atat, dupa parerea mea sa tot fie vreo 35-40%. Clar se vede mai bine noatea!
De unde am cumparat eu erau si cu lumina alba dar scria pe ele ca dau cu 30% mai multa lumina
maiandrei
QUOTE(E d d i e)
Pretul este de 250 de Euro pentru motorul de 2,0 DTH.
Eu cred ca mai astept putin,ii las pe altii sa fie primii.... biggrin.gif .

Au fost altii primii... a crescut si pretul intre timp... :angel:

Mi-am facut si eu remapare la motorul meu. Dupa aproximativ 5000 km pot sa spun ca nu voi reveni niciodata la setarile initiale. Daca se doreste, revin cu detalii.
eddie
La mine nu merge cu siguranta,modelul meu e mai smecher,nu poate fi pacalit ! Am vorbit personal cu guru ciptuningurilor,Ceki,mi-a spus ca nu merge prin remapare,numai un powerbox ar merge...dar nu merita,e mai scump si mai ineficient.
maiandrei
Ok, dragoste cu sila nu se poate :bash:

Am mai spus: se poate remapa PSG16 Y20DTH si Y22DTR de pe Astra G, Vectra C, Zafira A. Detalii ti-am dat pe PM.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.