Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cine ma ajuta sa imi aleg o masina ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Salcianu94540
Am 18 ani si urmeaza sa imi cumpar prima mea masina (ma rog tata k eu n-am bani) pana acum am condus 5000 km o bora 1.9 tdi 90 cp...(cam lenta zic eu) biggrin.gif bugetul pt masina e de 16 mii euro fix! Imi place condusul relativ sportiv nu sunt maniac dupa viteza dar nici sa ma tarasc pe sosele nu imi place. In timpul ce urmeaza estimez ca voi parcurge in jur de 18 mii km pe an distribuiti egal in oras si in afara.Ce sugestii imi dati ? As prefera masina noua sau ceva din 2005-2006 in cel mai rau caz.



Va rog ajutati-ma sa Fac alegerea corecta. Multumesc anticipat.
Alex-F1
Pai...trecand peste povetele necesare unui incepator, pe care cred/sper ca le-ai primit deja si pe care de asemenea cred/sper ca vei face tot posibilul sa le respecti (pt. binele tau, al familiei tale si a celor din jur), io zic sa dai si tu cateva detalii despre cum ai vrea sa fie masina ta, fiindca la 16.000 de Euro ai o turma de variante!!! De exemplu: ce clasa vrei (mica, medie, mare), ce model (sport, limuzina), ce combustibil (benzina, motorina, gpl), cam ce-ai vrea sa faci cu ea (sa cari cartofi, sa agati fetite etc), cati bani vei primi ulterior pt. intretinere (ca una e sa intretii un Mertan si alta un Opel sau Daewoo), ce dotari ai vrea pe ea (cheala, asa-si-asa sau full) etc! Io personal la banii astia, as merge dincolo si as lua un SH de prin 2005 cu vreo 15.000 si cu restul de 1.000 mai platesti taxa de prima inmatriculare (e mica, fiind Euro 4) si inmatricularea propriu-zisa si gata, ai masina de masina.... De la sugestii deocamdata ma abtin, pana nu spui si tu cat-de-cat ce ti-am scris mai sus.... :wave:
Salcianu94540
Nu am chiar atatia bani cat sa imi permit sa intretin un mertzan , audi , bmw etc.. As dori un motor mai puternic si o masina usurica nu neaparat mica. Un hatchBack ar fi bun dar nu ma supara nici o "limuzina" Nu pun accent pe dotari ... dotarile vin cu timpul si cu banii ... vreau masina nu camera de hotel... Masina asta ar trebui sa ma tina 6-7 ani iar bani de intretinere nu-i bai, o sa am pt revizii asigurati iar pt piese "sper sa nu fie nevoie" iar daca va fi nu as vrea sa arunc milioane pe o curelusha sau mai stiu eu ce.

Consumul ar mai fi un factor destul de important desi nu am pretentii la un consum fenomenal de scazut dar macar decent sa fie.

Nu stiu prea multe despre piata de masini nu cunosc decat vw bora si ford focus singurele masini cu care am mers. (Nu mi-a placut nicuna ... Prea grele!!!! )

PS: Am sa folosesc masina asta pt a ma deplasa din Targoviste in Bucuresti un an iar apoi 50% oras 50% in afara... Cand voi deveni bucurestean ca pana acum sunt doar cu buletinu nu si resedinta biggrin.gif

Va rog ajutati-ma
Cso96419
Da si tu mai multe informatii: ce combustibil, ce clasa, ce caroserie, ce dotari te-ar interesa si apoi vom incerca sa-ti raspundem.
James Kilowatt
Eu cred ca am inteles ce cauta... o masina "fun to drive" la care conteaza mai mult nervul decat dotarile.
Din pacate nu prea stiu preturile la noi. Intra o Fabia RS in banii respectivi?
Salcianu94540
Clasa : Compacta sau mai mare
Caroserie : Hatchback (sau un sedan dar sa fie usor)
Combustibil: Benzina
Dotari : ESP , ABS si nu mai stiu tot cele de genu care ajuta tinuta masinii la drum

De exemplu imi place mitshubishi lancer dar nu cred ca imi permit un motor decent pe el la banii astia...
Andrei38283
-Renault Megane
-Skoda Octavia Tour si Octavia II
-Toyota Corolla
-Seat
-Hyundai Accent(si iti mai raman si bani smile.gif)
-Peugeot 307
-Chevrolet Lacetti
-VW Jetta
Astea mi-au venit acum in minte.Acuma depinde si de gusturi ce dotari vrei sa aiba si ce putere.
Andrei38283
Si Opel Astra. Am uitat de el . :angel:
Cso96419
M-am uitat un pic si am gasit cateva variante.
iti spun la ce te poti "intinde" la banii acestia.
sunt asha. Ford Focus din acesta nou 1.6 cu 115 cai ~ 13000 CIP (una dintre cele mai bune tinute de drum&directie)
Opel Astra cu motor de 1.8 125 cai ~12500 cip. chiar si varianta GTC intra in calcul cu acel design foarte atractiv.
daca vrei diesel care sa si mearga ar fi Fabia RS 130 de cai ~14000 cip
iar varianta cea mai atractiva........................Octavia Tour cu motorul de ......1.8T. are un potential imens atat motorul cat si masina. ziceai ca vei dorii sa faci cate ceva la masina. acesta este unul dintre cele mai avantajoase pachete. tinuta de drum mai mult de cat rezonabila, motor potent, portbagaj imens. iar pretul...............~12500.
toate astea la cele noi.
am ales cele ce se potrivesc necesitatilor tale. desigur mai sunt n variante.

voi reveni cu cele SH
Alex-F1
Pai daca omu a zis ca Bora si Focus is prea grele, atunci de Octavia ce sa mai vorbim? Ca model cred ca un Astra nou ti s-ar potrivi, iar ca putere, ar trebui undeva in jur de 150 de cai! Exista asa un Astra la banii astia (ca n-am studiat oferta)? Ideea ar fi o masina cam pe la 1.100-1.200 kg maxim si cu ~ 150 CP, daca am inteles io bine....
Cso96419
unde gasesti compacta in 2007 la 1100-1200 de kile si cu motoare de 1800-2000 de cc si la 150 de cai, echipate cu toate elecronica care te tine pe drum. io nu prea am gasit, mai ales daca e sedan.
in clasa mica gasesti masini ~1200 de kile, dar acolo nu prea sunt motoare ~150 de cai, iar care au nu se incadreaza in pret, dar omul a zis clar compacta sau mai mare.

PS: bora diesel la 90 de cai o simti grea, io am golf cu acelasi motor. am mers gu golf GTI, si se simte total altfel. total alt feeling
Salcianu94540
Octavia 1 tour sport 1.8 150 cai mi-a sunat si mie bine ... mai ales ca sunt obisnuit cu instrumentele de bord si aspectul lui de la bora... dar cred ca e oarecum depasita octavia 1 ... se fabrica de o gramada de vreme... motorul a fost singurul lucru care m-a atras la ea si consumul mai mult decat decent comparativ cu puterea... plus ca greuteatea masinii e excelenta 1260 kg pt un liftback e super usoara... dar si aspectul exterior lasa putin de dorit ... de pe acum dapoi peste 2-3 ani nu as vrea sa ma simt stanjenit cand ma dau jos din ea...
Salcianu94540
Pana acum dupa cum banuiam in ciuda aspectului exterior octavia 1 1.8 sport suna cel mai bine dar nu stiu care sunt dotarile standard.
Cso96419
am facut un mic calcul si nu te incadrezi in 16000 fix la Octavia Sport Tour. pretul ar sarii de acest prag.
dute pe pagina oficiala skoda din romania, skoda.ro si acolo gasesti un car configurator, in care-ti dotezi masina cum vrei tu, urmezi pasii si vei gasii ce cauti, sunt si preturi acolo.

cat despre SH, din '05-06, cu putini km, am dat de cateva fieste ST 2L 150 cai aspirat.
Poate daca ai noroc Golf V GTI 2L 200cp turbo
sau mai ieftin Focus, model nou 2L 145 cp aspirat desigur.
toate au pretul sub 13000 de euro sa te incadrezi cu inmatriculare, drum , transport, etc
Salcianu94540
As fi adugat culoarea negru magic dar saream de dinainte de 16 mii poate reusesc sa obtin vreo reducere de la vre un dealer o sa ma mai interesez.

Inca mai astept si alte sugestii de la cei binevoitori.

Multumesc tuturor care mi-au dat "o mana" de ajutor!
Salcianu94540
Fiesta st intra in buget si noua... daca as da de consum si ar fi rezonabil as luao in calcul dar nu apare pe nicaieri consumul pt FIESTA ST 2.0 150cp
Cso96419
Scuze ca nu am vazut ca intra ST-ul si nou in pret.
am gasit intr-o revista consumul dat de constructor si cel realizat in test.
date de constructor:urban 10.7, mediu 7.4 etxraurban 5.7
cele din test: urban 13, mediu 10.5 extraurban 6.5.
desigur tu mai poti pune cu indulgenta cam 1-2 litri ca sa aflii consumul real.
sau si mai simplu compari consumul facut de tine cu Bora si cele date de constructor. daca esti pe acolo e ok. daca varieaza si aici e camm tot asha.
poate un pic mai mult.
sinceri poti sa te ashtepti la vreo 15L in oras daca ii dai bice.
danmatyas
eu mi-as lua un golf 5 2.0 tdi sportline...e ideal pt un tanar smile.gif sau ...opel astra sport 1.9 cdti 150 cp. eu zic ca ambele sunt fun to drive smile.gif bafta!
PS: second hand ...
Salcianu94540
Dan, nu prea ma icadrez in pret cu golf V 2.0 .... dar cred ca mai cobor putin din pretentiile care le aveam de la o masina... dupa ce am analizat mai bine situatia am ajuns la concluzia ca un motor de 110 cp -125 e suficient pt mine si nici nu imi va face vartejuri in rezervor... in plus voi putea pune cate ceva pe ea un aer automat un esp etc... de marca peugeot ce parere aveti ? Din cate s-au postat aici peugeotul a lipsist.. prea scump? calitate inferioarA? intretinre scumpa? ce se intampla cu peugeot?
T u d o r
Din cate stiu 2.0 se pune doar pe echiparea Feline, si e foarte scump pentru un 307... aproape 20k. Dotat excelent, dar scump pentru un Peugeot 307...
Salcianu94540
Tudor ma refeream la golf V 2.0.Despe peugeot am intrebat de ce nu mi-a sugerat nimeni un peugeot sunt scumpe? sau ce se intampla?
T u d o r
Pai la asta ti-am raspuns. smile.gif Sunt scumpe pentru niste Pejo-uri.
Daca cobori la 110 cai si 1.6, 307 devine o optiune interesanta, atat ca pret cat si ca dotari. Ti-o recomand.
Salcianu94540
Stilo 1.9 Multijet 120cp

13512 EURO


16079 EURO (include accize si TVA)



Culori Pret
Culoare caroserie: Negru 26 EURO
Tapiterie: Piele Negru 0 EURO
Jante: Jante din aliaj de 17? cu pneuri de 215/45 (fara posibilitate montare lanturi) 585 EURO

Optionale Pret
Volan si schimbator de viteze in piele 138 EURO
Cruise Control 208 EURO

Dotari de serie
Inchidere centralizata
Telecomanda inchidere / deschidere usi
Geamuri anterioare actionate electric
Oglinzi exterioare reglabile electric incalzite
Servodirectie
Spatiu de depozitare in bord cu posibilitate reglare temperatura
Plafoniera anterioara
Plafoniera posterioara
Kit Fix & Go
ABS + EBD
Airbag sofer
Airbag pasager (cu posibilitate de dezactivare)
Oglinzi exterioare cu carcasa in culoarea caroseriei
Bandouri laterale in culoarea caroseriei (exclusiv 5 usi)
Manere portiere in culoarea caroseriei
Grila frontala cromata
proiectoare ceata integrate in blocul optic
kit fumatori (scrumiera + bricheta)

Despre Stolo asta ce parere aveti? Merita? Avand in vedere ca e cam cheala la optiuni.
Salcianu94540
IMI CER SCUZE ASTA E CONFIGURATIA COMPLETA:

cu urmatoarele caracteristici:


13166 EURO


16079 EURO (include accize si TVA)




Culori Pret
Colore esterni: Negru 26 EURO
Tapiterie: Piele Negru 0 EURO
Jante: Jante din aliaj de 17? cu pneuri de 215/45 (fara posibilitate montare lanturi) 585 EURO

Optionale Pret

Dotari de serie

Inchidere centralizata
Telecomanda inchidere / deschidere usi
Geamuri anterioare actionate electric
Oglinzi exterioare reglabile electric incalzite
Servodirectie
Spatiu de depozitare in bord cu posibilitate reglare temperatura
Plafoniera anterioara
Plafoniera posterioara
Kit Fix & Go
ABS + EBD
Airbag sofer
Airbag pasager (cu posibilitate de dezactivare)
Oglinzi exterioare cu carcasa in culoarea caroseriei
Bandouri laterale in culoarea caroseriei (exclusiv 5 usi)
Manere portiere in culoarea caroseriei
Grila frontala cromata
aer conditionat
proiectoare ceata integrate in blocul optic
radio CD+MP3 (6 difuzoare)
kit fumatori (scrumiera + bricheta)
Cotiera centrala anterioara
Climatizare automata bi-zona
Comenzi radio pe volan (6 taste)
Bancheta posterioara culisanta
Airbag-uri laterale anterioare


Repet intrebarea MERITA? Motorul e diesel sau benzina nu specifica treba asta pe nicaieri? Si chiar o fi tapiseria din piele inclusa in pachetul active? nu cred... pt ca in pack dinamique e 900 euro!! Lamuriti-ma si pe mine va rog.
Adrian81432
Daca vrei o masina care sa atraga fetele incearca renault megane bicorp, citroen c4 sau opel astra. Daca vrei sa consume putin Corrolla, megane sau Astra diesel, dak vrei sa fii un mic print gasesti un A4 sh din 2004, sau dak vrei fiabilitate si confort poti lua un passat destul de bine echipat sh.
Salcianu94540
Second hand-ul iese din discutie pt ca dau totusi o suma mare de bani ... si nu are rost la banii astia sa iau sh... A4 nu e de mine totusi am 18 ani si nu sunt miliardar... dak ii rup o oglinda plang langa ea 2 luni pana strang bani sa o repar... Am prezentat FIAT STILO CU O CONFIGURATIE axata pe motor in principal; wacko.gif ce parere aveti despre fiat stilo?? Nu am vazut pe forum sa se fi discutat masina asta: impresii despre suspensie, calitatea plasticelor de pe bord, stofa de pe scaune ... generalitati etc.. Haideti help va rog ca sunt in pom s pomu in aer.



Cat despre celelalte masini dati-mi si mie detalii pe care nu le gasesc pe net ... pe net vad poza consumu si preturile... dar un test drive nu pot face ... am vazut ca se obtine destul de greu programarea
Cso96419
personal nu prea stiu mai nimic de Stilo. din auzite nu vreau sa vorbesc.
ce pot sa spun ca pe aici nu prea sunt apreciate, ma refer in romania.
pretul la sh va scadea foarte mult cand vei dorii sa o vinzi.

la motoare am citit ca pe alfa motorul de 150 cp, care e ruda cu asta de 120, isi da ortul popii cam la 150000km, asta zice producatorul. garantia e pana la 100000, mai mergi 50000 si poti sa-ti cumperi alta.
Salcianu94540
Urata treba :puke: . Alte pareri are careva?
Lucas
Fiat Stilo m-a intereseat si pe mine o vreme. Am cautat forumuri cu fiat, si ce concluzii am tras sunt ca , singura problema pe care pe intampina este la sistemul electric. Si mai exact , la mufe , unde vin imbinate firele. Cica ar fi de proasta calitate si din cauza gropilor , si a conditiilor din mandra si frumoasa Ro , e posibil de exemplu daca dai de o groapa mai serioasa, e posibil ca mufele alea sa se desprinda si sa iti apara tot felu de martori luminosi pe bord cum ar fi ESP-ul ca nu mai functioneaza , etc...si remediu din cate am inteles nu prea exista...doar vizitele la service. Asta am inteles eu...acuma nu stiu daca am inteles bine. Eu daca ar fi sa imi iau un stilo , l-as lua ala cu 2 usi...ala cu 4 e urat cu spume parerea mea ( in special spatele). Dar oricum gandeste-te ca, e model destul de vechi si eu nu as da 16000 pe el sincer. La un Golf 4 te-ai gandit ? motorul de 1.6 sau 1.8...bine-nteles second de dincolo. Daca te tenteaza Golf 4 , tin sa te anunt din informatiile luate de pe forumul VW , ca , baia de ulei este situata foarte jos si e foarte probabil ca, daca nu esti destul de atent la drum , sau in unele situatii nu ai ce face decat sa iei o groapa din cele 2-3 pe toata latimea drumului ( deh...romania si drumurile ei ) , spargi baia de ulei. Din cat am vazut , sunt foarte multe cazuri. Problema se poate demedia partial cu un scut dar nici ala nu garanteaza 100% ca nu vei pati un incident neplacut.
In alta ordine de idei , ziceai ca nu vrei second fiindca e o suma frumusica pe care vrei sa o investesti. Dar gandeste-te la alta chestie...ca masina noua , in minutul in care o scoti de la dealer , pierzi bani frumusei...asa`i comertul auto. De exemplu gasesti golf 5 , motorizare 1.6 , cu multe optionale , care nou costa pe la 18000 E , SH , cu vreo 20000 KM , la 15000 E sau poate chiar mai ieftin...gandeste-te ca e masina noua si ala SH ( 20.000 km is floare la ureche ) si economisesti si bani frumusei. Dar nu ai garantie..asta ar fi un inconvenient. Oricum eu zic sa mai analizezi piata auto interna si cea externa , ofertele , si sper sa iei cea mai buna decizie.
P.S. vezi ca este oferta la Citroen C4 , motorizarea 1,6 pe benzina , nou nout , cu optionale frumusele incluse in pret, la 16000 E. Eu zic sa arunci o privire pe pagina lor web , sau sa mergi la un dealer.
Salcianu94540
Multumesc Lucian pentru post. Secondhand-ul m-ar tenta numai in cazul unui diesel puternic si durabil, ceea ce nu gaseseti in tara... in banii mei.
Peste hotare nu risc pt ca 1. nu stiu limba
2. nu ma pricep la masini ( nu fac diferenta intre una cu 20 000 la bord si 200 000 la bord, nici privind-o luni in sir)

Citroenul e foarte frumos si avantajos la pret , dar instrumentele de bord si amplasarea lor nu ma incanta.

Am auzit lucruri bune despre masinile asiatice dar nu am gasit vre un model care sa mi-l permit la 16 mii euro. Doar lancer 98 cp complet chel la optiuni.


Diesel-uri in 16 mii ce recomandati peste 100 cp ?
Baby Blues
Opel Astra H 1.9 Cdti, 120 cp-ecotec- si 1.7 Cdti 100 cp- ecotec. Preturi incepand cu aprox 15500. daca negociezi obtii ceva reduceri biggrin.gif . Uita-te pe site-ul Opel . Mie ca design mi se pare f.frumoasa, la interior este foarte tinereasca, materiale de calite,etc
Salcianu94540
Am luat varianta cu Opel Astra in calcul inca de la inceput dar sare de buget ecotecul diesel iar cel pe benzina e cam inseatat .

De Ford Focus ce ziceti? Face fatza 1.6 la 1.7 tone ale masinii? Nu cumva e submotorizata?
Cso96419
personal zic ca nu, dar gusturile pot sa varieze.
am vazut ca ia suta in jur de 10 secunde, ceeca pt mine inseamna ca se misca destul de bine.
iar cu motorul acela nou cu VTI, in oras ai viata si mai usoara, parerea mea.

mai mult nu pot sa zic, ca nu m-am dat cu motorizarea asta noua sa am o parere pertinente
Salcianu94540
Vti-ul consuma f bine pt un benzinar de 110 cai 9 in oras suna bine iar acceleratia 0-100 e de 11 secunde , cuplul maxim ma ingrijoreaza si pretul...


Imi cer scuze pentru postul anterior masina are in jur de 1.3 tone 1.7 fiind masa maxima autorizata.
Salcianu94540
Gata!!!!! Am lamurit problema , raman la Ford Focus.... problema acum e ce motoare se incardreaza in 16 mii euro? Caroserie hatchback 3 usi!

Cine are preturile ca pe site nu mai sunt blink.gif ?
Cso96419
Prea multe preturi nu am gasit, 12810 CIP, varianta in 5 usi echipare Trend, cu motorul de 1.6 VTI. sigur aia cu 3 o fi mai ieftina.
adi.mitrea
Fiesta nouă în echiparea ST, 150 de cai, intră în buget.

Preț CIP: 12.490 - dotare standard
Preț DDP: 14.863 - dotare standard

De restul de bani îți poți pune ESP, pentru că nu are - pachetul costă 444 de euro parcă.

Uite un link cu modelul configurat de mine:

http://www.romcarmotors.ro/configurator/index.php?op=cars

De Focus nu am gasit nici eu nimic, doar ST-ul e pe site.

Eu aș merge mai degrabă pe Fiesta!
Salcianu94540
Muoltumesc pt configuratie! Mult timp am salivat dupa fiesta st... stiam ca mi-o permit ca pret dar nu si ca intretinere . Face varteje in rezervor da ce-i drept ca si fuge si interiorul e foarte reusit si sportiv ca si exteriorul, pacat ca e mica si papacioasa. sad.gif
Salcianu94540
De ce ma puserati pe versus am cautat topicu de am tampit credeam k doar am visat ca l-am descis blink.gif
HalbaSus
Foarte simplu: pentru ca e un subiect de versus.
Salcianu94540
Am inteles.


Cine stie pt ce motorizare e valabila oferta de la Ford FOcus 15458 euro ?? TDCI dar cati cai?
Mandula
1.6 90 CP
GST
Stiu ca ai ales deja masina dar mai bag si eu o bila alba pt astra gtc 1.9 cdti 150 cp !
Argumente: Aspect tineresc, design superb, interior frumos, tinuta de drum impresionanta.
Daca ziceai ca o sa mai umblii la ea mai incolo pot sa iti spun ca daca ii faci un cip tuning si o duci in 180-190 cp rupe ! am fost plimbat intr-un astra gtc dus pana in 180 si ceva de cai si am ramas prost !
Plus ca arata superb masina, nu stiu daca am mai zis biggrin.gif :angel:
Consumul e si el f bun.
Daca ar fi sa gasesti una la sh cat de cat mai noua eu in locul tau m-as baga.
Daca posesorul este si un nene trecut de tinerete atunci e perfect (in general sunt mult mai cumpatati decat cei tineri si nu o sa ai surprize neplacute cu ea pe urma)
Orice ai alege bafta!!! si ai grija cum mergi cu ea ! arigato.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.