Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Honda Civic Sedan
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Honda
M A R I A N
E vreun posesor de Sedan printre noi?
Tare as vrea sa aflu niste pareri obiective despre aceasta masina, inainte de a da banii pe Avensis. Ca sa nu imi dau dupa aceea singur cu pumnii in cap. :bash:
Mersi!
CPI
sint putine sedan-uri model nou in Ro.

O sa fie in showroom la asko una, nu stiu daca si la drive-test. Dar daca zici de avensis de ce nu te uiti la accord. Aici sintem mai multi care iti pot sa feed-back si sigur gasesti si la dealeri masina de drive-test.
M A R I A N
Multumesc, CPI, dar Civicul Sedan de 1.8 mi-a luat mintile. Iar motorul este incredibil ca performante si consum. Ca sa nu mai vorbesc de consola centrala.
Americanii sunt extaziati de ea, mai ales ca in State a aparut si versiunea SI de 190CP.
Eu vroiam sa aflu inclusiv amanunte legate de preturi la consumabile (la piese de schimb in general) si la robustetea si comportamentul masinii (durabilitatea suspensiilor, aparitia de greierasi) pe drumurile (pardon gropile) patriei pentru a putea face comparatie cu Avensisul pe care-l cunosc mult mai bine.
CPI
N-ai de ce.

Acum am vazut ca nu esti din Bucruresti. Eu te trimiteam la asko de parca am fi fost vecini de cartier :-)

Despre consumabile si accesorii poti sa ii intrebi pe ei. Sau pe ati de la Iasi, care iti e mai aproape. Amindoi dealerii sint prompti si profesionisti.

Succes la cumparatura!
EmanuelM
Am citi in ultimul numar al auto, moto, sport testul facut intre civic si corolla. Spuneau ca civicul are cutia de viteza neetajata cum trebuie si lasa de dorit.

Si am mai vazut ca consumul care l-au avut in timpul testului era ff mare, ceva de ordinul 12 l, si mediile erau peste cifrele date de constructor.

Cu toate ca as vrea sa iau un civic, inca ma mai gandesc la aceste aspecte.
Henry90720
Motoarele Honda se "lasa" cam dupa 5000 km, cand o sa se observe si o reducere substantiala a consumului.
Ciprian-153
Sa fim seriosi,consumul Corollei l-au cam tras de par. E prea mic. Au iesit chiar si sub consumul oficial.
Sa stii ca si eu fac parte din cei care isi sparg capul sa aleaga intre Civic Sedan si Corolla, eventual chiar si o a 3-a varianta, dar e foarte greu.
Daca portbagajul Civicului era putintel mai mare, acum stateam linistit. Stiam exact ce voi alege. Dar am o dodoloata de 4 luni care e dotata cu un carucior off road impresionant, se gandeste sa bage premergatorul, gentuta cu pampers,servetele,hainute de schimb...cine e in situatia mea mustaceste acum!
Dar au mare greutate urmatoarele : Civicul e facut in Japonia,nu in Africa de Sud, are roata de rezerva normala (daca ati sti ce chin poate deveni o roata de rezerva temporara....habar nu aveti!), reviziile se fac la 20.000 km. Ehhhh....sunt multe de trecut in balanta.
adi50470
de ce nu intri pe www.hondafan.ro si acolo gasesti toate datele despre civic sedan , sant si posesori de civic sedan care isi scriu impresiile despre masina ... din ce am citit ... totzi sant foarte multumitzi .
succes !!!
Mojito
Se lasa pe dracu !
Motoarele Honda nu prea se lasa nici dupa 5000.
Am avut senzatia ca mi-a scazut drastic consumul dar a fost o chestie de scurta durata datorata in principal unor drumuri mai lungi si mai putin grabite.
Sunt motoare la care cuplul se atinge la turatii inalte asa ca intodeauna pe sosele simple cind esti strins in depasiri vei fi nevoit sa o tii in plaja de sus ( sub rosu).
Concluzia: Vei avea INTOTDEAUNA consumuri peste cele declarate oficial.
Henry90720
De acord cu tine, Mojito. Intotdeauna consumurile vor fi (chiar cu mult, uneori) peste cele declarate oficial. Insa, la Honda, nu atat de mari ca la inceput ...
Am simtit asta pe propriul Accord. Acum, la aprox. 6.000 km, cred ca a scazut consumul, in medie, cu aprox. 0,5-1 l/100 km.
Dupa cum probabil stii, la orice marca/model, consumul este determinat in anumite conditii si tocmai de aceea cu greu te poti apropia de consumul dat de producator...
In cazul Jazz-ului, am auzit si eu ca are consumul destul de mare fata de cel dat de producator, poate prea mare... din pacate.
Iulian HondaFan
Civic si Avensis sunt masini destul de diferite... daca te intereseaza sportivitatea si un consum mai mic atunci e Civic. daca vrei spatiu si mai mut comfort Avensis.

motoarele de 1.8l au tehnologii similare, dar Civicul va consuma mai putin pentru ca e ceva mai usor. Desigur e si mai rapid.

daca vrei diesel la Avensis ai mai multe motorizari de ales.

personal spatiul din Civic mi se pare absolut suficient daca ai numai un copil. dar fara indoiala ca Avensisul are un avanataj la acest capitol. daca le vezi si conduci pe amandoua iti va fi usor sa alegi ceea ce te intereseaza. diferentele intre aceste 2 modele sunt mari.

de fapt diferentele la condus sunt mari si raportat la Golf5 si Mazda3 ( si prin deductie Focus2).

Civicurile din Ro ( si din toata Europa de Est si Orientul Mijlociu) vin in cea mai mare parte din Turcia. componentele sunt insa in majoritate din Japonia si UK, motoarele de 1.8 vin din UK. anual uzina din Gebze asambleaza aproximativ 10000buc. In UK nu se asambleaza decat hatch-uri. posibil unele Civic sedan sa vina din Japonia. Honda nu are nici un fel de facilitati de asamblare autovehicule in Africa de Sud.

in America de Nord Civic sedan se asambleaza in Marysville, Ohio si in Alliston, Ontario. Coupe-ul numai in Ohio. Foarte putine exemplare produse in America ajung pe piata europeana ( aproape in exclusivitate coupe-uri) datorita cererii mari in America.

Ambele noastre Civice au fost de provenienta canadiana. noua generatie este un mare pas inainte ca nivel de finisare dar si ca dinamica suspensiei. chiar si cu motorul de 1.8 pe care am testat-o numai in varianta automata este bine echilibrata.

dupa mine marele minus este designul exterior si interior care e cam polarizant. adica ori place ori fuge lumea de ea. desi in cazul nostru asta a fost un element care ne-a respins la inceput odata ce am condus-o ne-am schimbat parerea. si acum chiar imi place si cum arata.... biggrin.gif
Ciprian-153
QUOTE(Iulian HondaFan)
Civicurile din Ro ( si din toata Europa de Est si Orientul Mijlociu) vin in cea mai mare parte din Turcia. componentele sunt insa in majoritate din Japonia si UK, motoarele de 1.8 vin din UK. anual uzina din Gebze asambleaza aproximativ 10000buc. In UK nu se asambleaza decat hatch-uri. posibil unele Civic sedan sa vina din Japonia. Honda nu are nici un fel de facilitati de asamblare autovehicule in Africa de Sud.

biggrin.gif

Iulian, dealerul din Iasi a spus ca Civicul Sedan vine din Japonia,nu faptul ca doar unele masini vin din Japonia,restul din Turcia. Ideea de a prinde un sedan venit de la Inalta Poarta ma face sa am mari rezerve de a mai comanda o astfel de masina. Povestile cu liniile tehnologice computerizate unde nu este decat prea putin implicat factorul uman le-am auzit si la Toyota si nu ma conving.
M A R I A N
Prieteni, dupa cum probabil observati din avatar si semnatura, am ramas la Noua Corolla Sedan 1.6 124 CP. De ce? Pentru pretul mai mic cu 1000 euro si pentru portbagajul mai mare decat al Civicului Sedan. Chestia este ca nu pot inceta sa ma gandesc la masina pe care am visat-o atat! De cate ori o vad pe strada (e una rosie in Galati) ma grabesc sa ajung in spatele ei sa o mai admir. Sunt inebunit dupa bord, sunetul motorului 1.8 si numele Honda biggrin.gif Din pacate, si eu am un copil de 2 ani si de abia imi incap toate lucrurile in portbagajul de 450 l de la Corolla. Cu Civicul mi-ar fi fost imposibil.
Deocamdata Corolla Sedan vine din Japonia (inclusiv a mea). La fel si Civicul Sedan.
M A R I A N
Ciprian, in privinta rotii de rezerva temporare de la Corolla, nu pot sa-ti spun decat atat: eu nu stiu sa o schimb (am schimbat o data la Dacia 1310 dar era demult) si, oricum daca as reusi, m-as grabi la prima vulcanizare chiar si cu roata de rezerva normala. biggrin.gif
H-Civic-sedan
Am Civic Sedan - pot sa va ofer pareri obiective despre ea.
Vad ca toate discutiile sunt din 2007, daca cineva mai este interesat, astept intrebari.
Hoinar
QUOTE (H-Civic-sedan @ Nov 2 2008, 12:44 PM) *
Am Civic Sedan - pot sa va ofer pareri obiective despre ea.
Vad ca toate discutiile sunt din 2007, daca cineva mai este interesat, astept intrebari.


Bine ai venit colegu!
Cred ca ar fi super daca ai face un topic al tau in sectiunea "Totul despre masina mea", cu poze...etc...si asa vin si intrebarile. Sunt sigur ca e o masina simpatizata de multi wink.gif.
T u d o r
Bine ai venit pe forum. smile.gif

Am condus si eu Sedanul si m-a impresionat. Dupa o prima intalnire cu el - total nereusita - din motive de scaun sofer blocat pe la pozitia de mijloc, motive pentru care mi-am exprimat o opinie total negativa legata de postul de condus, a doua a fost fructuoasa. Adica am condus-o, motorul face fantastic la turatii inalte si masina se si comporta bine. Are o suspensie excelenta, ferma dar care filtreaza foarte bine multele gropi de pe soselele patriei. Masina de test a celor de la Honda Valcea avea o medie a consumului pe la 7,5%, una buna tinand cont de cum se conduce la drive teste. Apoi am mers (in spate) cu una automata, cutie care m-a incantat pentru usurinta cu care schimba vitezele si pentru lipsa de "gandire" in conditii diverse de sofat.
Daca Accordul nu-l vroiam dotat la nivel de Executive, Civic-ul Sedan era o optiune de luat in seama.

O intrebare: cat ai consumul mediu, cati km ai cu ea si ce parere ai tu despre masina ta?
beholder
QUOTE (M A R I A N @ Feb 17 2007, 06:38 PM) *
E vreun posesor de Sedan printre noi?
Tare as vrea sa aflu niste pareri obiective despre aceasta masina, inainte de a da banii pe Avensis. Ca sa nu imi dau dupa aceea singur cu pumnii in cap. :bash:
Mersi!


Este eu.. posesor de sedan.
http://masini.ro/forum/content/Totul-despr...Sedan-1-8MT-EX/
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.