Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum mare Ford Mondeo 2.0 TDI
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Albu99563
Am un Mondeo fabricatie 2001 si scot un consum mediu de 10.5 l/100Km in conditiile in care daca fac 50 Km pe zi, 30 Km sunt in afara orasului. Tin sa precizez ca mersul nu este deloc sportiv, chiar pot spune ca ma abtin. Detin si o Skoda Octavia cu care daca merg in acelasi stil as scoate un consum de 6l/100Km. Din ce am mai citit pe aici am recurs si la scoaterea mufei de la MAF, fapt ce mi-a determinat un consum mediu mai scazut (8,5 l/100Km), iar ca performanta la prima impresie nu mis-a parut vreo diferenta.
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat.
Multumesc anticipat.
STANA99629
consumul este influentat in mod direct de regimul de functionare al motorului dar si de felul cu m mergi cu el mai sportiv sau mai "linistit" pcm-ul (calculatorul ) de motor face consumul pe ultimi 100km si daca faci 50 oras 30 exterior este si nomal sa consume 10l/100km suna ptr detali la 0723597178 (lucrez in domeniu)
Cso96419
fum scoate masina???

ca daca da sunt doua variante, filtru de aer inbacsit, ardere partiala
injector defect, nu imprestie combustibilui, gaura in diuza este mai mare si poate sa ramana deschisa si picura motorina in motor
+alte variante. cel mai bine e sa-l duci la medic, la mecanic sa vada ce si cum.
Albu99563
Am fost la medic, la TransAtlantis (reprez Ford in C-ta). Rezultatul diagnozei: masina nu are nimic defect pe parte electrica. Calculatorul a dat Ok. Nici ei nu sunt lamuriti cu consumul mare al masinii, mi-au sugerat ca ar putea fi o chichita de reglaj al debitului pompei de injectie si Multa literatura de pomana, deci in concluzie nici ei nu stiu. (las-o asa ca merge)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.