Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Intrebare - ABS Octavia 2
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Ungur98013
Am si eu o intrebare ! Am octavia 2 elegance , si stiu ca am ABS ! Cum ar trebui sa franez eficient 1. Frana puternic si la final cand aproape ma opresc pe loc si ambreiaj , dar atunci se aude ceva caraiat la masina si nu`mi dau seama ce e .
2.Frana si Ambreiaj in acelasi timp , si atunci nu se aude nimic



Cum se manifesta ABS-u .. ca pe bord cand franez tare de tot nu`mi apare nimik ... nici nu am impresia ca tremura masina ca si la Peugeot de exemplu smile.gif Mersi ! band.gif
Salcianu94540
Frana pt. oprire se face impreuna cu ambreajul, pt. ca altfel ti se opreste motorul, daca nu e scos la zero. Daca incetinesti doar fara sa fie nevoie sa schimbi treapta de viteza nu apasa ambreajul. Din cate stiu eu ABS-ul se observa doar in cazul franarilor mai violente. Contraziceti-ma daca sunt dezinformat!
DORU
"Caraitul" e dovada ca ABS-ul intra in functiune. Dar o idee buna ar fi sa franezi din timp si/sau progresiv. ABS-ul este pt franarea de urgenta.
Ungur98013
Mersi ! smile.gif Is incepator n`am permis numai din iulie si eram curios cum se manifesta ABS-ul ! Mersi inca o data ! Numai bine ! :wave:
dragos65846
daca nu ai simtit ca pedala ti-a vibrat sub picior ins ca nu a intrat abs si mie la cordoba nu imi arata pe bord cand intra abs.
AlexTM
Nu exista, cel putin la Skoda, indicator pe bord care sa semnalizeze intrarea in functiune a ABS-ului.
Cind apesi tare pe pedala si rotile sint pe cale sa se blocheze, pedala de frina incepe sa vibreze.
Indiferent daca e apasat ambreiajul sau nu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.