Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am 5.500 E si nu stiu ce masina sa iau!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
just99573
Am 5.500 E (credit bancar blush.gif ) si vreu sa-mi iau o masina, problema e ca nu m-am hotarat ce sa iau! Va rog da-timi si mie niste sfaturi.....voi ce ati lua in locul meu ?
eddie
Matiz,ca doar fabrica e in langa tine !
just99573
ar fi o varianta, da e cam...mica! down.gif
air_wolf
un fiat palio, stiu eu unul care are nevoie de bani si-l vinde biggrin.gif
ideal ar fi o masina pe care s-o poti intretine. acum deja nu se mai pune problema fitzelor.
vezi ce impozite ai de plata anual, daca ti le permiti, citi km faci cu masina, din ce an si ce norma de poluare are - daca se baga si taxa de mediu...
dupa aia incepi si te uiti: daewoo, dacia, fiat - modele mai noi. bmw, audi, mercedes - modele mai vechi. opel, renault, peugeot - intre cele de mai sus.
modelul deja e detaliu: cistiga raportul calitate/taxe. n-are sens sa iei un motor mare daca nu il folosesti. n-are sens sa iei un motor mic daca n-are macar 75cp.
si acum ti s-au deschis mii de posibilitati. sa alegi bine!
eu as lua un fiat punto sau albea sau palio. pretul e acceptabil si raportul pret/calitate e cel corct. nu-ti ofera nici mai mult dar nici mai putin. adica nu vei fi dezamagit.
TLS-09
QUOTE(air_wolf)
modelul deja e detaliu: cistiga raportul calitate/taxe. n-are sens sa iei un motor mare daca nu il folosesti. n-are sens sa iei un motor mic daca n-are macar 75cp.
si acum ti s-au deschis mii de posibilitati. sa alegi bine!
.


Asta-i paradoxul ca romanul isi ia motoare cat mai mari si puternice ca sa mearga tot mai incet(sau chiar bara in bara in conditiile din orasele noastre). biggrin.gif
La banii aia este greu sa te hotarasti.Oricum air_wolf nu zice chiar rau.
_Theo_
d c nu incerci un cielo la SH ... cred ca poti gasi ceva destul de atractiv... intretinerea e destul de ieftina... masina foarte buna pt banii astia ... cred ca poti gasi ceva cu putini kilometri si craiova noastra e plina de service-uri Daewoo blush.gif gandeste-te...bafta!
Adrian81432
Cielo sau solenza...
adi.mitrea
Cred că mai indicat ar fi un Cielo pe GPL.

Solenza e cam plasticoasă la interior, poziția în scaune e mai înaltă iar acele de la bord nu sunt iluminate.

Cielo e mai mare, are motor mai puternic, se așează mai bine pe drum, întreținerea mai ieftină decât la Solenza.

Cred că la 5500 sau 6.000 poți găsi chiar Nubira II de prin 2001-2002, tot pe GPL. Întreținerea e mai scumpă, dar e cea mai mașină dintre toate din discuție.
just99573
Fratilor m-am hotarat: practic chas am o lei, vroiam sa fac un credit in banca sa iua masina, am analizat mult toate variantele, banca e data draku, la un credit de 6000E ma sparge...asa ca imi iau binisor un credit de 3500 E pe 5 ani, rata e cat de cat mai omenoasa (la venitul meu+sotia - 13milioane) si-mi iau un matiz in 3000E, o fi el mic si urat da-mi fac treaba cu el (servici zilnic, un munte o mare/an, fataiala prin oras), eu zic ca asta ar fi solutia optima pentru maine (si nevastamea) la banii nostrii, consum mic, preturi de intretinere mici.....CE ZICETI? Deh...or mai creste si salariile astea wallbash.gif
air_wolf
e ok matizul. dar eu as alege tico din cauza stabilitatii mai bune.
Baby Blues
Cu Tico am mers dar nu am putut sa-mi fac o ideie foarte buna. Matizul in schimb sta foarte prost la stabilitate. P ela 110-120 am dat intr-o groapa si am sarit dupa partea dreapta pe partea stanga a drumului.
Salcianu94540
Sfatu meu este sa mai astepti putin (stiu ca esti nerabdator si eu as fi).Piata creditelor bancare din romania unde dobanda e 10% in cel mai bun caz va fi invadata de piata europeana cu dobanzi mult mai mici si asta cat de curand.Pana la vara o sa poti face un credit mult mai avantajos.

Daca tot vrei sa faci acum credit si eu as merge tot pe matiz , tico e cam vechi , iar la ce ai zis tu ca faci cu masina stabilitatea precara a matizului nu prea te afecteaza.

Sper ca ti-am fost de folos i-a decizia corecta.
just99573
de fapt, m-am razgandit, nu prea fac fata la un credit de 5-6mii de euroi asa ca o sa iau 3500 si ma bag la un matiz SH.....
Baby Blues
Daca vrei un credit cu un DAE mai mic decat cel al pietei la o banca da-mi un MP si te voi sfatui cu cine sa iei legatura.
Alex-F1
Da, ai luat o hotarare inteleapta si responsabila, avand in vedere venitul familiei....Matizul e ok, e fiabil, consum mic, e muuult mai bun decat cartonul numit Tico....nu va fi o povara la intretinere.... Cu stabilitatea, daca nu esti vitezoman, nu vei avea probleme.... Am niste cunostinte care au Matiz-uri SH si toate merg de zbarnaie, nu i-am auzit sa se planga de probleme.... Am condus si io unul dintre ele si pot spune ca-si face treaba f. constiincios pt. banii si clasa lui!!! Bafta si sa ne zici si noua ce-ai facut pana la urma.... :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.