Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Drive Test cu AVEO
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
Ciprian98977
Am ajuns in sfarsit sa fac Drive Test cu AVEO.
Dupa cei de la Chevrolet Drive Test-ul inseamna sa mergi exact 1 KM pe drum drept in afara orasului. Dupa unele mici negocieri am reusit sa fac vreo 3 km din care putin prin oras.
Daca pana acum eram hotarat 80% sa-mi iau AVEO, am scazut la 50%.
Deci:
De bine:
1. Foarte aratoasa exterior si interor.
2. Are un pret foarte bun la dotarile ei.
De rau:
1. Scutura foarte tare.
2. Foarte instabila in curbe.
3. Lenesa (1,4)
4. Senzatie de claustrofobie.
5. Cotiera complet inutila si incomoda (mana si cotul sta pe langa cotiera)
6. Genunchiul drept loveste de bord.
7. Vizibilitate redusa prin luneta.
_Theo_
asta cu claustrofobia si cu luneta cu vizibilitate redusa e un pic subiectiva treaba ... eu nu sunt de aceeasi parere... in rest de acord ... desi nici cu motorul lenes nu sunt 100% de acord...
mugur27821
Nici eu nu cred ca e cine stie ce,doar in privinta pretului.Pretul mic de obicei inseamna si calitate slaba.
Ciprian98977
QUOTE(Theodor83121)
asta cu claustrofobia si cu luneta cu vizibilitate redusa e un pic subiectiva treaba ... eu nu sunt de aceeasi parere... in rest de acord ... desi nici cu motorul lenes nu sunt 100% de acord...


Probabil ca ai dreptate, tu ai masina de cateva luni.
A fost doar prima impresie.
Chestia cu claustrofobia am mai auzit-o si la alti. Eu clar ca sunt subiectiv ca m-am obisnuit cu spatiul din Mercedes Cobra care e "putin" mai mare.
Despre "Lenesa", am inteles ca dupa ce se mai lasa motorul si devine mai sprintena.
E foarte frumoasa si dotata la bani putini... dar cam atat sad.gif
Chiar nu stiu ce sa fac, ce masina sa aleg sad.gif(
Flavius99446
Vreau sa va spun ca datorita celor Di-Bas care mi s-au parut a fi amabili si profesionisti am condus Aveo si mi-a placut. ( cei de la Radacini m-au dat la abureala ca au masina de test lovita etc… adica ceva de genul cumpara nene fara drive test ca o faci pe banii tai nu pe ai nostrii).
Aveo mi s-a parut a se infige frumos la drum atunci cand o turezi pe la 3000-3500. este chiar harnica. Aceiasi senzatie ca si la Logan, adica de a conduce o masina inalta pe roti dar ingusta, de instabilitate in viraje stranse insa impresia mea generala este ca Aveo este mult mai placuta la condus decat Loganul ca sa nu mai vorbesc de confortul interior care e foarte frumos realizat zic eu.
Am observat ceva care m-a ingrijorat un putin , in viteza 1 am turat-o cam pe la 5000-5500 ( poate si eu am exagerat un pic si nu trebuia) si s-a auzit un zumzet metalic de motor turat, foarte interesant pt ca initial motorul nu facea asa. Bzzzzzzz …Ceva interesant gen fier pe fier…cam asa cum fac unele motociclete supraturate.
Ma adresez lui Theodor si lui Iulian, care din cate am inteles sunt posesori de Aveo. Asa se comporta masina in mod normal? Sau masina de test se comporta mai ciudat pt ca au calcat-o multi curiosi (asa ca mine).
_Theo_
iti spun sincer ca in treapta 1 nu am turat-o pana la 5500 de rpm... in treapta a 2a da si nu se aude niciun zumzet metalic... ciprian ... la banii astia nu stiu ce cauti sincer blush.gif mie imi place foarte mult masina ... nu regret o secunda ca n-am luat logan sau albea...care sunt si ele masini bune dar aveo are ceva mai special ... parerea mea beer.gif
Ciprian98977
QUOTE(Theodor83121)
iti spun sincer ca in treapta 1 nu am turat-o pana la 5500 de rpm... in treapta a 2a da si nu se aude niciun zumzet metalic... ciprian ... la banii astia nu stiu ce cauti sincer blush.gif mie imi place foarte mult masina ... nu regret o secunda ca n-am luat logan sau albea...care sunt si ele masini bune dar aveo are ceva mai special ... parerea mea beer.gif


Treaba cu "zumzet metalic" nu am scris-o eu ci Flavius.
Ma bucur ca esti multumit de masina si e normal sa fie asa, dar ai o parere subiectiva. Putini oameni sunt obiectivi cu masina lor (la fel si cu nevasta lor). Dar parerea mea e ca Aveo pare o masina perfecta la bani putini. Din pacate asa ceva nu exista. Undeva trebuie sa fie o buba.
Eu personal am fost dezamagit de drive test. As incerca una rodata poate imi schimb parerea.
Momentan sunt indecis. Si cand spui "la banii astia nu stiu ce cauti sincer" ... ca sa-ti spun pentru mine personal 10 mii sunt bani multi si astept ceva mai mult.
chevy
Flavius, eu nu am Aveo ci Kalos cu motor e 1.4 16V si cutie automata. Acuma nu stiu cum suna motorul la 5000-5500 de turatii, pentru ca eu mai mult de 4000 nu i-am dat (nu prea am cum datorita cutiei). Nu ma consider un pilot, dar pe cuvant ca motorul trage super bine. Am iesit din toate depasirile. Eu am 70.000 de km si vreau sa-ti spun ca motorul am cam intrat "in vana" dupa 50.000 de km!!! Poate parea bizar, dar asa este. Chestia ca este "puturoasa" eu unul nu o cred (parerea mea). Are 1,1 tone si 94CP. Atinge suta in 11 secunde. Ce vreti mai mult pentru o masina din clasa subcompacta?

In privinta sunetului de la motor nu pot sa-ti spun decat 2 lucruri:

1. Daca merg linistit 80-90 Km/h, la mine inseamna 2000 turatii/minut SI NU-L AUD.
2. Daca o alerg, intre 2500 - 4000 suna "bestial" (devii incantat si datorita adrenalinei), trage de rupe. Am facut la Octavii diesel in coasta cu caruta. Totusi de principu, conduc prudent si linistit.

Acum eu am kit de distributie nou si trebuie sa mai stii ca nu exista 2 motoare identice.
_Theo_
pai ce crezi ca pentru mine 10000 de euro nu e mult?! blink.gif o caruta de bani ... dar nu prea ai ce masini sa iei la banii astia (NOI)... da second hand poti sa iei destule dar acolo intervin alte bube ... bafta in a face alegerea
catalin99051
este normal acel zumzet la motor fiind in rodaj...motorul "se lasa" dupa 15000 - 18000 km...si trage mult mai bine.Acest lucru este valabil la orice masina
chevy
In plus s-ar putea sa mai fie treaba ca motorul sa nu fie incalzit. Si la masinile de cursa primul tur este de incalzire. Din ce am observat eu cam dupa 15-20 de km te poti bucura de puterea acestor motoare.
alex-179
Salutare!
Intai sa incep prin a ma repeta: este cea mai cinstita masina pe care o gasesti la banii astia.
Apoi....asa este are si ceva mici bubitze, dar cu siguranta la ce ofera poti sa treci peste ele.
1. este o problema de obisnuinta pana gasesti pozitia ideala de condus( pt genunchi) si cotiera
2. Dupa ce inveti sa ''conduci derapat'' abea dupa poti sa afirmi ca este instabila;altfel....sa nu crezi ca loganul este mai diferit.
3.este putin mai papacioasa pentru 1.4
4. este usor zgomotoasa in partea din spate( portbagaj)
5.nu are butoanele de la geamuri si cel de avarie luminate, si pana le inveti....cam enervant.
Acestea fiind spuse, la oferta de pe piatza daca ar fi sa mai iau o masina noua, tot aveo asi lua.
Eu am cu a mea 2300km si pana acu m-am onisnuit cu toate mai putzin cu consumul....dar sambata asta sunt programat la doftor, cica se rezolva din soft... la service
alex-179
Salutare!
Intai sa incep prin a ma repeta: este cea mai cinstita masina pe care o gasesti la banii astia.
Apoi....asa este are si ceva mici bubitze, dar cu siguranta la ce ofera poti sa treci peste ele.
1. este o problema de obisnuinta pana gasesti pozitia ideala de condus( pt genunchi) si cotiera
2. Dupa ce inveti sa ''conduci derapat'' abea dupa poti sa afirmi ca este instabila;altfel....sa nu crezi ca loganul este mai diferit.
3.este putin mai papacioasa pentru 1.4
4. este usor zgomotoasa in partea din spate( portbagaj)
5.nu are butoanele de la geamuri si cel de avarie luminate, si pana le inveti....cam enervant.
Acestea fiind spuse, la oferta de pe piatza daca ar fi sa mai iau o masina noua, tot aveo asi lua.
Eu am cu a mea 2300km si pana acu m-am onisnuit cu toate mai putzin cu consumul....dar sambata asta sunt programat la doftor, cica se rezolva din soft... la service
bebeko
Ceeeeee ???? Am auzit bine ??? " este cea mai cinstita masina pe care o gasesti la banii astia". :bash:
Dan-399
QUOTE(bebeko)
Ceeeeee ???? Am auzit bine ??? " este cea mai cinstita masina pe care o gasesti la banii astia". :bash:


Multumim pentru iluminare. Cand maestrul mai are timp poate ne mai imparataseste din infinita sa intelepciune.

Cu plecaciuni ...
Legionaru'
Are dreptate omul, 1.2HTP e cea mai buna! biggrin.gif
bebeko
OK, eram convins ! Cum apare un outsider la voi pe forum si spune ceva de rau la adresa masinutelor dvs, sau mai bine zis face vreo aluzie la masinutele dvs, cum sariti la jugulara !!! Frumos nu am ce zice. Am ramas fara comentarii. Nu pot altceva sa fac decat sa va urez sa va bucurati in continuare de masinile voastre si la cati mai multi km fara probleme ... daca se poate biggrin.gif

Legionaru' , nu am zis ca HTP-ul e cea mai buna. Oricum asta e masina sotiei , eu am un W124 Coupe. Dar daca tu asa ai inteles ....

Vroiam doar sa stiu cum de ati ajuns la aceasta concluzie, dar din nou se pare ca binevoitorii apar mai tarziu ...
C Z R
Off-topic: Bebeko nu te pune cu impatimitii de chevrolet/aveo ca nu se merita si iti pierzi timpul.
On-topic: Ciprian avand in vedere test-drive-ul cu cea mai buna masina din clasa ei nu crezi ca ar fi o mare prostie sa gandesti/reflectezi la alta optiune? ar fi o blasfemie, nu crezi? tu nu sti oare ca dupa toyota, chevrolet este o legenda???
_Theo_
Alex ai dreptate exagereaza unii dintre noi...dar nu este frumos ce zici tu...ma repet pt a n-a oara... incetati cu prostiile astea... aveo este o masina foarte buna pt banii ei...la fel ca si albea si logan. suzuki ignis am vazut ca e pe la 9500 DDP ceea ce zic ca e f bine dar nu ma pot pronunta despre aceasta masina. in rest eu spun ca nu mai sunt masini la fel de bune la pretul de sub 10 000 de euro.
bebeko
Ar mai fi Clio Symbol , parca ...

Ah, era sa uit un lucru : cate stele, pardon deja sunt prea multe, cat de mare era steaua pe cate a luat-o Aveo la testul EuroNCap ca nu mai tin minte ... arigato.gif
Bogdan78776
nu am zis ca HTP-ul e cea mai buna. Oricum asta e masina sotiei , eu am un W124 Coupe. Dar daca tu asa ai inteles ....

Pai daca la tine asa apare (sub mesajele "obiective") ce sa inteleaga omul? Sau te-a inscris sotia pe forum?


Ar mai fi Clio Symbol , parca ...

Cate stele are Symbol turk mali si de ce crezi ca e mai buna decat cele enumerate? Ca de frumoasa.... :puke:
mugurel97263
Pt Bebeko : nu ti-as dori sa incerci sa verifici daca isi merita vreo masina stelele de la impactul frontal ( nici macar Volvo - cea mai sigura masina din lume) . Daca si-ar cumpara lumea masini numai dupa stele n-ai vedea pe strazi decat vreo 2-3 tipuri de masini si acelea ar fi pregatite special pt asa ceva.
Imi place sa cred ca sunt obiectiv , cel putin in ceea cel priveste pe Aveo , si pot spune fara jena ca e o masina buna , nu extraordinara...dar buna si ca la clasa ei este comparabila cu mult controversatele Logan , Albea , Fabia , Clio , adica are si parti bune si rele. Care sunt acestea nu mai are rost sa le amintesc deoarece s-a batut atata moneda pe ele si la categoria "versus" si in alte topicuri. Salutare!
bebeko
OK, fiecare cu masina pe care a ales-o - vorba lui tata : fiecare model de masina place cuiva si isi are cumparatorii ei - asa ca ... :clapping:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.