Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mi se incalzeste tare o roata!Ajutor
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Horea78950
Salutare tuturor.Nu de mult timp mi-am schimbat placutele de frana pe spate.Am pus niste placute italiene (80 RON).Si de atunci am o problema cu o roata, in sensul ca mi se incalzeste si suiera pe drum, cand este umed pe jos.Am verificat roata si nu e blocata deloc si nici frana de mana nu ramane blocata.Stie cineva cam ce ar putea fi? (Am facut pana acum cam 1000 km cu placutele astea).Va multumesc!
Horea78950
Ma scuzati.Am uitat sa va zic, ca am un opel astra 1,7 CDTI din 2004 80cp. 56.000 km
Skywalker
Vreun rulment blink.gif
florin55503
nu cred ca e rulmentul, mai ales ca masina e destul de noua. dar e o posibilitate. rulmentul suiera. si eu am patit cam acelasi lucru cand am schimbat placutele. mi se incingea roata dreapta fata. desi ea nu parea ca are nimic. era de la placute. dupa ce s-au mai asezat nu s-a mai incins
Horea78950
Da nu suiera numai cateodata!sad.gif si nu trebuia sa se aseze placutele dupa 1000 de km?? Sa nu fie placutele de calitate? sau sa mai astept putzin pana se aseaza mai bine? are ceva daca se incalzeste asha de tare? franele sunt pe disc pe si pe spate!
Valeriu Razvan61497
Suieratul sar putea a fie din cauza ca de ceva vreme nu se mai fac placutele de frana din azbest sau ce naiba se faceau acum din cauza ecologizarii au bagat nu stiu ce pe baza de fier si de asta iti fac asa.Iar in legatura cu incalzitul parerea mea este sa o ridici pe cric si sa faci o proba invarti de roata si pui frana sa vezi daca nu cumva infraneaza numai cateva secunde dupa ce ai luat piciorul de pe frana si dupa sa isi dea drumul.
Sper sa iti fi fost de ajutor
Horea78950
Am incercat si asha.Am ridicat-o de vreo 5 ori pe cric si nu ramane blocat nimik pe acolo.Nici frana de mana, nici daca apas cea de picior nu ramane blocata roata.Roata se invarte normal!sad.gif dar de incalzit tot se incalzeste. Si cel mai tare se incalzeste atunci cand ii umed pe jos.Interactioaneaza oare cumva placutele cu apa??smile.gif
florin55503
mai mergi cam o saptamana si vezi daca se lasa sau nu. tu ai spus ca roata nu ti se blocheazza. dar daca ti se blocheaza de obicei e din cauza pistonasului care nu se mai retrage din cilindru.

dar cel mai bine mai mergi cam o sapt sau doua si vezi daca se mai incinge. bafta
florin55503
mai mergi cam o saptamana si vezi daca se lasa sau nu. tu ai spus ca roata nu ti se blocheazza. dar daca ti se blocheaza de obicei e din cauza pistonasului care nu se mai retrage din cilindru.

si ru am pus nu stiu ce placute italiene din lipsa de timp si am patit la fel dupa cum am mai spus.

dar cel mai bine mai mergi cam o sapt sau doua si vezi daca se mai incinge. bafta
ion95129
Inainte de a-ti da un raspuns, spune-mi daca intre momentul in care functiona perfect si momentul actual ai schimbat vreo anvelopa. Mai vorbim.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.