Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Help! Distributie S40.
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volvo
Duminica99461
Am o mare problema si sper ca cineva de pe acest forum sa ma ajute!
Trebuie sa schimb kitul de distributie si pur si simplu nu stiu de care este...

Am un Volvo S40 din 1998 motor 2.0t 160cp cod motor B4204T si problema mea este ca in anul ala, s-au montat pe masini, 2 tipuri de kituri de distributie!
Unul cu intinzator automat si altul cu intinzator manual...

Vadis-ul nu-mi este de ajutor, pt ca nu poate alege intre cele 2... sau cel putin asta mi-au spus cei la care m-am dus sa comand piesele!

Dupa lungi cautari, am gasit undeva pe net, o informatie potrivit careia pe la jumatatea anului 1998, cei de la Volvo au decis inlocuirea sistemului cu intinzator automat cu cel cu intinzator manual incepand cu seriile de motor 1266xxx...
Seria mea este 1276236 si in alta ordine de idei am pe capacul de protectie al distributiei un sticker pe care este desenata schema pt intinzator manual deci cam asta ar trebui sa fie...

Si totusi nu sint 100% sigur! Imi poate confirma cineva acest lucru?
Va multumesc!
chevy
Am si eu o intrebare: cam cat te duce kit-ul de distributie? De fapt cat este revizia cu totul?
Duminica99461
pai in functie de intinzatorul ala nenorocit, se modifica tot kitul
pt intinzator automat cureaua si rolele eu le-am gasit la augsburg cu 4,5 mil
pt intinzator manual, 3.5 mil tot la augsburg
producator curea CONTI si pt role INA

la asta se adauga pompa de apa care originala e vreo 5.5 mil dar eu am gasit-o tot la augsburg cu 1,6 mil HEPU

depinde cine iti cauta piesa respectiva! eu am dat peste un baiat care se pricepea bine la volvo si mi-a gasit super preturi pt toate si mai toti producatori agreati de fabrica
chevy
Preturi rezonabile.
Nu credeam ca suedezii au vandut licentele.
vlvboy
salut am un s40 1.6 1988,aveti idee cam la cati km trebuie schimbata distributia?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.