Help - Search - Members - Calendar
Full Version: [b]ce ma sfatuiti oameni buni?[/b]
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
Flavius99446
:angel: Fratilor ajutati-ma si pe mine cu un sfat.
Cu eforturi financiare, imprumut la banca, etc pot face si eu rost de cam 12mii de euro de care sa imi iau o masina si pe bune ca nu stiu ce… suma e cam de aiurea si orce as face trebuie sa fac un compromis. As vrea sa imi iau totusi o masina noua pt ca nu cunosc oameni in afara sa imi aduca una si nu as vrea sa iau una tavalita prin gropile din Bucuresti (aici locuiesc).
Loganul Prestige mi se pare ok ca dinamica (pt criteriile mele cel putin), atunci cand l-am condusdar mi se pare cam slabut finisat .Iti da o senzatie de deprimant, de saracie, de material ieftin.de asemenea am auzit atatea critici la adresa Loganului incat nu prea m-as inscrie la unul
Mi-au cazut ochii si pe Chevy Aveo si chiar as vrea varianta Platinum, cutie automata, care mi se pare foarte dotata in banii respectivi.
La posesorii de Aveo sau Kalos as avea si eu o rugaminte sa imi spuna cum sunt service-urile Chevrolet? Oamenii sunt tot asa de neseriosi cum am auzit ca sunt cei de la Hyundai ? (am renuntat la varianta pt ca nu vreau sa am o garantie virtuala de 6 ani si atunci cand am nevoie de ea sa mi se dea cu flit)
Cum sunt piesele de Chevy? Sunt foarte scumpe? Mentionez ca sunt un amarastean de bugetar care traiesc din salariu( spre deosebire de altii nu iau nici un fel de spaga) si chiar este foarte important pentru mine sa am o masina care sa nu ma rupa lunar la buzunare…
Va multumesc anticipat
Flavius
James Kilowatt
De ce nu te uiti si la Nubira? LA 12.000 intra versiunea CDX pe GPL care e probabil cea mai economica masina de pe piata si intretinerea e printre cele mai ieftine. Iar la performante e si confort e cel putin la fel de onorabila ca Aveo si Logan.
Flavius99446
Aveo este un model mai nou si este mai dotat, are airbaguri laterale, computer de bord, climatronic.jenti aliaj in banii astia.
Insa multumesc pentru sugestie, am sa iau sfatul in considerare.si varianta propusa
James... Nubira asamblata la Craiova e facuta cu grija? de cat timp esti posesor de Nubira?
chevy
Service-ul la Chevy este cam prost (asa sunt service-urile din Romania). Dar, cat timp vei avea garantie nu vor fi probleme.
Ca si intretinere nu este scumpa: o revizie intre 300-600, depinde de dealer. Chevrolet nu sunt masini scumpe ca si intretinere.
Dupa parerea mea cred ca dupa Logan este cea mai accesibila masina.
O Toyota nu te tenteaza (Yaris)?
octavian67510
...skoda octavia..
James Kilowatt
@Flavius
Nu-ti pot raspunde la intrebare pentru ca a mea nu e asamblata la Craiova. Are motorul de 2L, e hatchback si are climatronic, nu seamana decat de departe cu cele de la Craiova.

Insa si cele de la Craiova sunt onorabile. Au suspensii independente si pe spate, varianta CDX are frane pe disc (nu stiu cum e la aveo), fiind clar peste logan. Instalatiile de gaz sunt secventiale (mai moderne decat a mea) si au consumuri destul de bune. La intretinere e probabil printre cele mai ieftine masini.

Climatronicul mi se pare moft...l-as schimba oricand de exemplu pe niste xenoane sau faruri care sa se orienteze functie de directia in care mergi. De BC nu comentez pentru ca nu am si nu imi dau seama daca e sau nu util.
_Theo_
la 12 000 de euro eu zic sa incerci un Aveo Platinum ... are frane pe disc...airbaguri laterale... jante aliaj... cutie automata ... climatronic...BC... iar prima revizie e pe undeva pe la 300 RON (15000 km). skoda octavia tour e acum la oferta dar e veche rau masina... nubira II de la craiova e facuta cu simtul raspunderii din cate stiu ... bafta
Flavius99446
Skoda are in general o reputatie buna insa masina la oferta e cu motor de 1.4… eu nu sunt sofer de curse dar totusi cred ca e submotorizata pentru o asemenea caroserie. Cam 1.6 cred ca m-ar imbraca dar nu am bani de un 1.6 cu aer conditionat ( pe care il vreau neaparat)… Poate Fabia ??Deocamdata studiez in continuare varianta Chevy Aveo Platinum.

Vreau sa va spun ca datorita celor Di-Bas care mi s-au parut a fi amabili si profesionisti am condus Aveo si mi-a placut. band.gif ( cei de la Radacini m-au dat la abureala ca au masina de test lovita etc… adica ceva de genul cumpara nene fara drive test ca o faci pe banii tai nu pe ai nostrii).
Aveo mi s-a parut a se infige frumos la drum atunci cand o turezi pe la 3000-3500. este chiar harnica. Aceiasi senzatie ca si la Logan, adica de a conduce o masina inalta pe roti dar ingusta, de instabilitate in viraje stranse insa impresia mea generala este ca Aveo este mult mai placuta la condus decat Loganul ca sa nu mai vorbesc de confortul interior care e foarte frumos realizat zic eu.
Am observat ceva care m-a ingrijorat un putin , in viteza 1 am turat-o cam pe la 5000-5500 ( poate si eu am exagerat un pic si nu trebuia) si s-a auzit un zumzet metalic de motor turat, foarte interesant pt ca initial motorul nu facea asa. Bzzzzzzz …Ceva interesant gen fier pe fier…cam asa cum fac unele motociclete supraturate.
Ma adresez lui Theodor si lui Iulian, care din cate am inteles sunt posesori de Aveo. Asa se comporta masina in mod normal? Sau masina de test se comporta mai ciudat pt ca au calcat-o multi curiosi (asa ca mine).
marius88521
Daca s-a auzit un zgomot metalic ca un cloncanit, mai mult ca sigur din cauza benzinei face. Daca benzina are cifra octanica mai mica decat trebuie, face autoaprindere si scoate acel zgomot metalic in momentul cand o turezi brusc .
Flavius99446
Era ca un fel de zbarnait gen frictiune fier pe fier. Un zgomot ascutit cum nu am mai auzit la alt motor.
_Theo_
flavius iti lasai post pe celalalt topic... nu am intalnit sunetul acela. fabia model nou? daca zici de cel vechi, in niciun caz sa nu-ti iei masinutza aceea...este enorm de scumpa pt ceea ce stie si foarte mica. daca mai ai nedumeriri nu te rusina si spune-mi blush.gif
chevy
Flavius, ti-am raspuns pe celalat topic. Personal iti dau un sfat: daca vrei Aveo sa te orientezi (in aceasta ordine) pentru versiunile: Platinum si Premium. Celelalte nu renteaza (parerea mea): materialele folosite nu sunt de aceeasi calitate. Crede-ma am surse sigure!
Flavius99446
Multumesc mult fratilor!
la cati bani am si cu ce mai da banca, cred ca pana la urma Chevy aveo va fi noua masinuta
octavian67510
..URAAAAAAAAAAAAAAA..............
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.