Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tempomat si senzori de parcare pt O Tour 1,9TDI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
laur71
I-mi cer scuze in primul rind, mesajul de mai jos a fost postat din greseala la "Cotiera Skoda Octavia 1".Il pun din nou aici cu unele mici modificari.
M-ar interesa daca cineva care a montat Tempomat pe O tour 1,9 TDI 90 CP, a sesizat o diferenta la consum in bine sau in rau.
Un prieten a montat pe O2 1,9TDI 105CP si dupa un numar relativ mic de km crede ca totusi ar avea un dezavantaj privind consumul de motorina un pic crescut.
Avind in vedere ca m-ar interesa sa montez si eu , as vrea mai multe amanunte in acest sens.
De asemenea ce s-ar recomanda pt senzori de parcare cu distanta minima incepind de la 20cm cu oglinda , fara sa o dau jos pe cea originala, sau daca sint alte variante.
Multumesc!
Costanza86138
consumul nu are de ce sa creasca! rolul tempomatului este sa mentina viteza constanta deci si consumul constant. oricat de mult ai incerca, nu poti tine piciorul pe accelaratie fara nici un fel de oscilatie, de aia exista tempomat!
onet_bogdan
Salutare,
din cunostintele mele tempomatul scade consumul dar cred ca cel mai mult se simte extraurban. Orice "picior" ai avea nu poti tine pedala constant apasata.
Alex72641
Eu am tempomat si l-am testat pe o distanta de vreo 3 k km. Nu are cum sa creasca consumul. El mentine viteza constanta chit ca esti la vale sau la deal. Este si f comod cand esti la drum lung.
In ceea ce priveste senzorii: mie personal nu imi plac aia cu oglinda. Eu am din fabrica ( adica doar semnal acustic ) si e foarte bine.
Mai ales senzorii after market, chiar daca ei spun ca-ti masoara nr de cm nu este asa. Si oricum masoara din 10 in zece in cel mai bun caz.
Intreaba la un dealer Skoda decat sa-ti iei de la nu stiu ce firma.
DORU
Ii dau dreptate lui Alex: cei de fabrica sunt cei mai buni. Eu am montat aftermarket, 4 senzori + afisaj electronic pe oglinda panoramica si sunt momente (soare puternic sau ploi torentiale) cand dau erori de masurare. In rest insa, sunt admirabili.

In privinta tempomatului, consider ca menirea lui este indiscutabila: minimizarea consumului. In plus, asigura confortul la drum lung.
Bogdan76299
Eu am senzori montati dupa cumpararea masinii. Am preferat varianta cu afisaj electronic fara oglinda (pt. a evita folosirea oglinzii originale si zilele cu soare!). Pe langa semnalul sonor, indica cu leduri pozitia obstacolului (stanaga, dreapta, centru) si mai indica distanta fata de obstacol in metri (pana la 0.3m). Sunt f. multumit. Precizia afisarii distantei este F. BUNA.
Nu e nevoie de afisarea a distantei sub 0.3m pentru ca altfel la mersul inapoi nu mai ai timp sa reactionezi sa opresti masina pana in obstacol (e o inertie de luat in calcul). In plus, la masina mea daca o parchez la mai putin de 0.3m de un perete imi va fi greu sa deschid si sa am acces la portbagaj!
_Constantin_
Referitor la tempomat... a facut JC de la top gear un test cu un A8 4.2 Diesel si a observat ca obtine un consum mult mai bun daca tine el pedala apasata decat sa seteze viteza pe tempomat. Teoretic ar trebui sa fie un consum mai mic dar in realitate nu e asa. Eu am incercat pe o vectra si diferenta a fost de 1L, acelasi traseu(autostrada A1) si aceiasi viteza. Nu bag mana in foc ca e ca mine, desi am fost si eu surprins.
L93783
C4 are tempomat din fabricatie .. Si totusi daca o conduc la drum fara tempomat obtin consumuri mai mici (diferente nesemnificative totusi), in conditiile in care iti urmaresti CB. In oras nu are rost sa folosesti tempomatul ..asa cum am auzit pe aici .. iti bati joc de el si de masina.
DORU
QUOTE(Bogdan76299)
Eu am senzori montati dupa cumpararea masinii. Am preferat varianta cu afisaj electronic fara oglinda (pt. a evita inlocuirea oglinzii si zilele cu soare!).


Oglinda nu se inlocuieste, ci se monteaza peste cea originala.
Bogdan76299
Ai dreptate....am gandit bine si m-am exprimat prost!....ma gandeam ca trebuie sa folosesc alta oglinda decat cea originala... nu conteaza ca se monteaza peste...n-am avut incredere in calitatea "noii" oglinzi.
DORU
In cazul meu, noua oglinda pare functionabila... blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.