Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VW JETTA Comfortline 1.6 vs Octavia II Elegance MPI 1.6
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
todinca99047
Octavia Elegance MPI vs Passat TDI second

Vreau sa-mi cumpar luna viitoare Octavia Elegance benzina / 1.6 MPI / 102 CP .
Am vazut ca acest topic mai exista, ideea este ca au deviat raspunsurile.
Ma intereseaza, practic, ce se merita mai mult : Octavia Elegance noua sau un Passat TDI din 03/04 ?...nu vreau sa se puna amprenta pe cum este dotata octavia, cum merge s.a.m.d..
[u]As dori doar sa comentam ce este de preferat : OCTAVIA ELEGANCE MPI 1.6 - 16.400 EUR(cu tot cu maxidot si scut plastic) sau PASSAT 1.9 TDI an 2003/04 - 100.000 km - maxim cu toate taxele 15.000 EUR (nerulat in RO)[/u]
DORU
Subiect de versus !

Greu comparativul tau: masina noua cu motor banal contra masina SH diesel cu motor bun si econom.

As spune asa: garantie (masina noua) contra risc (masina SH). Alegerea iti apartine in final!
florin55503
destul de greu de ales. dar trebuie sa stii ca depinde foarte mult de noroc. in masina noua te vei urca si vei pleca. pe cand la cea veche s-ar putea sa mai schimbi una alta. nu stii cum a intretint-o fostul posesor. chiar daca nu va avea probleme la motor, tot va trebui sa schimbi elemente de articulatie mai repede decat la octavia.

taica-miu a luat din germ niste caddy si nu are probleme la ele. nu a schimbat absolut nimic la ele in afara de ulei si filtre in cam 25000-30000 km (le-a cumparat cu carte de serv printr-un amic neamt)

as alege varianta noua parca sa dorm linistit. sau as incerca 1.9 tdi de 105 CP. parca e la acelasi pret cu 1.6 fsi adica cu 1000 si ceva de euro in plus
todinca99047
smile.gif)...pai era vb de MPI nu FSI...iar TDI elegance ajunge la 18.000 EUR...ideea este, dupa cum spunea DORU de a alege intre nou - OCTAVIA elegance si second PASSAT , dar TDI si mai dotat iar ca pret as iesi maxim 15.000 EUR.....sau sa le las balta si sa imi iau un 318 second :angel:
Mihai95804
Octavia Elegance 1.6 MPI mi se pare alegerea corecta.In primul rand e noua si nimic nu se compara cu placerea de a conduce un automobil nou.In al doile rand nici unul dintre motoare nu are valente sportive asa ca dupa parerea mea o aleg pe cea mai confortabila.Ai ghicit din nou , Octavia smile.gif
Mikidutzaa
Ia noua ca dupa un timp te vei obisnui cu "luxul" din Passat dar te vor exaspera costurile unei masini vechi (scartieli si greierasi, consumabile, articulatii, ambreiaj, placute, discuri, etc. etc.).
ncristi
Octavia 2...eu nici nu m-as gandi.

O tampenie sa dai atatia bani pe o masina deja uzata oricat de passat al fi el.

PS
Eu bag min. 110 kM/zi si in 1.5 ani abia am facut 45000. Stau si ma intreb ce trebuie sa fie in mintea cuiva sa dea o caraca de bani pe o masina birjarita in asa hal cand ar putea sa-si ia una noua.
todinca99047
si eu sunt de parere ca ce este nou nu se compara cu nici un second.....dar prietenii m-au pus pe ganduri cu afirmatii de genu: e skoda nu vw, la banii astia cumperi second , care este la fel de buna si cu mult mai multe optionale, ca la 100.000 de km de abia incepe sa mearga super kalumea...etc....toate acestea m-au pus pe ganduri nou-benzinar vs risk.diesel.producator de firma + m.m.optionale
Daniel91961
Masina noua este masina noua.Iti recomand cu caldura Octavia!!!
HalbaSus
Daca ceea ce te nemultemeste la Octavia II este puterea (1.6 - 102 cp) atunci in aceasi bani poti alege octavia I cu motorul 1.8T de 150 cp, dar perzi la capitolele design, devalorizare, etc.
todinca99047
nu!.... motorul mi se pare ok...si dotarile mi se par ok....la fel si pretul ....problema este ca ceva nu-mi da pace ....poate legat de producatorul masinii..........M-am gandit oare nu ar fi mai bine sa fac cata efort si sa i-au VW Jetta 1.6 (Comfortline) = 18.000 EUR ...eventual poate mai reduc si aia ceva?
todinca99047
Octavia Elegance MPI 1.6 - 16.100 EUR
VW JETTA Comfortline 1.6 - 17.950 EUR

Ce parere aveti ?
Ce ati alege?
De ce?
HalbaSus
Intre cele doua masini diferentele sunt minore. Au aceasi platforma si acelasi motor, jetta sta ceva mai bine la finisaje dar nu rupe gura targului la acest capitol, daca ar fi sa fac un efort financiar in locul tau as alege octavia eventual cu mai multe optiuni sau un motor mai puternic. Banii dati in plus pe jeta nu se justifica decat in mica masura.
Dar daca ai o problema mare cu imaginea marcii sau cu designul octaviei poti sa iei si jeta... daca iti permiti bineinteles.
Mihai95804
Dar pe la Nissan ai trecut? Poate iti face cu ochiul un Primera care sta bine la capitolul dotari , si dupa parerea mea , e mai confortabil si are o constructie mai ingrijita ca Octavia II.
florin55503
diferentele intre jetta si octavia sunt doar la design si putin la interior(bordul are in mare aceiasi forma, materialele sunt la fel) in rest e aceiasi masina. nu vad de ce ai da in plus aproape 2000 de euro. te poti uita cu banii in plus la 1.6 fsi sau 1.6 tdi si iti mai raman bani si de o dotare ceva
alexandru-179
Octavia 2 fara discutie...am mers si cu ea si cu Passatul si O2 mi s-a parut mult mai bine finisata pe interior cel putin in varianta elegance, eu am mers cu 1.9 tdi 105 cp
todinca99047
observ ca lumea are o parere f buna de octavia pe acest forum...inseamna ca nu este o marca de neglijat....mai ales ca jetta la 18.000 eur este net inferioara octaviei elegance la dotari
schumiallexx
vezi de octavia trendcare ii fac reclama la tv. multe optionale, f multe si incepe de la 13.900 inclusiv tva. eu am configurat una cu si mai multe optionale si motorul care il vrei si am ajuns la 16 000 cu ea si avea abs, tone de airbaguri, esr, ebd, climatronic, pachet drumuri grele, 12 boxe mp3 (mp3 vine in standard), etc ca nu mai imi aduc aminte

cum deschizi pagina skoda e reclama.

cat despre imaginea despre skoda, am condus si fabia si polo am condus si golf si octavia. crede-ma sunt aproape identice, chiar si comenzile sunt exact in aceleasi locuri. la vw dai bani in plus pe sigla de pe volan.
skoda e ok, din pacate a inceput si ea tiptil tiptil sa o ia in sus la pret ca s-a prins lumea ca e tot un vw cu alte haine pe el.
todinca99047
nope.....incepe de la 15080 EUR trend la 1.6 si cu ce mai pui pe ea iesi la 16.200....deci mai rentabil elegance+esp daca se poate, desi nu tin mortis la el si obligatoriu fara pachetul de drumuri grele....o ridica si nu-mi place
Cso96419
la skoda ai dublu avantaj.
primesti o gramada de optionale carea la VW te-ar stoarce de bani, iar la service la fel. intretinerea unei skode este mult mai ieftine. deci avantaj clar skoda
cat despre motoare, daca nu faci mai mult 25000-30000 km/an atunci nu merita motorina.
todinca99047
smile.gif) se pare ca fanii VW au migrat catre Skoda
Cso96419
nu neaparat. doar ca mai nou conteaza ce primesti, nu cine te vede lumea. de ca arunc bani degeaba cand "dincolo e mai ieftin" si mai primesti si altele in plus.
trebuie sa-mi satisfaca nevoile acea masina, si un O2 elegance sigur m-ar satisface mai mult de cat o Jetta confortline.
TLS-09
In plus diferentele calitative sint mai mici decat acelea de pret.Asa ca....
Cso96419
normal ca diferentele calitative sunt minore, deoarece se folosesc aproximativ aceleasi materiale si componente. poate sunt mici diferente la asamblare, dar conteaza prea putin.
si apoi mai vine o treaba, unde se afla VW in statisticele multumire ale clientilor si unde este skoda. cel din urma este acolo printre asiatici iar celalat in extrema cealalta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.