Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Numar de identificare gresita de RAR
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Vasile63123
Buna. Astazi am fost la reprezentanta si mi-am dat seama ca talonul are nr. de identificare gresit, a (5-a litera din serie de sasiu), in loc de R, scrie F. Sun litere foarte aproape pe tastatura. Asta nu m-ar deranja prea mult, daca nu era tot asa si in cartea de identificare intocmita de RAR. Inseamna ca ei au gresit. Problema este, ca masina a fost inmatriculata cu seria gresita (luna Decembrie, 2006. Masina adusa din Germania). Am pastrat o copie cu nota de constatare vama, unde numarul figureaza corect. La politie trebuiea sa predau originalul. Ei nu au obligatia sa verifice ce scrie acolo? Ma intereseaza ca, acest lucru o sa-mi creeze probleme la eliberarea unui nou talon, sau nu? Asa ca nu trebuie sa reinmatriculez masina, ca daca ma pune la plata din nou, mai ales cu taxa noua de inmatriculare, cred ca ma si-npusc. Am platit odata accize si TVA. Daca va fi asa, o sa-l dau Rar-ul in judecata. Exista un sistem pentru rezolvarea problemelor de genul asta? Ma gandesc ca nu sunt primul.
Mariacu
Am avut si eu aceasta problema. S-a rezolvat foarte simplu, m-am dus la RAR, au constatat ca este greseala lor si au efectuat schimbarile in cartea masinii, fara nici un cost suplimentar din partea mea.
Vasile63123
Am fost si au facut modificarea, dar la politie tot trebuie sa platesc 300.000 pentru talonul nou+la copiat acte+benzina. Imediat am ajuns la 500mii, doar ca ei sunt niste handicapati. Din suma asta puteam sa fac alimentare de benzina, sau imi schimbam ceva la masina. Atatea nervi din cauza lor...Velcome to the club. Asa am auzit, ca au un procentaj serios la greseli.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.