Help - Search - Members - Calendar
Full Version: lada niva
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
mihai58026
ma bate gandul sa-mi iau o ladita 4x4... imi place niva ca es curtuta, nu e foarte greu de manevarta nic in oras, nici pe teren mai putin abrupt.. nu am de gand sa fac offroading de performanta, gen Carpat Trophy sau mai stiu eu ce... dar poate un pescuit pe ici pe colo, si plus ca vreau sa-mi construiesc o casuta la care nu ajunge asfaltul [cel putin deocamdata]

vreau sa stiu tot ce stiti si voi despre masina asta.... si daca e adevarat ca manaca enorm de mult [16-18% in oras; 10-12% in afara]

multumesc
mihai99075
masina e buna,dupan cate am citit eu,stiu ca bate multe masini japoneze mai ales la faza in care poate sa mearga in panta inclinata(de 45de grade)adica nustu eu zic ca e buna.Am fost si la munte anu asta si am vazut una la cota 2000 nu avea niciun stres pe zapada,mai ales cu 4x4.Muta lume o prefera pt simplu fapt ca e super ieftin de intretinut si e fiabila pt strazile din bucuresti.dezavantaje la ea ai,pt ce nu e o masina de lux,e o masina de teren la propriu,adica daca ai pietre la rinichi sa fi sigur ca le scoti:D:D:D:D cat despre consum,intradevar cam papa,dar alea no dupan cate am auzit au motor pe injectie,si un 1700 sau 1900 nu are cum sa ia mai mult de 15%.Consumu se mai face si dupa felul in care sofezi,daca esti sportiv in soofat sa fi sigur ca iti va lua mult:D:D:D
Daniel82595
Niva e o masina 4X4 pura.
In oras mai mult de 13 % nu ia, iar afara 8 %.
gabriel cretu
la minusuri poti trece proasta isonorizare.......de asta sufera mai toate Laditele (cele de conceptie veche,pate cele noi au remediat aspectul) in special dupa 80-90......nu te mai intelegi cu lumea dinauntru biggrin.gif insa noi ne-am obisnuit si mai ales la un "off road autentic" biggrin.gif cine are nevoie de muzica pe cd........ biggrin.gif biggrin.gif :wave:
gabriel cretu
daca vrei niste pareri cat de cat obiective(intrucat cei care le detin sunt macar un pic subiectivi) iti recomand sa mergi pe calea grivitei la politia comunitara,asta este pe langa fostul magazin aschiuta,acolo unde inainte de revolutie era magazinul de lada,si vei vedea pe trotuar multe niva noi albastre inscriptionate cu "politia comunitara sect 1"
Astia au cumparat masinile in urma cu mai bine de un an,deci pana acum si-au putut face cat de cat o parere si (lucrul cel mai important)nefiind ale lor nu ti le vor ridica in slavi deloc biggrin.gif dincontra......... biggrin.gif asta daca te intereseaza astea noi cu motorizare 1,7 injectie........iti urez succes si poate ne impartasesti si noua din "impresiile cazone"...... biggrin.gif :wave:
mihai58026
multumesc de raspunsuri.. sfatul cu Politia Comunitara e bun, s-ar putea sa-l urmez.

impresiile mai au de asteptat, deoarece acest proiect ar putea fi demarat cel mai devreme in august
oricum, astept parerile voastre in continuare. aporpos, nimeni de pe forum nu e proprietar de Niva?
pdw
Pareri despre Niva mai gasesti si aici http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=7402
Ionut45405
+ calitati in teren accidentat (in special capacitate de trecere)
- cam instabila la >100 km/h, zgomotoasa, spartana dpdv dotari si confort, directie greoaie (fara servo, au o optiune de caseta demultiplicata la care invarti de covrig pana ametesti ca sa micsoreze efortul).
Personal am constatat ca varianta pe carburator e mai economica si mult mai lipsita de probleme. Cea pe injectie (Bosch made in Russia) are destul de multe bube, mai ales modulul de aprindere si mi-a consumat 12 l/100 km la un drum Bv-Buc cu mine singur si ruland cu 90-100. 4x4 permanent nu ajuta nici el la economie... Service-ul (asa zisa reprezentanta) era iarasi un mare "-" acum cativa ani, nu stiu daca s-o fi imbunatatit.
Popescu91011
Daca vrei sa vezi cam ce pot masinile astea, intra pe youtube si da-i un search cu niva! Daca nu-ti place ce vezi, nu cumperi! Uite si ceva exemple:
http://www.youtube.com/watch?v=fpCJs8At8xc...ted&search=
http://www.youtube.com/watch?v=KmnHbuEe7u8...ted&search=
http://www.youtube.com/watch?v=EBLh5TJjWgE...ted&search=
Daniel82595
QUOTE(mihai58026)
ma bate gandul sa-mi iau o ladita 4x4...


hai sa-ti vand un pont: http://lada.masini.ro/anunturi-second-hand,Lada,78622.htm

Masina e cam scumpa avand in vedere anul fabricatie insa pretul e discutabil, se tine foarte bine, motorul e acelasi ca la laditele mai vechi (carburator) deci mecanic e fiabila.
Mie imi place masina. beer.gif
Popescu91011
Niva din 88, cu doar 10.000 km la bord? Ceva scârțâie! Si de ce a avut nevoie de RK? Ori a facut 10.000 de km numai off road, ori kilometrajul e aranjat si atunci trebuie sa o duci la tester!
Daniel82595
probabil are 10.000 km de cand a facut motorul, asa mai scriu unii. Oricum mie mi se pare cam scumpa biggrin.gif
Horia49540
nu, clar are mai mult
10000 sunt doar de cand e facut motorul...
la un pret mai mic si pt cineva care nu este afectat de consumul mare ar fi o optiune interesanta, mai ales ca toate piesele sunt "sdelano v CCCP":))))))))))
depinde transmisia cat de chinuita a fost(daca a fost...)
:wave:
Popescu91011
Nu e nimeni pe forum care sa fi cumparat de la actualul distribuitor (să-i zic dealer?) LADA din România? Cum stau cu seriozitatea în ce privește garanția, post-garanția?
Am vorbit cu un mecanic de la Ciclop Bujoreni si spunea ca initial au apelat la ei, dar ulterior au renuntat. In perioada cat au colaborat cica ar fi dat o gramada de chixuri, in sensul ca importatorul Lada era total neserios in ce privea obligatiile sale legate de piese, scule, utilaje.
Daca situatia s-ar fi imbunatatit (sau poate nici n+a fost așa?), o Niva noua la 10.250-10.500 ar fi de luat in calcul pt. cei indragostiti de munte si care nu tin mortis la tot felul de gadgeturi electronice de pe masinile de ultima generatie.
Ionut45405
In 2003-2004 asa erau (varza). Nu stiu daca si-au revenit acum...
Gigi66198
La pretul pe care-l are, merita cumparata daca ai treaba cu ea pe drumuri accidentate. Daca vrei un off-road si pentru oras, trebuie sa-ti iei benzinarie dupa tine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.