Help - Search - Members - Calendar
Full Version: prelungire numere rosii
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
vick
stiti cumva ce posibilitate am de a prelungi valabilitatea numerelor rosii la o masina adusa din germania , la care inca nu vreau sa platesc taxa de prima inmatriculare?....se poate face "ceva" sa mai circul si dupa 28 februarie cand imi expira numerele pe care le am acum pe masina?


va multumesc!
marius96537
da se poate sa ai numere rosii pana la 3 luni pentru masina adusa din strainatate!!
vick
Marius, imi spui te rog si pasii pe care ii am de urmat?.....ar fi super bine daca as putea sa circul 3 luni cu ea....abia poate se mai dezgheata la cap si astia cu taxa de prima inmatriculare si o mai micsoreaza...

mai e o mica chestiune....masina deja are numere rosii romanesti valabile de pe 30 ian pana pe 28 feb.....impiedica cu ceva obtinerea a inca 2 luni de zile de libera circulatie cu masina?


merci mult Marius beer.gif
marius96537
pai e f. simplu!faci carte de inmatriculare la r.a.r. si mergi la politie si dupa ce platesti taxa de nr.rosii si assig.de o luna ceri nr.rosii pe o luna!cand se expira mergi si ei inca una si apoi inca una ca ai drept 3 luni max!motivul:deplarare r.a.r. pentru omologare si autentificare!
vick
cartea de inmatriculare am facut-o deja....daca prelungesc, nu trebuie sa mai fac iar, nu?


si ce inseamna "deplasare r.a.r. pentru omologare si autentificare"?
marius96537
r.a.r. il faci doar o data autentificarea sa nu o faci ca e valabila 2 luni si este motivul pentru care te deplasezi si ai nevoie de nr.rosii!
vick
QUOTE(marius96537)
r.a.r. il faci doar o data autentificarea sa nu o faci ca e valabila 2 luni si este motivul pentru care te deplasezi si ai nevoie de nr.rosii!



deci sa inteleg ca autentificarea e valabila 2 luni?...in cazul asta, dupa ce expira cele 2 luni, trebuie sa fac iarasi autentificare?


sper sa nu deranjez cu atatea intrebari, dar sunt pe un camp nou si nu am cunostinte:)
vick
si inca o chestie Marius....pe autorizatia de circulate valabila 1 luna scrie "nu se prelungeste valabilitatea".......ce zici?
Mirel94750
Eu zic sa mergi in audienta la Rutiera martea si sa stai de vorba cu boss-ul de acolo. E cel mai simplu, cu toate ca acum au primit o directiva sa nu mai inmatriculeze nimik fara taxa platita. Poti, sper ca nu, sa te mai dai cu ea doar prin curte daca nu platesti taxa
linucu
deci pana la urma se poate sau nu?
ai reusit vyck?
Marius*
Ordonanþa de urgenþã a Guvernului nr.195/2002 privind circulaþia pe drumurile publice, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, republicatã
- modificatã ºi completatã prin Ordonanþa Guvernului nr.69/28.06.2007

QUOTE
Art.13. - (1) Autovehiculele ºi remorcile se înmatriculeazã permanent sau temporar la autoritatea competentã în a cãrei razã teritorialã proprietarii îºi au domiciliul, reºedinþa ori sediul, în condiþiile stabilite prin reglementãrile în vigoare.
...
(3) Pânã la înmatriculare, vehiculele prevãzute la alin.(1) pot circula cu numere provizorii, pe baza unei autorizaþii speciale eliberate de autoritatea competentã.


In concluzie, dupa ultimele modificari din 28.06.2007, se poate solicita si obtine numere provizorii de mai multe ori.
Mariustom
Da last, nu te poate opri nimeni sã nu înmatriculezi provizoriu un autoturism (pe o lunã îþi dau), doar cã a 2-a oarã nu-þi prelungesc perioada "provizorie".

Eu cam aºa am auzit de la mulþi alþii ce au încercat. Au primit pe o lunã ºi ... basta. Atât
ªi acu stau cu ochii pe calendar, aºteptând 1 iulie rolleyes.gif
FAR EASTERN
...daca cunosti pe cine trebuie, se poate...
...cu costurile de rigoare... wink.gif
Marius*
Am cautat atat in Ordonanþa de urgenþã a Guvernului nr.195/2002-R cat si in Regulamentul de aplicare a Ordonantei de urgenta a
Guvernului nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice si nu am gasit nicio prevedere legala in acest sens.
In vechiul cod rutier era prevazut ca nu se elibereaza decat o singura data numerele provizorii. Dupa ultimele modificari nu am mai gasit acel articol.
xanaxer
Ñовр153.4зренReprОлигдивеколоAMapГетмГеорHenrXVIIToroStriRogeШахуCeleРÑбоRoseJustZoneхороEutrXVIIPowe
JeweЖемчSpacВайнСеркЭММеМедвМизуРадоКитаDeniаÑпиБаррJeanYukoÐфанЯннуBenjEnhaЩербStepСвÑтСодеСмирШепе
ЛебеÐÑ€ÑеЗабоВнукAlmoBlinAlmoÑитуPrepСкамВалеEricчитаÑтихГагаGeorПапеСодеСодеСимчГофмПаноЛекцБушиКарÑ
InneСкогБукоВоÑтПавлКнейобраChirÐлекИльиLikeжертОмелMarlThisМатаДоÑÑ‚ZoneZoneTreeThinZoneFranWinsSony
actiAndrСарьБороГончПочкÑпецZoneИÑаеЛаптPeteСодеZoneфантпоÑÑ‚SebaкраÑбобипродSmarGardClimCharBookMyMy
Garf812AEcle5301ÑертNighплаÑ9052PROTхоро1950оргаWebRМакÑкраÑупакdiscРазмBornZeteSlowWindÑпро1340Unit
днемÑертупакКареунивEaglÑкÑпЛитРЛитРUNITSiegнаруунивГвозтвордеÑтКолÑÐкадБеÑÑГогоМироÐлекиÑкуЛицепоÑÑ‚
поÑттеатLeniFannXVIIFollNexGJohaПитекартХарÑДадиEltoволш101-КубаAllaПроÑразвHappИкотПогоначавещеТихо
губкСемеCharавтоПлешпродпродпродNascСониСодемÑÑнКазаIntrКапиДадопришDaviМагоЗаÑлtuchkasТороИван
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.