Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau o parere
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Ciprian98977
Vreau o parere sincera . Dispun de maxim 10000 euro si vreau sa imi cumpar o masina noua (de data asta, ca sunt satul de masini cu 100 mii km la bord). Precizez ca vreau doar o varianta sedan cu geamuri electrice, ABS, AC. Momentan oscilez intre Logan si Chevrolet Aveo. Loganul ma incanta in primul rand la consum 6% (diesel) in schimb Aveo e mult mai ...masina :).
Eventual daca imi puteti recomanda si alta masina NOUA dar repet dispun de MAXIM 10000 euro. Deci nu ma intereseaza pretutile CIP.
[color=red][/color][size=18][/size]
RUE
pai ai zis si tu.
nu stiu daca intra cu abs si ac fiat albea.
10400 era intr un timp nubira 2 cu ac, abs (fara airbaguri) si era si pe gaz.
_Constantin_
Eu as merge pe Aveo, e destul de spatioasa, motorul de 1.4 94 cp e foarte reusit pt greutatea masinii, finisajele sunt mai bune decat in Logan, design mai reusit, service Opel si consumul nu e asa mare. E normal mai mult decat la Logan dar ... cum ai spus si tu.. parca e mai misto decat Logan. La 10.000 poti lua Logan 1.6 16 v care arata mult mai bine si motorul chiar e ok. Logan e mai spatios si probabil intretinerea e mai ieftina. Depinde de tine, daca faci 5000 km pe an nu se merita sa iei Logan, daca mergi mult si ai nevoie de spatiu mai mare atunci Logan.

Cred ca acum dupa 1 ian intra in 10.000 si Hyundai accent cu motor pe benzina. Stiu ca la 7800 cip are AC dar nu stiu de abs.

In ultimul rand, ia masina dupa ce faci drive-test cu toate.
costea98547
eu as alege logan(dc faci km-dci dc nu faci 1.6 16v)!parerea mea ca aveo(ca si kalos)face parte din categoria masinilor adresate celor care vor siguranta unei masini noi dar sufera de sindromul "anti-logan"!sunt foarte multi care asa au gresit,si-au luat kalos si acum plang...
in final sa tii cont totusi de ce iti place tie,ce intra mai mult la inima ta,si nu numai de parerile colegilor de forum...
_Constantin_
De ce anume plang posesorii de Aveo?
Inainte sa faci afirmatii sau dupa ce le faci agrumenteaza te rog.
_Theo_
am vazut ca parca e o batalie intre posesorii de masini sub 10000 de euro... mie au inceput toate sa mi se para o apa si un pamant...ca una are consum mai mic... ca una arata un pic mai bine... ca una are nuj ce probleme imaginare... lasati-o cu prostiile astea ... in segmentul asta se face concurenta prin mici amanunte pt ca nicio masina nu e cu mult mai buna decat alta... asa ca incetati... logan aveo albea kalos sau mai stiu eu care ... au avantaje si dezavantaje. conteaza gustul, persoana, banii(pt unii 300 de euro e mult... Romania e totusi o tara saracutza) firma. gata...spuneti doar ce e bun la masina pe care o recomandati nu ce e rau la competitie... esti multumit de logan... zi-i omului de ce esti multumit... ai albea si esti nemultumit zi-i omului de ce esti nemultumit, nu spune ca daca tu ai o masina e cea mai buna si restul sunt proaste pt ca nu tine... repet vbiti despre masinile voastre nu despre ce auziti pe la nu stiu cine... respect...
T u d o r
Extrem de obiectiv, Theodor. arigato.gif Sustin tot ce ai spus.

Ontopic: Eu as alege Logan dci sau 16v, cum spunea si Costea. Vreau sa argumentez, sa nu ma ia Constantin la intrebari... tongue.gif So, ar fi reteaua de service mult mai raspandita si sensibil mai ieftina. Apoi, spatiul interior pe care nu il am nici in 307, masina spatioasa de clasa compacta. smile.gif Portbagajul este si el in avantaj, daca-ti trebuie asa ceva. Apoi ar fi rezultatele mai bune la confort/amortizare pe care le-a avut Loganul in teste facute de diverse reviste auto (mai mult sau mai putin subiective). Nu ma iau chiar dupa orice, dar daca 2 oameni iti spun ca esti beat... te duci sa te culci, nu? biggrin.gif
Aveo este mai frumos, interiorul are o calitate mai buna si iti ofera o imagine infinit mai buna. Daca te intereseaza una dintre acestea, ia-l. aca nu, mergi pe Logan.
Ar mai fi in banii astia Symbol, dar e mai slab decat Loganul. Nu mai stiu, parca si Albea avea o oferta, dar trebuie verificat. Oricum, e pe acolo cu banii.
Dar la 10000 euro Loganul iti ofera o motorizare mai performanta (1,6 16v) sau mai economica (1,5 dci), o cutie de viteze cu o timonerie excelenta (mai buna ca la 307) dar etajata putin cam lung in treptele superioare, dotari foarte bune si spatiu incomparabil. Eu asta as alege. smile.gif
_Constantin_
Eu nu iau pe nimeni la intrebari dar chiar e disperant, s-a discutat topicul asta de 14678643875643 ori si daca avea 2 min rabdare sa caute gasea cu siguranta o dezbatere amanuntita. Din cate imi amintesc asta e incalcare a regulamentului, dar sa zicem ca nu asta e o problema. Ce nu mi-a placut a fost reamrca de genul: aia care si-au luat kalos acum plang? Dupa ce plang? Dupa Logan in nici un caz. Fiecare are plusuri si minusuri.

Nu sufera nimeni de sindromul anti-logan dar nu poti sa acuza pe nimeni ca nu-i place. Nu e o masina aratoasa. E corecta la banii care-i platesti.
Daca vrea sportivitate clar Logan 1.6 16v, sincer nu poti merge mai repede pentru mai putin.

PS: Theodore, imi esti cumnat si obligat fortat trebuie sa te plac, ei acum te plac cu adevarat. Mare lucru ai spus. biggrin.gif
AlexTM
Si eu as alege Loganul, din cauza consumului la 1.5 DCI, a service-ului si a spatiului. Dar si, subiectiv vorbind, nu-mi plac deloc Chevrolet-urile (toate in bloc)

QUOTE(> T u d o r <)
o cutie de viteze cu o timonerie excelenta ... dar etajata putin cam lung in treptele superioare
Tudore, ce-ai vrut sa spui aici, asa, pentru cei care ... nu sintem marinari smile.gif ?

Constantin, ORICE masina noua o alegi, pina la urma, dupa cum arata si citi bani ai. Ca la fiabilitate ... toate-s la fel, vorbind, repet, de o masina noua.
_Constantin_
Normal ca o alegi exact dupa criteriile astea, dar m-a deranjat expresia aia. Atat, in rest nu prea ma intereseaza versusul asta, am postat pentru ca am vazut ca nu raspundea nimeni si m-am gandit sa-l ajut pe om. beer.gif
AlexTM
Si pe mine m-a deranjat.
Asa cum ma deranjeaza si catalogarile globale gen "vezi ca masinile X sint proaste", eventual si intarite cu "toata lumea stie ca" :bash:
T u d o r
Scuze, post dublu. Merge netul de rupe... tongue.gif
T u d o r
@Constantin: eu glumisem, nici nu am luat in seama prea mult ce a spus cine a spus cand a spus. biggrin.gif

@Ghita: m-am referit la ghidarea in treptele cutiei. Unele masini intra mai greu in viteze, chiar daca ele sunt etajate corect. Exemplu pozitiv Golf, exemplu negativ 307. smile.gif Logan are ghidarea buna, intra usor si precis in viteze, asta cu toate ca are cursa schimbatorului destul de lunga.
_Constantin_
QUOTE(> T u d o r <)
@Constantin: eu glumisem, nici nu am luat in seama prea mult ce a spus cine a spus cand a spus. biggrin.gif

@Ghita: m-am referit la ghidarea in treptele cutiei. Unele masini intra mai greu in viteze, chiar daca ele sunt etajate corect. Exemplu pozitiv Golf, exemplu negativ 307. smile.gif Logan are ghidarea buna, intra usor si precis in viteze, asta cu toate ca are cursa schimbatorului destul de lunga.


Stiu Tudore. beer.gif
Baby Blues
vand in vedere ca stai in masina mai mult decat stai in afara ei, te-as sfatui sa iei Aveo. Calitatea finisajelor este mult peste Logan. Cineva mai sus( biggrin.gif ), a spus ca Logan este o masina corecta la pretul ei- deja dupa 10.000 de km mi s-a desfacut mocheta la praguri. :bash: :bash: .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.