Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Hyundai Accent 1.4 vs Nissan Almera 1.5
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
RIP
Salut ... !

Vreau sa-mi iau masina noua si dispun de maxim 13000euro cu tot cu imprumuturi ... biggrin.gif si nu ma pot hotara care dintre cele doua sa fie

Hyundai Accent 1.4 DOHC 95CP 1.4 GL M/T FULL € 10578 € 12588
Nissan Almera 1.5 L 98CP Visia --A11 €10.799 €12.851

Tinand cont de faptu ca un Logan ma scarbeste dpdv optic am ajuns sa aleg intre cele doua de mai sus.
La hyundai imi place consumul mic si punctajul bun la testele de siguranta/crash ... si garantia
La Nissan imi place f mult aspectul ... destul de important pentru mine... problema este... daca imi iau cu echipare Visia A11 nu am computer de bord shi alte cateva chestii ... sad.gif
De folosit o voi folosi cel mai mult pt mersu la lucru .. max 10 km/zi + 1 weekend/luna 300km + concediu la mare+munte

Ce conteaza pentru mine:
Siguranta,
Confort, (sa fie destul de spatioasa ... daca stau in spate sa nu imi intre genunchii in gura smile.gif)
CP > 90,
Acceleratie 0-100 km/h < 13s
Consum Urban < 9l
Caroserie: Sedan
Pret DDP: < 13000

Merita sa bag bani in altceva care sa intre in baremul de pret? (m-am mai uitat shi peste: Opel Astra Classic II 1.4i 16V 90CP Sedan 4 usi, Fiat Albea 1.2 MPI 16v Star Sedan 4 usi, Chevrolet Lacetti 1.4i 16V 94 CP 51C SE Sedan 4 usi)

Sunt nehotarat pentru ca nu prea am habar de masini si nu am mai avut alta mashina, decat solenta lu taicameu, folosita in weekenduri... - incepator deci.
Astept pareri si sugestii
Merci anticipat.
PS: inca nu am facut drive test cu ele ... asta va fi testul final shi hotarator probabil biggrin.gif
GST
Intre almera si accent eu as merge pe almera...Si pt mine conteaza mult aspectu exterior si almera arata chiar bine. Am condus, am mers si in dreapta intr-o almera si interiorul e ok, sedanul are si porbagaj marice si motorul de 1.5 98 CP trage destul de bine din cate am experimantat.
Dar as lua in considerare si astra classic...loc destul in ea, si destul de buna masina... Lacetti imi place cum arata dar nu am mers cu ea sa iti zic impresii.
Cel mai corect faci un test drive cu ele si atunci o sa iti dai seama care e aleasa smile.gif
multa bafta arigato.gif
RIP
dilema mea cam in asta consta ... sa iau un accent full option sau un almera mai golut, dar mai frumusel : blush.gif
opel astra clasic nu prea imi place ... nu shtiu exact de ce ... in plus ... e cam plin de el prin timisoara... ma gandesc ca imi parchez masina shi porma nu mi-o mai gasesc care e a mea :bash:
Sandu82940
Gindeste-te si la costurile reviziilor si la intretinere. Hyundai e Ok ca masina, dar din cite am inteles te cam arde la buzunar intretinerea ei. Almera mie mi s-a parut cam lenesa, plus ca e o masina la final de cariera. Din optiunile tale tot spre Opel Astra Classic as merge, varianta Hb. Chiar daca e plin de Opel Astra si chiar daca e fabricata in Polonia. Dar pina la urma tu decizi, dar neaparat fa un drive test cu fiecare, sa vezi cum te simti in ele si cere de la dealeri costurile ulterioare ale reviziilor macar! Plus plimba-te pe forumurile auto si vei afla mai multe informatii!
Tarabostes
QUOTE(Sandu82940)
Gindeste-te si la costurile reviziilor si la intretinere. Hyundai e Ok ca masina, dar din cite am inteles te cam arde la buzunar intretinerea ei. Almera mie mi s-a parut cam lenesa, plus ca e o masina la final de cariera. Din optiunile tale tot spre Opel Astra Classic as merge, varianta Hb. Chiar daca e plin de Opel Astra si chiar daca e fabricata in Polonia. Dar pina la urma tu decizi, dar neaparat fa un drive test cu fiecare, sa vezi cum te simti in ele si cere de la dealeri costurile ulterioare ale reviziilor macar! Plus plimba-te pe forumurile auto si vei afla mai multe informatii!

- din ce zice lumea pe forum ( doar din ce zice lumea) se pare ca reviziile nu sunt atat de scumpe ( dar se poate verifica usor)
-almera e lenesa in comparatie cu ce?
- almera e la final de cariera, ok, dar Astra Classic e model nou?
- mai repede la suma de care spui Accent 1.6, dar oricum la stabilitate masina asta nu sta prea bine
- iti plac rotile mici de la Accent?
- portbagaj Accent 390cmc , Almera ( HB) 350cmc, sedan evident mai mare
- arunca o privire si la Mitsubishi Lancer ( nu mai stiu cum e cu taxele)
- ridica o capota de Almera sa vezi cate kilograme are si ce zone de deformare ( pt siguranta)
- nu e o alegere usoara ti-ar fi prins bine 2000 de euro in plus ( oferta era mai mare, masini mai noi, mai bine cotate pe piata)
Baby Blues
Hyundai pe la 13500 o iei Full. Motorizarea diesel este ok, destui de multi cai. Materialele din interior lasa de dorit. Foarte multe spatii de pozitare, portbagaj acceptabil. Almera?... Frumoasa! parerea mea!
C Z R
QUOTE(RIP97153)
Merita sa bag bani in altceva care sa intre in baremul de pret? (m-am mai uitat shi peste: Opel Astra Classic II 1.4i 16V 90CP Sedan 4 usi, Fiat Albea 1.2 MPI 16v Star Sedan 4 usi, Chevrolet Lacetti 1.4i 16V 94 CP 51C SE Sedan 4 usi)

Sunt nehotarat pentru ca nu prea am habar de masini si nu am mai avut alta mashina, decat solenta lu taicameu, folosita in weekenduri... - incepator deci.
Astept pareri si sugestii
Merci anticipat.
PS: inca nu am facut drive test cu ele ... asta va fi testul final shi hotarator probabil biggrin.gif


Referitor la vechiul Albea 1,2 16v vreau sa-ti supun atentiei urmatoarele: masina se prezinta in peste 21000 km fara absolut nimic, nici o reparatie asupra motorului sau caroseriei, ma refer desigur la defectiuni de fabricatie. Masina daca sti s-o conduci este tafnoasa si iti da exact ce-i ceri. A
zi am iesit din Bucuresti si in 400 km facuti urban si afara cu mers peste 250 km din drum cu viteze intre 130-170 km/h, iar consumul a fost 4,5 %, eu zic ca este f. bine, ca defecte ar fi consumul destul de maricel la orele de varf adica 9-10,5 cu condus f.nervos, in rest masina este extrem de onesta chiar si in conditii de exploatare f. intense asa cum fac eu cu ea.

p.s. masina are calitati mai multe decat defecte si merita sa faci un test-drive si chiar s-o cumperi, asta ramanand fireste la latitudinea ta.
Tarabostes
QUOTE(Alex Aka)
am iesit din Bucuresti si in 400 km facuti urban si afara cu mers peste 250 km din drum cu viteze intre 130-170 km/h, iar consumul a fost 4,5 %, eu zic ca este f. bine, ca defecte ar fi consumul destul de maricel la orele de varf adica 9-10,5 cu condus f.nervos, in rest masina este extrem de onesta chiar si in conditii de exploatare f. intense asa cum fac eu cu ea.


4,5% medie cu vitezele astea? esti mare omule bati la consum cam toate dieselurile mai ales cu o masina pt care fisa tehnica da o medie de 7.0 cred ca ai gresit calculul pe undeva, think by yourself daca ai mers 400 km cu 18 L dintre care 150 urban cu un consum de sa zicem 10L ( consum 8,6%) inseamna ca ai facut restul de 250 cu doar 8 L, adica 3.2% la viteze intre 130-170, nu iese :doh:
RIP
QUOTE(Sandu82940)
Gindeste-te si la costurile reviziilor si la intretinere. Hyundai e Ok ca masina, dar din cite am inteles te cam arde la buzunar intretinerea ei. Almera mie mi s-a parut cam lenesa, plus ca e o masina la final de cariera. Din optiunile tale tot spre Opel Astra Classic as merge, varianta Hb. Chiar daca e plin de Opel Astra si chiar daca e fabricata in Polonia. Dar pina la urma tu decizi, dar neaparat fa un drive test cu fiecare, sa vezi cum te simti in ele si cere de la dealeri costurile ulterioare ale reviziilor macar! Plus plimba-te pe forumurile auto si vei afla mai multe informatii!

apoi de aprox 2 luni m-am plimbat pe forumuri shi magazine auto din afara sa citesc care sa fie aleasa ... si am ramas cu cele doua ...
precum am zis ... testu final desigur va fi testdrive-ul... este f important cum stau in ea ... cum imi vine schimbatorul de viteze ... cotiera ...
reviziile mi le permit ... asha ca nu imi fac griji
dilema era .. alegerea intre un accent full option ( 1.4 GL M/T FULL € 12588) sau un almera mai golut ...
C Z R
QUOTE(Tarabostes)
QUOTE(Alex Aka)

am iesit din Bucuresti si in 400 km facuti urban si afara cu mers peste 250 km din drum cu viteze intre 130-170 km/h, iar consumul a fost 4,5 %, eu zic ca este f. bine, ca defecte ar fi consumul destul de maricel la orele de varf adica 9-10,5 cu condus f.nervos, in rest masina este extrem de onesta chiar si in conditii de exploatare f. intense asa cum fac eu cu ea.


4,5% medie cu vitezele astea? esti mare omule bati la consum cam toate dieselurile mai ales cu o masina pt care fisa tehnica da o medie de 7.0 cred ca ai gresit calculul pe undeva, think by yourself daca ai mers 400 km cu 18 L dintre care 150 urban cu un consum de sa zicem 10L ( consum 8,6%) inseamna ca ai facut restul de 250 cu doar 8 L, adica 3.2% la viteze intre 130-170, nu iese :doh:



Off-topic: Hai sa ma explic: inainte sa plec datorita faptului ca mai aveam benzina am pus doar 15 litri de benzina super 98 lukoil. Am mers cu benzina aceasta aproape tot drumul si am mai consumat inca 3 litri, in total 18 litri benzina si am mers 400 km dupa un calcul matematic zic eu simplu asa ar cam iesi: 4,5 % si mie mi s-a parut extraordinar dar asta este adevarul sincer, nu am de ce sa mint ca nu castig absolut nimic, RIP nu-si va cumpara oricum acest autoturism desigur.

On-topic: eu as alege intre cele doua pe cea in care ma simt mai bine care-mi place si care ma face sa ma simt asa cum trebuie sa ma simt, adica as alege cu simtirea si nu cu ratiunea caci apoi mi-ar parea rau, fapt cred general in viata, nu? biggrin.gif
RIP
f adevarat Alex Aka
Serban67592
Salut,
Daca poti sa mai faci un efort de 600-800 de Euro poti sa incerci un Citroen C4 Coupe 1.6 16 V 110 Cp seria promotionala Ice Pack.
http://www.ats.ro/promotionC4_Ice_Pack.php
Eu am seria de asta vara Urban Jungle si echiparea e cam aceeasi, eu am in plus volan imbracat in piele si oglinzi incalzite.Masina e ok si e motor de 1.6 , nu de 1.4 sau 1.5. Ca idee pot sa iti spun ca am si un accent din 2005 ( penultimul model ) si masina e chiar ok, cea noua fiind peste din multe puncte de vedere.Concluzie: vezi si C4 , asa cum a mai zis cineva vezi si la Mitsu Lancer (dar are taxe vamale 10 %) si nu exclude Accentul.
La Opel nu te sfatuiesc sa te bagi, chiar e un model care la anul o sa aiba 10 ani.By the way,preturile reviziilor la Hyundai s-au injumatatit de cand mi-am luat eu masina biggrin.gif . Bafta la alegere si sa te bucuri de masina, oricare va fi ea! band.gif
RIP
QUOTE(Serban67592)
Salut,
Daca poti sa mai faci un efort de 600-800 de Euro poti sa incerci un Citroen C4 Coupe 1.6 16 V 110 Cp seria promotionala Ice Pack.
http://www.ats.ro/promotionC4_Ice_Pack.php
Eu am seria de asta vara Urban Jungle si echiparea e cam aceeasi, eu am in plus volan imbracat in piele si oglinzi incalzite.Masina e ok si e motor de 1.6 , nu de 1.4 sau 1.5. Ca idee pot sa iti spun ca am si un accent din 2005 ( penultimul model ) si masina e chiar ok, cea noua fiind peste din multe puncte de vedere.Concluzie: vezi si C4 , asa cum a mai zis cineva vezi si la Mitsu Lancer (dar are taxe vamale 10 %) si nu exclude Accentul.
La Opel nu te sfatuiesc sa te bagi, chiar e un model care la anul o sa aiba 10 ani.By the way,preturile reviziilor la Hyundai s-au injumatatit de cand mi-am luat eu masina biggrin.gif . Bafta la alegere si sa te bucuri de masina, oricare va fi ea! band.gif

mersi pentru sugestia cu C4, dar eu vreau doar sedan-uri... chiar acu arunc o privire peste lancer... arata super bine ... are un preten un Lancer Evolution biggrin.gif, dar e scump frate ... ajung la 14000E cu el sad.gif ca si cu Lacetti ...
RUE
eu cand am fost in 2006 la reno nissan in timisoara (autoeuropa) au zis ca nu sunt decat versuni benzinare... bag de seama sa nu concureze modele dci de la reno.
Tarabostes
RIP, eu am o Almera de 1.5, 1 an si 20K km, probleme minore aparute, le poti citi pe forumul dedicat ( probabil ca le-ai si citit). Am condus si Accent-ul ( poti citi impresiile la forumul pt Hyundai). Sincer nu as da Almera pe Accent nici pt motorul diesel. Fiecare cu plusuri si minusuri dar pozitia la volan, si tinuta de drum de la Almera e cu totul altceva si o sa-ti dai seama la primul testdrive. Asta daca trebuie sa alegi musai dintre cele doua. Altfel asa cum ti-am mai spus ( si au spus si altii) ar fi ideal sa mai ai niste bani in plus. Almera este totusi o masina veche ca design ( mai ales interior) fata de restul compactelor de pe piata.
adi.mitrea
La capitolul sedanuri te mai poti uita si la Kia Rio. Noi avem la serviciu 1.5 CRDI si merg foarte bine. La banii tai cred ca se incadreaza un 1.4 cu dotari bune. Incearca pe configurator.

Daca iti place designul de la Kia, eu zic ca e o optiune mai nimerita decat Accent (impart oricum aceeasi platforma tehnica), si mai noua decat Almera.

La Astra Classic te sfatuiesc sa nu te bagi, daca te intereseaza imaginea. Sedanul mi se pare hidos, de asta am si ales hatch. Se fabrica din 1998, au toti samasarii, toti badaranii si toti batraneii. Eu nu am ales-o pentru imagine, am ales-o pentru ce ofera. Astra Clssic e o masina care se conduce foarte usor si care te face sa te simti bine la interior (eu prefer designul mai sobru). In 11.000 de auro DDP am luat o masina buna. La 13.000 poti lua 1.6 pe Astra cu optiuni destul de multe.

Daca batalia finala se duce exlusiv intre cele Almera si Accent, alege cu sufeltul, cumpara-ti masina in cate te vei simti cel mai bine. Restul nu conteaza! Degeaba una are computer de bord daca in cealalta te simti mai bine... :wave:
RIP
acum tind sa-mi iau nissan almera ... oricum prima data fac un drivetest cu el ...
ms pentru pareri si sugestii..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.