Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Aducere masina din Germania
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
k98863
Salut,
Vreau si eu sa-mi aduc o masina din Germania, stiu ca s-a mai discutat subiectul, dar as vrea sa centralizez:
1. In afara de certificatul EUR1, actele masinii si contractul de vanzare-cumparare mai imi trebuie ceva?
2. Vreau sa fie Euro4 sa nu ma rupa taxa de inmatriculare. Daca in numarul de omologare are D4 (ultimele caractere, referitoare la normele de poluare) dar masina este Euro4, de ce am nevoie ca sa-mi fie recunoscuta ca atare la RAR? Certificat din partea producatorului sau din partea ADAC Germania?
3. TVA-ul nu se mai plateste, nu? Adica platesc in Germania valoarea cu TVA si aici e ok, nu?
Cam asta ar fi, daca aveti si alte sfaturi, merci!
BandiT
D4 inseamna Euro3...ai grija...
nu-ti mai trebe altceva...doar numere provizorii de zoll(vama) din germania si asigurare pe perioada valabilitatii numerelor...
Baby Blues
daca nu vreau numere de zol, se poate? Adica nu vreau sa o inmatriculez in perioada asa rapida.
BandiT
nu prea se poate , ptr. ca tu nu esti cetatean german , si cand cumperi masina , masina se radiaza si i se da nr. provizorii....adica de zoll
singura alternativa este sa fie masina pe numele unui neamt si tu sa circuli pe baza de procura..si cand vrei sa o inmatriculezi in romania mai dai o fuga in germania si o radiezi.
deci tu daca cumperi o masina din germania pe numele tau(de cetatean roman) automat o sa ai numere provizorii de zoll.
Simon91146
QUOTE(k98863)
3. TVA-ul nu se mai plateste, nu? Adica platesc in Germania valoarea cu TVA si aici e ok, nu?


pt. masini " MwSt. ausweisbar" se plateste Tva-ul in Germania ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.