Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 1.7 dti doar 3300 de rotatii
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Astra / Zafira
MARIUS96525
:wave: opelul meu astra 1.7 la 168km/h are 3300 de rotatii pe min. biggrin.gif .oricat mas chinui ,nu pot sal turez mai mult in treapta 5 de viteza.Concluzia:nu fuge mai mult nici batut :evil: .porblema e ca in toate celelalte trepte 1,2,3,4 pot sal turez la 4000 de ture daca vreau.Ce se intmpla ?arigato.gif Are cumva limitator?ca eu as vrea mai mult bicycle.gif .In rest merge super!by
Dinu33295
nu e o problema de limitare de turatie din moment ce in celelalte trepte ajungi la 4000rpm cu el. Parerea mea e ca pur si simplu nu poate mai mult de 168km/h - daca in cartea tehnica scrie mai mult probabil trebuie sa revezi conditiile in care ai facut testul ( anvelope iarna / vara (desi la viteza asta cred ca esti cu anvelope universale sau de vara), incarcarea masinii, conditii meteo (asfalt uscat sau nu), drum plan sau nu, stare tehnica masina samd)
danmatyas
frate, nu ai cum sa o duci sa ajunga la 4000 pt simplul fapt ca nu o duce motorul mai mult de 3300.NU POATE!
florin55503
motorul tau are viteza maxima constructica undeva la 168 sau 169 parca. asta se traduce in viteza pe bord undeva la 178-180. si viteza asta nu se obtine la 3300 rpm, pentru ca nu are motor de VW unde rezerva de putere e cam pe la 1900-3500, ci de isuzu care are puterea maxima undeva la 4500. eu am am avut motorul de 1.7 dar varianta de 83 CP si in a V-a se tura maxim la 4600 de ture. pe bord am avut maxim 196-197 km/h. cu motorul asta de 2.0 tot cam pe la 4500 se tureaza maxim in ultima treapa

s-ar putea sa fie din cauza motorinei pe care o folsesti
florin55503
daca tu ai pe bord 168 atunci in realitate ai 158. deci nici viteza maxima constructica nu o atingi
Alex-F1
QUOTE(MARIUS96525)
ca eu as vrea mai mult


Da unde te crezi frate, pe circuit la curse??? La ce-ti trebuie mai mult? Daca esti asa vitezoman, de ce ti-ai luat asa o masina? Ia-ti atunci un Ferrari si ai rezolvat problema!!!
beiu56941
Eu am avut o problema asemenatoare la opelul meu 2.0 dti.
Peste 140 km/h mnu trecea in a5-a. in celelalte se ducea iar la mine a fost vacumul(o chestie destul de mica pe partea soferului ). si a avut un furtun care nu era bine prin si scapa aer. Cred ca asta este si la tine.
Succes
florin58588
Cine v-a zis voua ca astra de 1,7 ajunge la 190km/h mai????poate la vale si cu vantul din spate probabil.In cartea tehnica spune clar ca viteza maxima este 172 km/h ceea ce inseamna ca acolo are limitator...credeti-ma pe cuvant, am icercat sa vad daca se verifica chestia asta si a naibii fix la 170 - 172 i-a luat puterea.Ca nu ajunge pn acolo poate fi mai multe cauze...fie motorul tau este obosit, fie pneurile nu sunt de marimea corespunzatoare....bafta si nu mai induceti in eroare baietii......au nevoie de sfaturi nu de vise ....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.