Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Problema cutie de viteze + alegere marca ulei
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Cristian88423
Salutare tuturor! De vreo cateva saptamani, la schimbarea in treapta a doua
se simte o anumita rezistenta intampinata de maneta schimbatorului de viteze. Ce ar putea fi? Prima data m-am gandt sa-i schimb uleiul ca sa elimin aceasta posibila cauza. Variantele ar fi:
Visco-150.000/litru
Texaco-170.000/litru
Castrol-210.000/litru
Aral-220.000/litru
Din cate am vazut eu cutia pierde putin ulei. Asadar, care ar fi cea mai buna alegere a marcii de ulei?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Alexandru
QUOTE(Cristian88423)
Salutare tuturor! De vreo cateva saptamani, la schimbarea in treapta a doua
se simte o anumita rezistenta intampinata de maneta schimbatorului de viteze. Ce ar putea fi? Prima data m-am gandt sa-i schimb uleiul ca sa elimin aceasta posibila cauza. Variantele ar fi:
Visco-150.000/litru
Texaco-170.000/litru
Castrol-210.000/litru
Aral-220.000/litru
Din cate am vazut eu cutia pierde putin ulei. Asadar, care ar fi cea mai buna alegere a marcii de ulei?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!


Nu e nevoie sa schimbi uleiul din cutie .... e suficient sa-l completezi daca e sub nivel. Oricum, schimbarea uleiului nu va rezolva problema. E posibil sa intre greu datirita inelului sincron pentru viteza a 2-a...nu e ceva grav si nu cred ca merita sa demontezi cutia doar pentru asta. Mai bine rezolva pierderile de ulei ale cutiei (presupun ca pierde ori pe la planetare, ori pe la axul schimbatorului de viteze) Inlocuieste simeringurile respective
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.