Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Mondeo sau Noul Opel Vectra
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Mihai98076
Am o mare dilema?Un Mondeo 1,8 benzina,sau Opel 1,8 benzina?trebuie sa cumpar pt firma una din astea doua si nu stiu exact pe care?Au spus ca trebuie sa am in considerare si revinzarea,peste 3-4 ani.Personal prefer Opelul.Finisaje mai bune,ceva dotari in plus.Ceva de rau sau de bine?Cine imi poate da niste sfaturi?
Eren
mondeo e deja invechit .. apare in curand noul mondeo .. pe cand opel abia ce a avut un face lift si oricum opelul e masinarie nemteasca
Otto73
QUOTE(Eren87333)
si oricum opelul e masinarie nemteasca

Dar mondeo ce e? blink.gif blink.gif blink.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Skywalker
Pai Mondeo e neam cu Henri de peste ocean, tre sa sti mai bine.
Acum la versus, mergi pe Vectra C e noul facelift aparut in toamna lui 2006.
alin94962
Fa un drive-test cu amandoua, dupa care poate iti va fi mai usor sa te decizi.
Peronal, imi place mai mult exteriorul Opelului.
Am condus si Mondeo, care la capitolul spatiu interior este in topul acestei clase.
Vezi care sunt si preturile, dotarile etc, garantia oferita si alte mici lucruri care pot face diferenta.
Alegerea o va face ochiul, sunt sigur de asta...
T u d o r
Mondeo e in topul clasei si dpdv dinamic. Are o tinuta de drum excelenta. Cu Vectra de generatia asta nu am mers, sa fac o comparatie. Dar acum din cate stiu Opel are o reducere foarte buna, pe cand la Mondeo parca nu mai era valabila. Trebuie sa mergi la dealeri sa iei oferta financiara si de dotari, in functie de asta poti face mai multe judecati.
Costanza86138
Mondeo, clar! Indiferent de cate brizbrizuri si coclendere are Opel-u! Am avut in familie Mondeo generatia 2 diesel, l-am dat la 160.000 si inca se purta excelent pe drum. Am avut Mondeo generatia 3 de 1.8 luat la 40.000 vandut la 60.000 pt consumu enorm :evil: Acum avem un Vectra C din 2005 cu 40.000 + la bord si nu se compara cu Mondeo! Nu vorbesc din carti, ci din experienta proprie.
Mihai98076
Am inceput sa-mi fac deja o ideee...Va multumesc de sfaturi biggrin.gif biggrin.gif
Otto73
QUOTE(Skywalker)
Pai Mondeo e neam cu Henri de peste ocean, tre sa sti mai bine.
.

Mai, "cunoscatorilor", dar opelul nu e neam cu cel mai mare constructor mondial de peste ocean (GM)??????????????????????????????

VEZI:
Saturn Sky = Opel GT
Saturn Aura = Opel Vectra
Saturn Astra = Opel Astra
Ambele firme atat Ford cat si Opel au parintii peste ocean.

Alte firme europene cu parinti peste ocean:

GM are urmatoarele marci europene:
Opel, Vauxall, Saab

Ford are urmatoarele marci europene:
Aston Martin,Jaguar, Volvo, Land Rover si fabrica si sub numele Ford in Europa.

Info:
www.gm.com
www.ford.com

PS pt. Mihai98076 scuza-ma pt. off-topic dar multi pe forum sunt off-AUTO rau de tot. blink.gif blink.gif blink.gif
Si ca sa fiu on-topic eu spun sa cumperi ceea ce-ti place deoarece calitativ cele doua sunt apropiate.
Nu sunt mari diferente intre cele doua.
Ca si costuri de intretinere?
Cred ca sunt tot aprox.egale, spun asta deoarece tind sa cred ca opelul e mai ieftin la piese doar la modelele mai vechi.
Oricum bafta in alegere si sa ai parte de ea.
Skywalker
Ford e Ford de la mama lui,. Opel a fost cumparat de GM dupa razboi si de aceea nu am spus ca ambele sunt cu parinti americani. Ford are si "mama" si "tata" american pe cand Opel are adoptivi. blink.gif biggrin.gif
Scuze de Off-Topic.
Din cele 2 iti recomand Opel Vectra C 1,8 16V 140cp.
Baby Blues
Si eu as recomanda Opel-ul pentru ca ....pare mai fatos! biggrin.gif ( si cu birbrizuri si coclendere) biggrin.gif
Mihai63349
Mondeo are un design clasic, nu cred ca se va demoda. Asta va da, cred eu, mai bine la revanzare.
La tinuta de drum, este inca printre referintele clasei, in ciuda varstei.
Cso96419
Poi cam tot atat de american e Ford Mondeo cam cat de japoneza e Toyota Aygo.
On-topic. Zic Mondeo pt ca are o tinuta de drum foarte buna, fiind la sfarsit de cariera nu mai are probleme pt ca au fost deja remediate, pretul va scadea putin cand va venii noul model. si arata destul de bine. iar daca te intereseaza si valoarea de revanzare sa te uiti la mondeo din acelesi an cu o vectra si vei vedea in facoarea careia se inclina balanta.
(rezultatul nu e un mister, e arhicunoscut).
florin55503
QUOTE(Cso96419)
Poi cam tot atat de american e Ford Mondeo cam cat de japoneza e Toyota Aygo.
On-topic. Zic Mondeo pt ca are o tinuta de drum foarte buna, fiind la sfarsit de cariera nu mai are probleme pt ca au fost deja remediate, pretul va scadea putin cand va venii noul model. si arata destul de bine. iar daca te intereseaza si valoarea de revanzare sa te uiti la mondeo din acelesi an cu o vectra si vei vedea in facoarea careia se inclina balanta.
(rezultatul nu e un mister, e arhicunoscut).


preturile sunt identice. chiar si la sfarsit de viata mondeo are unele probleme care se repeta orice ai face. dar bate vectra de departe la tinuta de drum
HalbaSus
Nici Vectra nu are o tinuta de drum proasta, iar vectra are un avantaj de 15 cp la motor... Eu as merge pe vectra.
Daniel91961
Pentru mine alegerea ar fi una simpla si anume Vectra. Mondeo a fost bun la timpul lui,dar e depasit acum, iar cu siguranta noul Vectra il face lejer la orice capitol pe mosneagul de Mondeo.
T u d o r
Asta e valabil si pentru noul Mondeo, gasese un argument mai bun. Noul Mondeo va intra pe piata in primavara anului 2007, noul Vectra nu cred sa fi fost anuntat inca. Deci vorbim despre ce e acum, nu despre viitor.
Marian58158
Salut.
Am avut si Vectra (2 buc, la distanta de vreo 4-5 ani) si Mondeo.
1. Fiabilitate. Ford este peste Opel. Am dat Mondeo la 295000 km si era mai mult ca OK. Vectra nu a dus peste 200000 si am bagat (la a doua) bani in motor.
Deci daca vrei s-o tii mai mult timp (peste 3-4 ani) opteaza pt Ford.
2. TCO (Total Cost of Ownership). Ford e nesimtit la pretul pieselor. Am spart sticla farului dr si mi-au cerut 3,4mil ROL+TVA pe el, ca era original. Bineninteles c-am luat unul italienesc, la 1,2 mil ROL cu tot cu TVA, dar si asa mi s-a parut mult.
La orice masina pe care o rulezi in RO, cad componente la suspensii, bucsaraie, brate si alte d-astea. O bucsa anti-ruliu la Vectra a fost 200000 ROL, la Mondeo 850mii.
Per global, dac-as fi in locul tau si ar trebui sa optez, sigur mi-as lua Vectra.
Cso96419
eu la mondeo in aproape 10000 de km am bagat doar consumabile, micile defectiuni nu erau deranjante.
am dat-o pt ca era pe duca pompa de injectie. mai mergea, dar nu la mine.

nu spun Mondeo pt ca asi fi nu stiu ce fan al modelului, pi pur si simplu din ce am vazut pe ici colo, reactiile oamenilor, sondaje, si nu pe la noi ci de pe alte meleaguri, mai vestice.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.