Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Renault 5 VS VW Golf IV GTI
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
croitoru27802
Sa va spun configuratiile masinilor:

Renault 5: 1.9L Benzina, turbo (2 turbine Alpine), tobe sport Borla

Golv IV GTI : Varianta de serie cu motor de 2.0 L


Care masina credeti dumneavoastra ca poate castiga un sprint de 400 de metrii.....eu votez penru golf IV
_Constantin_
mda, cred ca renault ala face si un V GTI, IV GTI e unu din cele mai proaste vers GTI din toate timpurile. deci castiga renault, dupa parerea mea.
Otto73
Renaultul are aprox aceeasi putere cu golful si e mult mai usor.
T u d o r
Reno 5, daca mai are toti caii. biggrin.gif
Andrei38283
Renault 5 la sprint. La viteza maxima Golf-ul.
Adi98836
QUOTE(croitoru27802)
Sa va spun configuratiile masinilor:

Renault 5: 1.9L Benzina, turbo (2 turbine Alpine), tobe sport Borla

Golv IV GTI : Varianta de serie cu motor de 2.0 L

Care masina credeti dumneavoastra ca poate castiga un sprint de 400 de metrii.....eu votez penru golf IV

Din cate stiu eu, nici un Golf IV GTI nu a avut motor de 2.0. Si, pe nici un Renault 5, nu s-a pus motor de 1.9 cu 2!!! turbine Alpine. Deci, poate esti mai explicit!
DORU
Un topic "copycat" pe arie "Masini.ro"..oare cine le va uni ? blush.gif
Marius99090
Am avut eu renault gt turbo si motorul era de 1.4, chiar daca supra-alimentat. Nu am auzit niciodata de motor 1.9 pe renault 5. In orice caz la liniuta nu iti sta nimeni in cale cu asemenea masina. E masina pe care am iubit-o cel mai mult din tot ce am avut si ca senzatii nu am mai trait cu nici una asa ceva.
eddie
Motoarele de pe R5 au fost de maxim 1,4 pe benzina(Alpine si Turbo) cu 110 C.P. si 1,6 (GTD)pe motorina cu numai 55 C.P.! Avantajul consta in greutatea mica a masinii,in jur de 870 kg.
Urmasul este R Clio,care a fost si mai bine motorizat,nu pot sa nu reamintesc de R Clio RS de 2,0 cu 182 C.P. si de R Clio V6 de 3,0 cu 226 C.P.(an 2000) si 251 C.P(an 2003) puse pe masini de serie !
Marius99090
A avut si renault 5 versiune gt cu 150 cp... el este bunicul lui clio sport si combinatia intre masina usoara si carburator este una din cele mai reusite. La vremea aia se batea cu peugeot 205 care era in mare aceeasi masina, doar ca avea motor de 1,6. Ambele au facut istorie si ca impact la vremea lor mi se par peste stramosii lor din ziua de azi, care au devenit masini de fete.
eddie
Da,dar nu e vorba de GT !
E vorba de 160 C.P.pe un motor de 1400 cmc. ! Am cautat,ca nu eram sigur ! Dar masina era facuta pentru curse !
O super masina Renault 5 Turbo 2,de 970 kg. cu demaraj de numai 6,6 sec/100 km !!!

http://www.carfolio.com/specifications/mod...807&Renault
Marius99090
oricum ar fi tot renault-ul castiga lupta din titlu...
air_wolf
la r5t exista diverse variante ce sar de 300-400cp. iar o mica bomba pe roti: 205T16 si 405T16. delta integrale. si mai sint masini la buget redus care dau lectii la liniute biggrin.gif sper sa moara guvernantii nostri, eventual in chinurile neputintei... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.