Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Filtru Ulei
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Eduard46373
Am iesit din garantie si vreau sa imi schimb cele necesare reviziei de 60.000 probabil ca singur,din motive lesne de inteles.
NU gasesc unde este filtru de ulei si filtru de motorina,la modelul 1.3Multijet din 2003.
Ionut45405
Daca nici macar nu le-ai gasit unde sunt eu zic sa renunti la ideea de a le schimba singur pt a nu plati 0.5 ore de manopera...
Eduard46373
DA merci,vino si uitate tu!!! :ban:
Placutele de frana le-am schimbat,uleiul de asemeanea,filtru de aer si cel de polen.Dar ....asta e daca tu zici o sa o dau la fier vechi,ca sa le schimb la service Fiat costa ,ca nu merge cu filtre luate din alta parte si ca sa le schimb la un service de 2 lei mai bine le schimb eu!Am vrut sa schimb uleiul la un service unde costa 20 lei schimbul si s-a uitat ala lung si a concluzionat nu are cheie"imbus de...."sa vin maine ca trece mai pe seara sa imprumute de nu stiu unde!
Asa ca am cumparat eu cheie si l-am schimbat singur!2 ani am reparat singur oltcitul care il aveam inainte asta e,cand am bani ma duc la service si pana acum am mers doar la Autoitalia,dar...probleme financiare acum,ce sa fac sa o las in fara blcoului cateva luni pana rezolv cu banii,sa merg cu ea asa????
Eduard46373
Am intrebat la service,am cumparat filtrele de la Autoitalia si am intrebat acolo,e in farta,langa busonulde ulei si daca nu am tubulara de 27 nu am cum sa il scot!
Ionut45405
Si mai are si un capac de plastic pe care ai sanse mari sa-l crapi... E o vorba cu scumpul care mai mult pagubeste... Succes in continuare!
Eu unul in timpul in care m-as fi dus, m-as fi intors, un post+o intrebare faceam cashcavalul pt service si ramaneam si curat pe maini.
Eduard46373
Am rezolvat,am gasit un mecanic de Fiat la un service mai mic si e ok,imi da orice filtru la juma de pret de Autoitalia si uleiul la fel!
Sorin101286
Mi-am cumparat un Stilo 1.6 16v din 2002. Imi spune cineva ce ulei trebuie sa pun?
C Z R
Care ulei vrei tu de la Selenia, toate sunt foarte bune: http://www.flromania.com/oleje/auto_s_digitech.htm de gasit mai gasesti dar nu stiu multe locuri sa-ti spun: ulei ca al meu am vazut la benzinaria aia mica de la P-ta Matache sau chiar din service-uri.
Sorin101286
QUOTE(Alex Aka)
Care ulei vrei tu de la Selenia, toate sunt foarte bune: http://www.flromania.com/oleje/auto_s_digitech.htm de gasit mai gasesti dar nu stiu multe locuri sa-ti spun: ulei ca al meu am vazut la benzinaria aia mica de la P-ta Matache sau chiar din service-uri.


Merci. In legatura cu benzinaria aia, eu sunt din Cluj-Napoca asa ca... :nope:
Petru101358
In Cluj poti gasi la Cefin pe Calea Baciului nr.2-4(fosta Moara Baci) dar da un telefon inainte la 206641 sau 206522 ca daca nu au pe stoc dureaza 2-3 zile pina ti-l aduce
Ei aduc cam toata gama de Selenia si si antigel, lichid de frina, etc si nici nu e f.scump
octavian90591
QUOTE(Petru101358)
Ei aduc cam toata gama de Selenia si si antigel, lichid de frina, etc si nici nu e f.scump


Aveti noroc ; dar in Constanta nu stiti un magazin asa destept, cum e cel din Cluj ?
Catalin103737
Buna,

Poate cineva sa explice cam ce tip de ulei trebuie pus (ma refer la cifrele inducatoare) si in ce perioada a anului (de exemplu, am auzit ca iarna se pune un ulei cu o enumita cifra, pentru a fi mai fluid, pe cand vara se pune un ulei mai dens)?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.