Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Logan vs Accent vs Renault Symbol (noi )
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
nea98605
Salut dragi forumisti ! M-am hotarat sa-mi iau masina si am stransi cam 10.ooo euro dar vazand ofertele din oraselul meu (cele din titlu ) mai ma pot imprumuta de 2000. Cerinte : siguranta , confort , fiabilitate . O sa merg cam 10-15km /zi prin oras , o data pe luna la tara (100 km dus -intors tot pe asfalt ) si 2-3 / an in concediu la mare sau munte. Merita sa bag bani in altceva in afara unui logan ambition 1,6? Celelalte doua sunt mai aratoase - symbolul mai mic dar si eu am 1,72 si 75 kg iar accentul pare mai confortabil dar aici e problema cu service-ul. Sant nehotarat ca magarul lui Buridan mai ales ca habar n-am de masini si abia acum dau de carnet - incepator deci. Astept parerile voastre . Merci anticipat. Aha si uitasem: unele au optiune cutie automata : asta merita?
Skywalker
Locul 1: Accent = 6 ani garantie din bara in bara
Locul 2: Symbol = :puke:
Locul 3: orice altceva in afara de Logan, ai optiuni mult mai bune.
florin55503
trebuie sa fii constient ca intretinere mai ieftina decat la logan nu o sa gasesti.
intretinerea la accent e destul de scumpa. sa ii multumim in cor domnului tiric
nu m-as uita la symbol
T u d o r
Decat Symbol mai bine Logan. Daca ai bani de intretinere de Mercedes, merge Accent... biggrin.gif

Daca nu, Logan 1.6 16v Prestige e raspunsul corect. E o masina spatioasa, cu motor puternic, performante decente si mai ales intretinere incomparabila ca pret fata de celelalte modele din comparatie. Casco mai ieftin, dpdv al banilor nu sufera comparatie Loganul cu nici un model nou de pe piata.

Optiunile iti apartin, dar daca nu vrei sa investesti multi bani in masina dupa cumparare, nu vad alta solutie. smile.gif
Adrian90853
Parerea mea e ca un VW Polo Happy sau o Skoda Fabia ar fi mai bune la banii astia mai ales daca te gandesti si la consumul de carburant si la faptul ca mai mult mergi prin oras
florin55503
si eu zic mai bine un logan de 1.6 16 v decat un symbul sau o fabia cu un motor anemic in 3 cilindri de 1.2 (care s-ar putea sa iti consume in afara orasului cat in oras datorita submotorizarii)
T u d o r
Daca consumul e o problema, exista si Logan dci. Si nu e chiar jalnic dpdv dinamic, isi face treaba binisor, iar consumul e excelent. Tot in 10000 euro.
_Constantin_
Mai exista si varianta Aveo 1.4 94CP. Nu e la fel de spatioasa ca Loganul dar eu zic ca merita sa mergi sa faci un drive-test.
Leone
Logan e cel mai spatios, cel mai ieftin la cumparare si la revizii....iar varianta prestige are si performante rezonabile pt un motor de 1,6 16v. Am facut un mic calcul si din ceea ce spui tu, ies cam 10000km/an, deci un diesel cam iese din discutie; dezavantajele loganului ar fi calitatea mediocra spre slaba a interiorului si insonorizarea defectuasa;

si eu as include un Chevrolet Aveo in lista de cumparaturi: interior nu chiar asa de spatios ca logan, dar oricum rezonabil si e lucrat mai ingrijit, motor rezonabil si pret rezonabil...ultima data cand m-am uitat era 7500e CIP modelul cu AC si geamuri electrice fata.

oricum, se impune un test-drive cu toate pt a-ti forma o parere despre ele
ciobanu48342
aveo in afara de siguranta e ok.Interiorul m-a impresionat intr-un mod foarte placut si nici intretinerea nu e scumpa deloc.este un model de care ai putea tine seama
Mandula
Daca spatiul interior e o necesitate pentru tine, Loganul bate tot.
Daca vrei o calitate a fabricatiei mai buna si o motorizare mai performanta, te uiti la Accent.

Nu m-as uita la Symbol, fiabilitate si calitate sub Logan, spatiu interior la locurile din spate foarte mic, costuri de intretinere mult mai ridicate decat Loganul.

De asemenea, nu m-as uita la o clasa mica submotorizata (Fabia, Polo, Fiesta sau mai stiu eu ce, cu motoare de 1.1- 1.3).

Eu iti propun sa arunci un ochi si spre Opel Astra Classic 1.4 twinport, o poti lua pe la 11.000 E ddp si singurul real dezavantaj e un design cam prafuit, cam invechit (1998). Motorul e cel de pe Astra H (2004), mai economic decat multe motoare de cilindreea lui.
air_wolf
un fiat punto? benzinar, ca diesel faci prea putini km.
logan si symbol :puke: accentul e misto, dar intretinerea lui costa.
Silvius98890
Ce spuneti de ea? Motor de 1.5, consum ok, dotari destule in cei 13000Euro DDP....
James Kilowatt
@Leone, Tudor
Eu cred ca Nubira e mai ieftina la intretinere decat Loganul.

Performante comparabile cu versiunea 1.6 16V, spatiu comparabil... mi se pare o concurenta de luat in calcul. Fata de logan are si discuri fata spate si suspensii independente pe spate.
Si poate fi pe GPL fara pierderea garantiei ceea ce o face mai economica decat orice versiune de Logan, inclusiv cea diesel.
HalbaSus
De acord cu JK, o nubira 2 are cel mai bun raport pret/performante/spatiu/calitate, singura problema e ca e un model destul de invechit, dar pe de alta parte symbolul e si el antic iar loganul foloseste tehnologie antica.
Marius30562
O varianta demna de luat in considerare in suma anuntata este Chevrolet Aveo HB 5 usi (Kalos).
In momentul actual, la promotie, ai la 9772 EURO TTI versiunea Premium cu motor 1.4 16V 94 CP si:
- ABS
- airbag-uri frontale si laterale
- AC
- RCD cu MP3, 6 boxe si comenzi pe volan
- geamuri electrice fata-spate
- inchidere centralizata cu telecomanda
- piele pe volan si schimbator
- oglinzi electrice si incalzite
- proiectoare ceata
- jante aliaj de 15"
dotari complete/versinue si preturi :http://www.chevroletgtt.ro/nou/aveo_5_usi_dotari_premium.html

Asta daca nu ai nevoie stringenta de un portbagaj maaare.
Pentru iesiri la munte/mare portbagajul este arhisuficient (am fost cu ea in concediu 2 adulti si 2 copii si nu ne-am plans de spatiu insuficient). In plus, daca rabatezi bancheta obtii un spatiu de incarcare surprinzator de mare.

Costuri revizii - ultima pe care am facut-o , cea de 30.000 km m-a costat 440 RON cu schimb ulei, filtru ulei, filtru carburant, filtru aer, filtru polen, reglat faruri, verificat directie si suspensii.
Bogdan92964
Fa tot posibilul dar nu lua Logan, crede-ma, stiu ce spun, lucrez si eu la Dacia, in IT, e adevarat. Iti recomand un Opel Astra Classic la banii astia.
Fii atent cand faci alegerea si la valoare a de revanzare.
r4mp
tot aveo sau astra classic propun si eu

cat despre logan, parca prestige`ul ( 1.6 16v ) beneficia de insonorizarea de la diesel .. ?
Baby Blues
Acum nici la Hyundai nu faci reviziile la fiecare 1000 de km. Eu zic ca Hyundai si Chevrolet sunt cele mai bune optiuni. Imagine frumoasa a masinilor( desingn), calitate a finisasjelor net peste restul,comportament rutier bun,etc
Radu97668
Si eu zic tot Hyundai. Dintre toate arata cel mai bine. Mai mult, asa cum s-a mai spus, Symbol-ul e invechit iar logan-ul foloseste tehnologie invechita. Chevrolet Aveo reprezinta o optiune demna de luat in seama, insa la capitolul siguranta nu sta tocmai bine. La banii astia ar mai fi Fiat Albea, insa masina e cam uratica. In rest e confortabila si spatioasa. Eu am avut 1 si am fost multumit de ea, ba chiar scaunul soferului mi s-a parut mai comod decat cel de la skoda octavia pe care o conduc acum.
mishutz
Eu stiu ca la Accent faza cu garantia 6 ani este valabila doar pentru motor si cutie.. (Vezi reclama la TV)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.