Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Planuri de calatorie...
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Pages: 1, 2
f1anatic
Am de ales (si nu ma pot decide) intre

Franta - nu am fost niciodata
(Paris, luat masina si coborit spre Marsilia, Nice, Monaco) (cu membrii familiei extinse (adica nu parinti), nunta (nu a mea), urcat inapoi pe valea Loairei, Paris, vealea acasa)

Romania - nu am mai fost de muuuuulti ani...
(nostalgic un pic, o zi la mare, restul mers prin tara, sinaia, predeal, manastirile din moldova, ardealul, etc - cu masina (inchiriat))

Franta + Romania
(mers in FRA, vizitat cu familia descrisa la punctul unu, nunta, si dat o fuga si in RO, fie cu tren fie cu avion)

Timp la dispozitie - cca 3 sapt.
Banii - importanti dar mai important este
Teammate - care lipseste cu desavirsire

Si daca merg in Franta, si daca merg in RO si daca aleg orice... e greu sa merg cuc prin Iuropa. Ca nu vreau sa pic pe capul nimanui...si poate nu ma intereseaza nici cele 3 zile de pregatire pt. nunta...ca poate vreau si eu sa inchiriez o masina sau sa iau trenul/avionul pina la stiu eu Geneva...sau naiba stie...ma misc un pic...de colo colo prin Europa... Acealsi lucru se aplica si in RO. unde am neamuri, unde am prieteni care mi-au promis ca nu ma lasa singur. Dar nu pot sa stau pe capul nimanui...si daca vreau sa ma deplasez singur...e greu...Romania este totusi o tara straina pt. mine...


Un sfat ? Doua ? Multumesc. Perioada nu o anunt...ca poate are vreunul ginduri sinucigase sa ma astepte la aeroport...dar va fi la vara.
AZAZEL
in 3 saptamani cred ca ai timp si de franta si de romania.
va fi cam concentrata excursia, dar se poate.
daca mergi in franta obligatoriu sa vizitezi podul de la MILAU. este in partea sudica a frantei. atrage 1000k turisti pe an.
2 sapt in franta , 1 in ro. se poate.
AZAZEL
pdul millau
f1anatic
Multumesc din Inima Tovarase Nicolae Ceausescu

(De pod stiam de pe Discovery Channel dar nu am sintetizat info ca e obiectiv turistic aproape de luna din destinatiile mele).
AZAZEL
eu am vazut la megastructuri pe national geo. acolo a spus de turisti.

oricum . daca tot cheltui suficienti bani , eu zic sa mergi si in romania si in franta.
daca alegi doar o destinatie , cu siguranta vei dori sa mergi anul urmator in cealalata locatie. costurile insumate in ani consecutivi vor fi mult mai mari. si oricum 3 sapt sunt suficiente.

in RO, marea si manastirile din nordul moldovei se viziteaza rapid.
mai greu cu pietenii, carora trebuie sa le acorzi timp. poti sa ii iei cu tine in excurisiile prin tara !!!
James Kilowatt
Fa-le pe amandoua. smile.gif

Insa Franta-Romania cu trenul - no way. Fie cu masina si te opresti pe drum prin Viena, Budapesta, etc, fie avion.
Intereseazate de avion, poti prinde preturi bune daca rezervi din timp.

Daca ajungi in Paris poti face o tura si in Bruxelles, Amsterdam eventual Londra, daca faci rezervare din timp la tren TGV/Thalis/Eurostar poti prinde preturi bune si Paris-Bruxelles e 1h20min. Daca treci prin Bruxelles da un semn wink.gif

Pentru avioane baga un ochi aici
http://wizzair.com/destinations/map/
http://www.blueair-web.com/

Chiar si companiile comuniste gen Tarom, KLM, AirFrance, SN Brussels etc au preturi mai mici decat la tren daca rezervi din timp.
guerilla
QUOTE(f1anatic)
Franta + Romania
(mers in FRA, vizitat cu familia descrisa la punctul unu, nunta, si dat o fuga si in RO, fie cu tren fie cu avion)

asta e cea mai buna solutie.

QUOTE(f1anatic)
Ca nu vreau sa pic pe capul nimanui [...] am prieteni care mi-au promis ca nu ma lasa singur. Dar nu pot sa stau pe capul nimanui...si daca vreau sa ma deplasez singur...e greu...Romania este totusi o tara straina pt. mine...


aici esti rau si naspa. nu mai vorbesc cu tine biggrin.gif
booneK9
Batrane, daca tot e asa straina Romania, de ce sa nu arunci un ochi in exotismul mirotic? Asta ca sa nu zic ca "rusine, treci la colt cinci minute". Bag seama ca nu ti-e chiar asa straina cand esti aci pe forum. Si sa nu-mi zici ca e ca sa-ti mai exersezi limba ca nu te cred. Asadar trei saptamani -- timp berechet sa bantui prin ioropa cea larga, sa dai si pe la noi. Parerea mea, hic.
Alex-F1
QUOTE(f1anatic)
Teammate - care lipseste cu desavirsire


Nasoooooollll..... biggrin.gif Pai pana la vara ai timp berechet sa agati si tu ceva pe-acolo..... whistling.gif Io zic ca ar fi frumos si sanatos sa bagi o tura (chiar si de cateva zile) si prin patria natala, numa asa, pentru un schimb de experienta, sa vezi si tu diferentele intre ce-a fost si ce este...nu c-ar fi foarte mari, dar oricum ceva s-a schimbat pe ici, pe colo....in bine, ma refer!!! :romania: Daca ai neamuri/prieteni aici, io cred ca va fi o mare bucurie pt. ei sa te gazduiasca, nicidecum nu le vei sta pe cap!!! De la ce varsta esti plecat din Ro si cand ai fost ultima oara aici?
f1anatic
Poti spune ca a trecut un mileniu de cind nu am mai fost in RO.

Teammate - e vorba de cineva sa vina cu mine si pe care ma pot baza.

Si nu ma refer la fiinte cu 2 cromozomi X ...ca talente locale sint gramada si pe aici...e vorba de cineva pe care ma pot baza...iar in general experienta imi spune ca la chestii din acestea trebuie sa fii foarte selectiv.
ozz86651
Eu as evita Romania. E scump al naibii, iti maninca vacanta, si nu ai mare lucru de vazut, imi inchipui ca ceva mai tii minte. Daca ti-e frica sa nu cazi pe capul cuiva, e evident ca nici prieteni nu ai, asa ca chiar nu vad motivul. In afara de nostalgie, cu aia cum te descurci stii tu mai bine (daca nu te lasa, du-te, eu iti dau aici sfatul rational, nu sentimental). Sa te duci la mare o zi? de ce? Ai amintiri legate de mare? ti-ai facut liceul si studentia la Costinesti si Vama Veche? Ai gasca, ai prieteni sa te duci cu ei sa te simti bine? Daca nu stai pe fundul tau, ce o sa vezi acolo este o mare tiganie, murdarie, aglomeratie, preturi mari si faci plaja pe mucuri de tigari cearsaf linga cearsaf.
3 saptmanini e un timp foarte scurt si europa (sau chiar numai Franta) nu e deloc mica. Parisul e un oras superb. Inlocuieste Romania cu Spania, Italia, Elvetia, Austria etc. Eu merg anual in Ro de 7 ani... primii 2-3 ani a fost misto, dupa aia nu, si as lua o pauza oricind de Romania pe vreo 5 ani. Dar trebuie sa ma duc ca am parinti. Totusi situatia mea e diferita, eu am trait 25 de ani in Romania deci nu prea am nimic nou/interesant de vazut.
PS: pregateste-te sa cam decartezi banul pe oriunde te duci in Europa. Preturile sint in Euro si dolarul e al dracu de ieftin. In Paris nici pe strada sau un mic dejun nu maninci fara 7-8 euro.
getodac
In octombrie voi pleca in luna de miere, de fapt va fi doar o saptamana, si inca nu am hotarat unde vom merge. In mare parte ne tenteaza Bucovina sau Maramuresul. Sunt doua zone despre care stim multe dar nu am fost niciodata niciunul dintre noi. Singurul impediment este distanta mare, iar mie imi este foarte greu sa conduc atat, niciodata nu am condus mai mult de 500 km no.gif . Una peste alta iau in calcul si alte locuri mai apropiate, exclud doar Valea Prahovei pe care am fost aproape in fiecare an. Nu caut un loc in care sa stau incuiat in camera de hotel wink.gif locuim impreuna de doi ani wub.gif , ci caut o zona cu aer curat, in care sa ma pot plimba mult dar nu aiurea, cu drumuri bune, sa pot vizita diferite locatii ce merita vazute.
Sugestii? thanks.gif
infinity79
Anul trecut am fost cu masina la Barcelona. Am vizitat Belgradul, Ljubljiana, Venezia, Genova, Montpelier, Andorra, (viaductul de la Millau), Geneva, Innsbruck, Budapesta si evident Barcelona. A fost frumos, dar dupa 3 saptamani petrecute pe sosea, nu-ti mai vine sa mergi decat cu avionul. Anul asta voi merge la Istanbul, dar cu avionul. Oricum sfatuiesc pe toti cei care merg in Turcia sa ia avionul. Cu masina e deja foarte periculos.
AZAZEL
QUOTE (infinity79 @ Jun 24 2010, 08:42 AM) *
Cu masina e deja foarte periculos.



in ce sens este periculos cu masina pana la istanbul sau in turcia in general?

nici eu nu as fi mers cu masina pana la barcelona si sa aincerca sa vad jumatate de europa. obositor si durata prea mare a concediului.
Lucian107416
Eu am facut Istanbulul cu masina. La dus 10 ore, la intoarcere 7 ore pana in bucuresti(ritm FOARTE alert, in permananta cu peste 40-50km/h peste viteza legala). La dus am stat vreo ora in vama la turci, la retur doar vreo 30 minute. Nu mi s-a parut excesiv de obositor. Asigura-te totusi sa aiba hotelul parcarea inclusa in pret.
AZAZEL
hotelul nu are parcarea inclusa. voi plati 7 euro /zi
Tarabostes
@ f1anatic - daca tot nu ai mai fost de ceva ani, mai bine sa fii nostalgic decat dezamagit sad.gif
Seri
Vara asta vreau sa ajung in sudul Germaniei la Sinsheim, unde este unul dintre cele mai mari muzee de tehnica. Este singurul loc din lume unde pot fi vazute Concorde si Concordski impreuna, precum si naveta spatiala ruseasca Buran si o gramada de masini de F1.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sinsheim_Auto..._Technik_Museum

Daca aveti drum prin zona, nu ar trebui ratat.
James Kilowatt
N-avem drum pe acolo, da' ne facem biggrin.gif
NGZ
In vara asta ne-am propus sa vizitam Venetia (cu auto din dotare). Ruta pe care am ales-o este:
-Ploiesti;
-Arad;
-Budapesta;
-Balaton;
-Maribor;
-Lubliana;
-Venetia;
-si retur.
Nu ne-am propus sa oprim in toate localitatile amintite, ci sa alegem cele mai importante lucruri de vazut de pe traseu.
Estimam o sedere "in afara" de 6-8 nopti.
Daca imi puteti recomanda lucruri care merita vazute (situate pe traseul pe care l-am expus mai sus), va raman recunoscator.
T u d o r
Iti recomand eu sa nu mergeti la Venetia. smile.gif Pentru mine a fost o dezamagire crunta. Mizerie la tot pasul, cersetori (a se citi tiganci) la toate capetele de pod...
James Kilowatt
Eu am fost de doua ori in extrasezon (februarie si septembrie) si a fost foarte OK.
dinpoplaca
Eu nici macar nu as concepe sa ma duc in europa fara sa trec prin romania; de fapt cand am timp merg direct in romania si numai daca mai ramane timp merg si pe altundeva. Pentru mine familia e mai importanta deca orice altceva, si mai am neamuri in romania. Imi place sa le spun ca sumt mai roman decat ei.
ozz86651
Eu n-as mai da prin Romania 5 ani lejer, dar avem parinti de vazut (dicnolo de gradul 1 pentru mine nu prea exista conceptul de neamuri). Nu pot sa ma pling, e distractiv mereu, vad prieteni vechi, amintiri, baute, petreceri etc, dar sint atitea alte tari de vazut, lumea e mare si interesanta.

Cit despre Venetia, eu sint undeva la mijloc.
De vazut e obligatoriu. E foarte frumos si sint multe chestii foarte tari si impresionante. In plus, pe linga partea arhicunoscuta, e o placere sa te plimbi prin oras, mai ales putin mai departe de canalele si strazile principale.

DAR are si multe chestii negative, cum spune Tudor. N-as sta mai mult de 2 zile sa zicem, 3 maxim. Am vazut ca la romanii din Romania cautatul negativelor e un hobby smile.gif. Intradevar are ceva super comercial si de disneyland, multe cladiri in darapanare (poate tocmai d-asta trebuie vazuta inainte sa se strice de tot), cladiri si monumente in fata carora sint dughene cu papuci si ochelari de soare, totul e scump si de proasta calitate (mincarea, berea, cazarea). Una peste alta are multe locuri foarte frumoase dar uneori parca se face un efort sa devina nasoale.
Mai e treaba cu Murano... te duci la Murano si e unul acolo care incearca mereu sa iti vina o sticla de mii de euro, multe kistchuri penale. Dealerul ala sta mare pe linga tine... de vazut vezi ce vedeai si in Romanai cind vizitai farica de sticla (eu am vizitat 2 sau 3). Mai interesant de atit e sa fugi din atelierul ala si sa te plimbi prin orasel/cartier ce-o fi... Numai 2-3h maxim.
Daca vrei o Venetie cu adevarat frumoasa (desi tot disneyland) te duci in Bruges biggrin.gif.




T u d o r
Chestia care m-a scarbit cel mai tare in Venetia au fost tiganicile care cerseau. Ozz, daca ai fi roman in Romania asta ar fi ultimul lucru pe care ti l-ai dori sa-l vezi in alta tara. Sunt prea satul de ce e aici pentru a-l mai superta si altundeva. Macar in concediu sa fiu scutit de astfel de peisaje care pentru unii pot fi pitoresti. smile.gif Aici sunt "normalitatea". Intr-adevar Venetia trebuie vazuta pentru ca e un punct turistic major al lumii dar nu te duce cu sacul ca la pomul laudat. Bifa si mai departe.
ozz86651
Nu-mi amintesc nici o tiganca dar imi amintesc oleaca de tiganie... tarabele alea de bazar care impinzesc un oras care ar trebui sa fie monument arhitectonic. In rest sint de acord cu sacul si pomul... mai bine sa te duci putin sceptic decit sa ai un soc.
Ramine un oras insa din care am amintiri foarte frumoase, desi nu e deloc pe lista mea de favorite.
adrian_r5
QUOTE (NGZ @ May 18 2011, 06:25 PM) *
-Maribor;
-Lubliana;
Daca imi puteti recomanda lucruri care merita vazute (situate pe traseul pe care l-am expus mai sus), va raman recunoscator.

Din zona respectiva mi-a placut la Bled.

... la Postojna ... la Predjama. In Ljubljana am stat putin ... am ajuns seara pe la ora 22 ... a doua zi am vizitat Ljubljana Castle si am plecat spre casa.

pmhoria
QUOTE (ozz86651 @ May 18 2011, 10:06 PM) *
Mai e treaba cu Murano... te duci la Murano si e unul acolo care incearca mereu sa iti vina o sticla de mii de euro, multe kistchuri penale. Dealerul ala sta mare pe linga tine... de vazut vezi ce vedeai si in Romanai cind vizitai farica de sticla (eu am vizitat 2 sau 3). Mai interesant de atit e sa fugi din atelierul ala si sa te plimbi prin orasel/cartier ce-o fi... Numai 2-3h maxim.
Daca vrei o Venetie cu adevarat frumoasa (desi tot disneyland) te duci in Bruges biggrin.gif.


Perfect adevarat. Venetia ..merita cel mult 1 zi sa o vezi. E faina, are cladiri nerenovate .. e altfel. Merita vazuta dar nu as sta mai mult de 1 zi acolo. Murano e ff pitoresc dar iarasi nu ai ce face mai mult de 1/2 zi.
In schimb Bruges wub.gif unul din cele mai faine orasele vazute pana acuma. biggrin.gif
AlexTM
Nu uitati de Burano, o insulita pitoreasca langa Murano, un fel de Venetia in miniatura, mai colorata, dar fara puzderia de tarabe si tiganie. Merita mai mult decat Murano.
NGZ
Multumesc pentru informatii. Dupa sfaturile primite am redus de la 3 la 2 noptile de cazare de la Venetia.
Mai caut informatii despre ce pot vizita pe traseu. Adrian cred ca o sa includ Bledul in traseu.
adrian_r5
QUOTE (NGZ @ May 19 2011, 07:09 PM) *
Adrian cred ca o sa includ Bledul in traseu.

Ok ... si dupa ce ai vizitat castelul si te-ai plimbat si pina la insula din mijlocu' lacului ... prinde bine o kremna rezina wink.gif
NGZ
Imi poti recomanda un hotel ?


adrian_r5
Nu pot recomanda hotel ... a fost excursie de o zi fara cazare la Bled. Am stat 8 zile la Portorož si de aici am facut plimbari de cite o zi prin zona.
ozz86651
QUOTE
Dupa sfaturile primite am redus de la 3 la 2 noptile de cazare de la Venetia.


2 nopti eu cred ca e optim.
Nu o zi, o zi e prea putin. Tine minte, Venetia are multe chestii pitoresti dincolo de caile turistice principale. Nu-s obiective mari si evidente, ci orasul in sine.
De Burano nu stiam, poate data viitoare.
pmhoria
Burano it's a must smile.gif
Scuzati calitatea pozelor facute cu vechea pudriera biggrin.gif

AlexTM
Exact. Cand spuneam mai sus ca e "colorata" nu ma gandeam la culoarea adusa de unii conationali de-ai nostri smile.gif

Merita.
NGZ
Eu stiam ca in Croatia poti intra numai cu pasaportul. Un tip de la o agentie de turism mi-a spus ca ar fi suficient buletinul. E adevarat?

adrian_r5
QUOTE (NGZ @ May 24 2011, 08:47 PM) *
E adevarat?

Asa zic si astia de la MAE ... deci o fi adevarat wink.gif
alias
Ultima data am fost acum 2 ani. Pasaportul era obligatoriu. Acum se pare ca si CI-ul este ok, dar daca vrei sa ajungi la Dubrovnik pe Makarska (drumul pe coasta care este fenomenal) oricum este obligatoriu pasaportul deoarece ai o bucata de drum (foarte frumoasa de altfel) prin Bosnia.
adrian_r5
QUOTE (alias @ May 25 2011, 12:27 AM) *
oricum este obligatoriu pasaportul ... prin Bosnia.

Pai aici zice ca si in Bosnia cetățenii români pot intra pe teritoriul acestui stat cu un pașaport valabil sau cu cartea de identitate valabilă.
AlexTM
Drumul ala pe coasta are un regim mai special, ca puteai sa mergi spre Dubrovnik si fara viza de Bosnia, in vremurile cand se cerea.
alias
Nu-ti cereau viza daca le declarai ca esti in tranzit, pasapoartele insa le cereau. S-or mai fi schimbat lucrurile intre timp. Acorduri intre tari...
NGZ
Multumesc pentru informatii !
M-am uitat si eu pe pagina de internet a Ministerului de externe si am constatat ca nici pentru Serbia nu ai nevoie de pasaport daca esti turist.
Skywalker
Ce fain de mine ca nu tre sa-mi fac planuri de calatorie... mi le fac altii!
Numa' ce am venit din Caraibe
San Juan, Puerto Rico
St. Thomas si St. Croix din USVI
St. Maarten
St. Lucia
Tortola BVI
Aruba
Curacao
Granada
Barbados
Antigua
St. Kitts
Dominica
Deja mi-s satul de astea! Acu' merg... tot in Caraibe confused.gif da' am si ceva noutati whistling.gif
Ft Lauderdale (de fapt aici am mai fo' in nov 2007)
Mexic, Cozumel (idem oct07 - mar08)
Nassau, Bahamas (idem)
Haiti
Jamaica
si iar St Maarten cu St Thomas.
Acu' cine stie vreun uragan musai ca e sezonu'!!!
Mariustom
Pt cei ce-și permit și le place, niște sugestii:
http://www.ziare.com/vacanta/destinatii/ce...ie-foto-1106340
AZAZEL
ajung si eu de revelion la viena.
former_ozz
O sa-ngheti.
AlexTM
Sa ai grija sa iei ceva gros pe tine.
HalbaSus
Eu am fost de revelion in Viena in 2007 (adica 2006-2007), si a fost de-a dreptul cald pentru perioada aceea a anului (stiu ca nu aveam nevoie de geaca (o fi fost incalzirea globala ? sau poate am baut prea mult ? whistling.gif )) oricum mi-a placut atmosfera de pe strada, nu mi-au placut restaurantele insa, dar asta e alta poveste si poate tine si de gusturi.

Ahhh... si mi-a mai placut ca in 1 ianuarie (cand la noi nu gasesti deschise decat benzinariile, probabil fiindca lumea presupune ca in noaptea precedenta te-ai facut atat de praf incat in 1 nu mai poti iesi din casa) erau suficiente birturi deschise.
AZAZEL
noi ne intoarcem pe 1. ne-am trezit destul de tarziu pt a merge la viena si se scumpisera mult biletele de avion. si hotelurile scumpe.
ajungem acolo pe 28 si ne intoarcem pe 1.
in mod normal ar trebui rezervate lucrurile astea cu minim 6 luni in avans. pt dubai am platit 180 euro de persoana la tarom in conditiile in care am rezervat avionul cu 10 luni in avans iar pt viena am dat 175 euro.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.