Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina 3 usi pana in 12.000 euro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
_Constantin_
Se dau 12.000 euro DDP si se cauta:
-masina clasa mica
-3 usi
-nu coreene
-oarecum barbateasca
-benzina, nu mai mult de 90CP
-10.000 km pe an
-costuri de revizie cat mai mici
-nu Logan, Albea sau Aveo sau Accent
-fara taxe vamale
-oarecum shic ( sa atraga o privire sau doua)
-aparuta dupa 2004-2005
-dotari obligatorii: ABS, servodirectie, climatizare automata, geamuri electrice, cel putin 2 airbaguri, cotiera, volanul macar in piele si cam atat.
-proprietarul va avea 22-24 ani deci ceva totusi tineresc.
-se accepta si recomandari de culoare.

Va rog daca se poate raspunsurile sa contina cel putin un argument.Multumesc... acum sa va vad, chiar am nevoie de ajutor pentru un prieten si nici eu nu pot sa ma hotarasc.
Mihai95804
Probabil un Cilo III , dar eu nu prea am incredere in frantuzoaice.Acuma la ce dotari vrea el si ce cati bani e dispus sa dea , 12000 eur, nu stiu daca o sa gaseasca.
Masini tineresti sunt CiloIII, Peugeot 207, Citroen C4,Golf5,Skoda Fabia.
Eu stiu ce sa zic? Daca vrea noua si destul de buna la banii astia eu m-as uita dupa o Octavia Tour , dar e cam pe duca cu productia.
cody-man
Daca mai pui cam 2000 de euro si renunti la climatizarea automata in favoarea unui AC poti lua un Citroen C4 in3 usi care zic eu ca e mai mult decat sic si va atrage mai mult de 1-2 priviri , avand si o culoare adecvata .
Fac recomandarea asta desi nu mi-e simpatic importatorul !!!

Ar mai fi mitsubishi colt cz3 1.3 invite la 11893 euro [ pret luat din revista ] , 95 cp , clima ,cd , jante al, computer bord, 4 airbag-uri
Frumusel si colt-ul , zic eu .
guerilla
mai io ce sa zic. vezi citeste topicul cu aygo si ce poate masinuta aia cand e condusa de un barbat care stie ce vrea biggrin.gif vezi ca si propitaru e pe forum aici printr-o coincidenta.
aaa, si intruneste toate conditiile tale. beer.gif
_Constantin_
Guerilla, aygo nu prea ma incanta dintr-un singur pct de vedere... scaunele... si spatiul interior. Am avut de la showroom una pt 2 sapt cat a stat a mea in service si e buna, dar exclusiv pt oras. Afara e deja periculos cu ea.

Daca am spus 3 usi ce e asa greu de inteles. Octavia Tour e masina tinereasca? Sau Fabia sau Golf? Cel mai ieftin C4 e 10300 CIP si poate ajunge cu ce vreau eu pe ea si la 12300 dar nu stiu ce sa zic.. parca 1.4 pe o compacta e prea putin.

De Clio III nu stiu nimic, stiu preturile dar ca performante chiar nu m-am interesat. ncristi daca esti pe aci si citesti... sau Tudor.

Grande Punto Dynamic 1.4 e destul de dotat si nu depaseste 12.000.
Corsa e prea girly.
Polo e prea vechi.
C3 e deja gay pentru un barbat.
Peugeot 207... o sa ma interesez.
Yaris... nu exista la pretul ala.
Jazz... hmmm ma abtin, la fel si Colt.
Smart ForFour... crfed ca depaseste bugetul.
Ford Fiesta... o sa ma mai gandesc... daca imi ofera alta culoare la bord poate.

Daca am omis ceva poate ma ajutati.
In shortlist raman deci, Punto, Clio III, Smart, C4 si Fiesta. Deci...?
Mihai95804
Golf V e masina de tineret.Defapt toata seria Golf a fost gandita asa. Acuma ma rog daca mai vezi barbati pe la 50 de ani care sunt in criza de personalitate e altceva.Skoda Octavia e masina si atat.
ncristi
Clio III in opinia mea:
- cel mai ingrijit interior si cele mai bune finisaje si materiale (in afara de pack autentique care are bordul dintr-un material rigid si mai slab calitativ) din tot ce am vazut la clasa mica

- directie f usoara (femeile o adora...stiu asta de la viitoare sotie si sora-mea smile.gif ) insa prea asistata (in opinia mea) oricum parca mai buna de cat la megane 2.1

- suspensii excelente
- motorizarile OK (eu as alege 1.4 16v sai 1.5 dci oricare din ele...daca nu ai un stil sportiv si cel de 65hp isi face datoria)
- portbagaj suficient
- fiabilitate (din ce am vazut pe reno.ro) buna (spre f buna chiar)
- pozitie la volan excelenta (mult mai buna de cat la megane)
- scaune bine profilate si confortabile
- franele excelente
- garantie 4 ani

Ca parti negative ....cred ca doar directia prea asistata in rest neavand ceva de reprosat.
Masina de drive test era un confort dinamique galben-auriu (deci destul de bine dotata) cu 1.4 16V...care mi s-a parut destul de lenes chiar daca are apropae 100hp insa probabil cuplul mic reduce performanta...oricum la 18000kM nu avea urma de greire sau troncaneli etc.

O masina excelenta clio III, mult peste meganul meu in cee ace priveste gradul de finisare si atentia detaliilor...merita luata in seama.
Pe mine m-a impresionat placut...ce-a mai buna masina facuta de renault in ultima perioada cred smile.gif

O scurta prezentare:
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=46883
_Constantin_
Mersi ncristi, o sa merg cu amicu sa facem un drive-test. Omu e incepator deci nu prea il pasioneaza calitatea directiei si nici sportivitatea. Vrea si el masina sa mai prinda o pupaza ... stiti si voi cum e ... dar m-a rugat taicaso sa-i gasesc o masina cu care sa nu stea prin service.

Din ce stii tu ... stocurile sunt mari la Reno sau trebuie asteptat foarte mult?
James Kilowatt
Suzuki Swift? Benzinara de 1.3 pare interesanta si mie imi place si cum arata.
costea98547
eu cred ca OPEL CORSA ar fi solutia ideala!o masina care arata bine,are dotari si este aparuta in 2006!
costea98547
eu zic sa incerci si noul OPEL CORSA!o masina care arata mai bina ca clio 3 este aparuta mai tarziu(sf 2006)si are preturi bune!dotari si motorizari ai de unde alege!
bafta la cautat in continuare!
costea98547
Dar corsa vad ca nu o mai iei in calcul,cred ca CLIO3 ramane cea mai buna solutie!dotarile care ti le ofera nu prea le gasesti la alta marca de masini...
Gugea40182
Ar mai fi mazda 2
T u d o r
Constantine, tarziu raspund. biggrin.gif Dar Cristi a raspuns mai repede si foarte corect, sunt perfect de acord cu el in privinta Clio-ului 3. Si eu am mers cu 1.4 16v si am avut aceleasi senzatii ca si el. Poate un DCI de 80 cai ar fi mai nimerit, daca merge mult prietenul tau. Daca nu, 1.4-ul e perfect.
Cred ca si Yaris intra in pretul cerut, dar cel de 1.0 benzinar, Terra sau Luna. Altfel, daca vrea o masina care sa atraga privirile, un 207 ar fi perfect, dar e mai scump. Tot 1.4 16v sau un HDI, de care are bani. smile.gif Corsa nu o stiu bine, dar rea nu poate fi. E si ea o optiune, si Accent, desi nu e pe lista de posibili candidati. C3 e cam girly, ai dreptate. GrandePunto arata bine si se incadreaza in pret, dar eu nu am mers cu una si nu stiu sa zic mai multe.
Eu as alege Clio3 sau 207. Germanii or domina ei topurile la masini de clase mari, dar la cele mici francezii si italienii sunt tatici. smile.gif
wxr
Atentie, parere subiectiva!

Eu as merge pe Grande Punto. Posed una, ca a doua masina si este excelenta. Eu am motorul diesel pe ea, de 75 de cai, nivelul de echipare este Dynamic, asta include si volan si schimbator imbracate in piele, un sistem audio cu 6 boxe (care se aud foarte bine), etc, etc.

Masina se misca bine, unii acuza suspensiile ca ar fi zgomotoase, mie nu mi se par, oricum, nu troncane, nu bocane. Dotarile sunt absolut ok, si in plus masina arata destul de musculoasa ca sa nu fie efeminata. Daca o ia neagra (cu interior negru/portocaliu), va arata excelent (a mea este albastra).

Cel putin la design este peste Clio 3 si noul Corsa (chiar daca imparte aceeasi platforma cu Corsa), probabil la egalitate cu un 207.

Probabil ca motorizarea pe benzina (1.4 77 cai) se incadreaza in 12.000. Sugestia mea ar fi sa nu rateze macar drive-testul cu Grande Punto, indiferent ce va face dupa.
_Constantin_
Am fost si am vorbit la Fiat deja sa facem un drive-test si am sunat si la Renault. Cred ca batalia se va da intre astea doua. Care dealer ofera mai "mult" ala castiga premiul de 12.000. biggrin.gif
HalbaSus
Eu cred ca suzuki swift e exact ceea ce-i trebuie... Corespunde la toate criteriile. Designul e copiat oarecum de la mini... si asta e bine de tot... sunt in oras cateva negre, absolut superbe. Par mici, late si nervoase biggrin.gif mai ales in varianta de 2 usi.

O alta alegere bunicica ar fi seat ibiza... tot negru.
Marius30562
Daca nu-i bai ca-i coreeana, nu-i chiar mica si are mai mult de 3 usi (adica 5), poate ar fi interesanta si oferta de la Lacetti
http://www.chevroletgtt.ro/nou/lacetti_5_u...tari_elite.html
GST
Si eu as merge tot pe Grande Punto...exprima pur si simplu TINERET...cel putin pt mine. E desenata foarte bine, putin agresiva, lata, mai ales cea cu portocaliu e superba... interior placut, echipare buna(sistem audio chiar bun!) si cam atat smile.gif
Sa chemi amandoi dealerii la masa si sa organizezi o licitatie smile.gif care ofera mai multe dotari ala castiga. arigato.gif
croitoru27802
[quote="GST"]Si eu as merge tot pe Grande Punto... [/guote="GST"]

Ok....un sfat...daca iti iei grande punto...sau orice masina din cama fiat...nu ti`o lua de la nush ce concesionar...e bine sa o iei direct dela bucuresti ptr k altfel ai sa astepti foarte mult pana iti va veni masina....eu am patit`o cu un fiat doblo panoramic.....a durat o luna si ceva pana mi`a venit masina DE LA BUCURESTI. Deci masina era acolo de o luna de zile...cu numerele exact la fel....au venit numerele cu 5 zile intarziere....deci 5 zile masina a stat degeaba 5 zile in parcare....nu fac reclama negaiva firmei Fiat...dar asta e chiar bataie de joc.!! Sper k tu sa nu ai parte de un asemenea tratament din partea dilarilor smile.gif(nush cum se scrie...dushine sa`mi fie:blash: )smile.gif
adi.mitrea
QUOTE(_Constantin_)
Cel mai ieftin C4 e 10300 CIP si poate ajunge cu ce vreau eu pe ea si la 12300 dar nu stiu ce sa zic.. parca 1.4 pe o compacta e prea putin.


@Constantin: Păi ziceai că vrea mașină de cel mult 90 de cai...

Swift e drăguț dar parcă are roțile prea subțiri (mie nu-mi inspiră deloc sportivitate).
Lacetti are 5 uși și omul VREA CU 3. În plus e foarte scump și e și gurmand.
Mazda 2 arată ca naiba, atrage priviri în sens negativ.
Golf V nu intră în buget.

Eu zic că lupta se duce între:

1. Fiat Grande Punto 1.4 (De ce nu se uită prietenul și la Stilo 3 uși 1.4 - 95 de cai. E foarte frumoasă, eu mi-am dorit-o cândva. E rară, chiar dacă e veche. E foarte bine dotată și costă vreo 12500 euro DDP)
2. Clio III, dar nici pe mine nu m-a impresionat motorul de 1.4. Finisajele sunt excelente.
3. Colt CZ3 1.3 - personal nu-mi place calitatea/aspectul plasticelor din interior, deși designul este drăguț.

Personal aș alege Stilo ori G Punto.
_Constantin_
Intradevar nu vreau motor mare dar ma gandeam ca daca iau C4 o sa vina cu 1.4 si e cam putin.

Lupta se duce acum intre ratiune( Clio III) si simtire (Grande Punto). Am configurat ambele modele dupa preferinte si urmeaza un drive-test. Probabil va fi Fiat, nu siu de ce dar e foarte frumos si pana acum posesorii din ce am citit pe aici sunt multumiti.
Legionaru'
Sa mearga pe Grande Punto. Are timp si pentru ratiune! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.