Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce este acea spuma?....Laguna 2...1.9DCI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
vick
Am dat jos capacul de pe motorul masinii din semnatura (Laguna II 1,9 DCi) si am observat pe cutia de viteze, la imbinarea dintre ea si blocul motor, un fel de spuma buretoasa, galbena, asemanatoare cu spuma poliuretanica pentru izolat...

Mie imi pare ca acea spuma este cursa acolo de pe un furtun de mai sus, un furtun pe care cred ca circula apa+antigel...Acum pare sa nu curga nimic pe acolo, nu pierd nici lichid de racire din rezervor si nici ulei...

Imi poate spune cineva ce este cu acea spuma acolo? E normal sa fie acolo?


Atasez cateva poze...
vick
a 2-a poza
vick
ultima
vick
am rezolvat misterul......spuma aia galbena provine de la spuma de antifonare (buretele) de sub capacul pus pste motor.....s-a dezlipit, a atins motorul fierbinte si s-a topit....

ca remediu....o sa lipesc cu spuma poliuretanica buretele de capacul din plastic....fiindca daca il scot de tot ma va deranja sigur zgomotul motorului...



p.s. dragi moderatori...faceti ceva cu modalitatea de postare....e al doilea post care mi se sterge daca vreau sa pun un emoticon!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.