Help - Search - Members - Calendar
Full Version: opel vectra c sau vw bora?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
luci98160
as vrea sa imi iau si eu o masina si nu e stiu ce sa aleg! vw bora am 2003 sau opel vectra c an 2003 ? ce imi sugeratzi? exista prb la vreuna din ele ?
florin55503
vectra C din vremea aia a avut unele proleme cu flansele. in rest nimic. din pacate pe vremea aia erau urm motoare: 2.0 dtil de 100 CP si 2.2 dtide 125 CP.
s-ar putea sa gasesti bora la 130 CP (desi pe site la opel in vremea aia motoarele de 2.0 si 2.2 erau si in variante de putere mai mari). spatiul in vectra e incomparabil mai mare. un alt avantaj este faptul ca distributia este pe lant

bora o sa fie mai agila, mai spintena(mai putin in varianta de 90 CP)

daca vrei benzina eu zic sa optezi pentru opel.
luci98160
chiar nu stiu la care sa ma opresc...ca design as opta ptr opel dar vw cred ca e mai bun.. in plus la opel cred ca sunt si piesele mai ieftine
eddie
Atunci alege Opel !
_Constantin_
si eu tot opel zic. Super incapatoare si foarte confortabila la drum. Cele mai misto scaune.
AlexTM
Si eu votez tot pentru Opel.
E mult mai mare si mai bun raport calitate/pret
luci98160
mersi mult! cred ca am sa ma opresc la opel vectra c !!! numai ca unele modele ca 1.6 cansuma f mult 10.7 l
eddie
Motoprul de 1,6 e mic pentru Vectra C.Incearca sa gasesti unul de 2,0 DTI.
Lucian55
Si eu zic tot Vectra cu motorul de 2.0 DTI. 1.6 consuma mult pentru ca este o motorizare prea mica pentru masina si de aceea motorul munceste din greu.
Daca tii la putere poti foarte bine sa faci cip tuning la cel de 2.0 DTI si ajungi la puterea celui de 2.2 dti
luci98160
da,am cititi si ala e cea mai buna motorizare!!!
cu toate ca si motoru ala iarna te duce in 9l/100km
Lucian55
9 nu mi se pare un consum mare.
sandman
si eu as opta pt un vectra din pricina motorului, desi bora arata mai bine. 9l nu e mult pt o masina din clasa ei
_Constantin_
10.7 nu e mult pentru o vectra C. Pentru un motor de 1.6 asta e consumul in oras. In aglomeratia din bucuresti garantez ca o vectra C 1.6 ia mai mult de 12-13%.

9% te refereai la dieselul de 2.0? Nu e adevarat. Eu merg regulat cu masina asta si nu sare consumul in oras de 7.5 iar afara maxim 6%.
eddie
Pai daca 2,0 DTI are in carte dat consum urban de 8 l/100 km,cum poate sa consume mai putin ?
Al meu papa intre 8,5 si 11,5 l/100 km in oras,depinde de mai multi factori.Afara mi-a luat cel mai putin 5,9 l/100 km,cand am mers in Grecia asta vara si in Turcia de revelion.
Lucian55
Un prieten are Astra cu motorul asta de 2.0 DTI, ce e drept ca o cam calca dar nu ii sare de 10 in bucuresti.
Salcianu94540
bora clar... nu se compara opelu cu vw nush cum ati reusit voi sa faceti comparatii din toate punctele de vedere... iar 90cp la 1.9 tdi accelereaza chiar bine 13 sec pana atinge 100 8.3 pana atinge 80 iar daca nu vrei sa te duci la raliu sa sa iti impresionezi consoarta sau prietenii cu liniutze e foarte potrivita bora de consum nu mai zic ... 3.5 % la drum lung 4.5-5 mediu ... acum alege si tu... spun astea pt ca am o bora 1.9 tdi deci nu vb aiurea
Cso96419
e na, consum de 3.5%, de unde. hai ca imi arata si mie calculatorul atat la golf, dar atunci ma duc cu 60 in a 4. de cand am masina (vreo 3000 de km, de la inceputul iernii) consumul mediu aratat de calculator este de 6.5.
este adevarat ca nu ma duc batraneste, dar nu sunt nici vitezoman si nu fac nici liniute. acesti 6.5 ies asha din 60% oras restu drumuri judetene cu multe carute, radare, localitati in drum.
in afara consuma vreo 5.5 cu depasiri, accelerari franari etc.

acum sa fiu on topic. merg pe Vectra. pt mine conteaza mai mult spatiul interior de cat un consum mai mare cu un litru la 100 de km. in oras desigur e mai agila bora, dar in rest nu. cat despre motoare: cele de 1.6, total inacvate la caroserie. consumul este rezultatul submotorizarii. trebuie turat si fortat motorul sa inaintezi decent. cu cel de 1.8 deja se descurca, scade si consumul. DTI-ul de 100 este bun pt ca are un consum decent+distributie pe lant, ai scapat de o grija.
tdi urile de la vw bune, intretinere mmai scumpa la un + de calitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.