Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cine AJUTA un volkswagenist ??? (Merci!)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
buga24856
Am un VW Bora din 2002 vara (1,6 16V benzina) si are cam 70 000 km.Ce trebuie sa-i schimb in afara de ulei motor, filtru ulei, filtru benzina,filtru polen, care le-am schimbat.
Lichid frana, licid sevodirectie, lichid cutie de viteze, bujii, curele ??????si nu mai stiu ce ??? Si inca una: are boxe numai pe usile din fata , in spate doar locurile ptr boxe. Aveti vreo idee cum si cu ce sa le umplu ?Sau nu se poate cu aparatul care il am (radiocasetofon fara cd-player din dotarea masinii).Totusi are taste ptr. magazie de cd-uri, dar n-are magazia, care am inteles ca sta in porbagaj cu trusa de prim ajutor(daca nu m-a mintit cel care mi-a spus , eu ne fiind in domeniu).Poate gasesc si oameni care se bucura sa-si spuna cunostintele doar ptr. ajutorul celor nepriceputi .Multumesc tuturor anticipat.(Nu am cartea tehnica fiind la mana a doua s-a pierdut probabil).
Adrian90853
Trebuie neaparat schimbata cureaua de distributie si mecanismele care o angreneaza, bujiile si lichidul de frana. Despere lichidul de servodirectie nu stiu, daca afli ceva spune-ne si noua.
george95561
Salut,daca ai luat masina de la o cunostinta-se poate sa se fi pierdut cartea de service,daca nu-atunci nu s-a pierdut,ci nu ti-a dat-o pentru ca tu sa nu stii cati kilometrii reali are masina si istoricul masinii in service.Eu sunt patit,tot fara carte de service am cumparat masina la 60 mii km,am aflat ca de fapt avea 86 mii.De ce-ti spun toate astea,daca masina are peste 90.000 km trebuie schimbata si distributia.Casetofonul pe care-l ai tu din fabrica are iesire pentru 2 boxe,dar poti sa-i pui si pe spate.
george95561
Distributia se schimba prima oara la 90.000,dupa aceea la 60.000.Daca tot schimbi distributia e bine sa schimbi cu tot cu role intinzatoare,pompa de apa,nu numai cureau.
Din cate am vazut - nu ai schimbat si filtrul de aer.
ionut83652
QUOTE(george95561)
Salut,daca ai luat masina de la o cunostinta-se poate sa se fi pierdut cartea de service,daca nu-atunci nu s-a pierdut,ci nu ti-a dat-o pentru ca tu sa nu stii cati kilometrii reali are masina si istoricul masinii in service.Eu sunt patit,tot fara carte de service am cumparat masina la 60 mii km,am aflat ca de fapt avea 86 mii.De ce-ti spun toate astea,daca masina are peste 90.000 km trebuie schimbata si distributia.Casetofonul pe care-l ai tu din fabrica are iesire pentru 2 boxe,dar poti sa-i pui si pe spate.

da pe tine nu tea pacalit de la 60 mii la 86 mii esti super k dar nu cred co platit ala doar pt 20 mii km
ionut83652
cat despre distributie schimba cureaua si rola oricum iar dupa aia ai 2 variante 2xcurea bosch (la 60000kmfiecare)si intinaztor INA (la 120000)sau vw
sau chit de distributie contitech fara probleme 100000 mii cureaua si 200000 mii intinzatorul!
eu asa fac!sau daca nu cum spun aia de la service ca de tre sa traiasca si ei!
ovi62994
QUOTE(george95561)
Salut,daca ai luat masina de la o cunostinta-se poate ................De ce-ti spun toate astea,daca masina are peste 90.000 km trebuie schimbata si distributia.Casetofonul pe care-l ai tu din fabrica are iesire pentru 2 boxe,dar poti sa-i pui si pe spate.


Distribuitie la masina pe benzina???
parca era o Bora :
buga24856 : Am un VW Bora din 2002 vara (1,6 16V benzina) si are cam 70 000 km....[/b]
george95561
Salut Ovi,masinile pe benzina nu au distributie???
razvan63926
in cartea mea tehnica de la bora tdi spune ca lichidul de frana se schimba la 30000 km si asta nu pentru ca se degardeaza lichidul ci pentru ca formeaza bule de aer in lichid si franele nu mai sant eficiente,oricum eu am facut 30000 km si franele nu au nimic
ovi62994
QUOTE(george95561)
Salut Ovi,masinile pe benzina nu au distributie???


Salut George,
Nu bag mana in foc dar eu asa stiu ca nu au curea de distribuitie... sau daca au ceva curele "asemanatoare" se schimba mult mai rar decat la diesel....

Poate ne ajuta cineva mai experimentat blush.gif
Cristi2
este curea de distributie. cat despre schimb, nu stiu sigur.
am auzit variante intre 100 000 - 180000 km.
klm
Golf benzina anterior 2004: distributia se schimba la 90.000 km apoi la 60.000 km (sau tot 90.000 km daca se folosesc curele originale VW - cel putin asa spune in cartea tehnica).
Golf benzina dupa 2004: distributia se schimba la 120.000 km apoi la 60.000 (sau vezi paranteza anterioara).
E bine de verificat cartea tehnica a categoriei de vehicule din care face parte masina in cauza pentru mai multe detalii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.