Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Passat B5 1,8T an 1998 avantaje si dezavantaje
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Skywalker
Vreau sa-mi cumpar din Germania VW Passat B5 de prin 1998 - 1999 cu motorul de 1,8l 20V 150cp.
Vreau sa stiu ce avantaje si dezavantaje sunt la acest model de masina. Am auzit ca ar fi probleme la suspensii & directie si cost mare de inlocuire a unor elemente; uzura prematura a turbinei din cauza unor defecte constructive, consum de ulei din cauza uzurii supapelor (sau asa ceva).
Astept informatii pertinente de la proprietari.
Va multumesc!
Iulian HondaFan
turbinele se asteapta sa fie inlocuite dupa 200k km. problema principala a fost cu bobinele de inductie. daca masina le-a avut deja schimbate esti OK ( VW a facut recall si le-a inlocuit pe toate cele care au piacat prin 2002-2004). motorul a avut si ceva probleme de namol ( sludge) dar daca s-a schimbat uleiul la timp e improbabil. alte probleme legate strict de motorizarea asta nu au fost semnalate, dar sunt problemele obisnuite ale modelului la electrice si ceva si la varianta 4motion. nu e una dintre cele mai fiabile masina din epoca, dar e rezonabil de fiabila. daca nu gasesti un Accord din epoca, bun si Passatul... biggrin.gif

oricum e o masina f. buna dinamic, estetic, ca nivel de finisare si economica ( dupa standardul de benzinare) pentru puterea dezvoltata.
Skywalker
Mie imi place cel mai mult Mitsh Galant, nici cu Accord nu mie rusine dar cine le stie repara si cat costa piesele?
DORU
"Cocosatul" cu 1.8T este o solutie partial buna: consuma mai mult decat Octavia 1.8T de ex datorita masei mai mari, fiind mai putin performant din acelasi motiv. Daca are CV automata... :ewpu:

Incepand din 2000 toate ar trebui sa aiba Euro3...insa verifica. Bafta !
DORU
"Cocosatul" cu 1.8T este o solutie partial buna: consuma mai mult decat Octavia 1.8T de ex datorita masei mai mari, fiind mai putin performant din acelasi motiv. Daca are CV automata... :ewpu:

Incepand din 2000 toate ar trebui sa aiba Euro3...insa verifica. Bafta !
Skywalker
Pai fata de Vectra mea de 75 cp io zic ca este suficient 150cp.
Vectra la 1060kg are 75cp cu sarcina maxima de 1590kg
Passat @1350kg are 150cp cu sarcina maxima de 1850kg
raportul de greutate/cp la sarcina maxima este oricum mai bun decat la vectra
Passat = 1cp la 12,33kg
Vectra = 1 cp la 21,5kg

Cam care este consumul urban si extraurban la Passat?
Vectra are urban @8,5% si extraurban in regim de maxim 120kmh 5,5%
DORU
Octavia 1 1.8T papa intre 8,5 - 13% in oras, in fct de trafic, anotimp, calitate carburant si, cel mai important, SOFER. Extraurban minim 6%,maxim 9-10%, la viteze f mari (peste 160km/h ct). Octavia 1 Elegance are 1280kg, deci Passat-ul va consuma usor mai mult, prin deductie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.