Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Echilibrare roti????
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Dorin97972
Am cumparat anul trecut un Opel Zafira 2.0DTI si inpreuna cu masina am primit 4 genti de tabla cu tot cu anvelope de iarna.......

Nelamurirea mea este.........Daca schimb gentile si le pun pe cele de iarna mai trebe echilibrate rotile????? daca DA atunci ce se strica daca nu le echilibrez???
florin55503
s-ar putea ca rotile sa fie echilibrate de fostul proprietar. dupa ce le montezi dai o tura si vezi daca tremura sau nu masina, volanul etc
eddie
Vrei sa intrebi daca schimbi rotile cu totul,adica alea de pe masina cu cele de iarna(jante tabla + anvelope de iarna) ?
Te costa 10 RON o echilibrare la 4 roti,eu cred ca merita,macar stai linistit dupa aia,mai ales ca e vorba de directie.
Nu mai iti raspund la a doua intrebare,sper sa fi inteles ce-ai de facut dupa ce ti-am raspuns la prima ! biggrin.gif
Dorin97972
Problema ii ca vreau sa merg numai vro 2500km si apoi sa le pun pe cele de vara inapoi(genttile de aluminiu si anvelopele)....are rost sa fac o echilibrare?????
eddie
Da.Nu merita sa te scumpesti la tarate !
Nu vrei sa stii ca sunt OK ? Daca e vreuna dezechilibrata rau ? E vorba de securitatea ta pana la urma !
sandman
vrei sa zici ca e 10Ron bucata de echilibrat! adica vreo 40ron.
dupa ce le montezi vezi daca iti tremura volanunl, daca nu, totul e ok.
eddie
Nu,am spun 10 RON TOATE.La AutoSoft pe soseaua Fundeni exista chiar o oferta la 3 lei de roata,care cuprinde cosmetizare(spalata cu totul inainte de echilibrare si dat cauciucul cu polish) si echilibrare.
Andrei59324
Daca jantele sunt cu tot cu cauciucuri este posibil sa nu mai fie necesar sa le echilibrezi.Daca vrei sa schimbi jantele.....categoric treb sa le echilibrezi....vezi AutoSoft la pod Fundeni sau pe Dudesti langa Mc Dristor.
Eu schimb cauciucurile in fiecare primavara si toamna....40Ron toate 4 cu tot tacamu'.
TLS-09
QUOTE(E d d i e)
exista chiar o oferta la 3 lei de roata,care cuprinde cosmetizare(spalata cu totul inainte de echilibrare si dat cauciucul cu polish) si echilibrare.


O singura precizare cred ca se impune.Spalarea jentii inaintea echilibrarii nu tine doar de cosmetizare ci este obligatorie.Ca nu se face peste tot e pacat, dar in mod normal o roata echilibrata cu noroi pe partea interioara a jantei este departe de o echilibrare corecta.Si eu le schimb primavara si iarna la schimbul de anvelope vara/iarna si intotdeauna au spalat jantele inainte de echilibrare.
Si inca o chestiune, pune-i sa-ti scrie cu creta pe fiecare cauciuc de unde l-ai dat jos Stanga fata-SF si asa mai departe DF,SS,DS asta pentru a pastra configuratia la remontare sau pentru a schimba in mod corect pozitia cauciucului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.