Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme cu frana la Opel Astra DTI 16V
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Adrian98245
Buna ziua, am o problema cu frana...
cand apas pedala de frana brusc, si tin apasat, incepe sa vibreze pedala d frana foarte urat, si nu pot sa apas mai tare si masina parca nu se opreste. placutele le-am schimbat anu trecut in august 2006.
am discuri de frana pe fata si spate.
va rog .. ajutor..

multumesc
cristian95382
QUOTE(Adrian98245)
Buna ziua, am o problema cu frana...
cand apas pedala de frana brusc, si tin apasat, incepe sa vibreze pedala d frana foarte urat, si nu pot sa apas mai tare si masina parca nu se opreste. placutele le-am schimbat anu trecut in august 2006.
am discuri de frana pe fata si spate.
va rog .. ajutor..

multumesc


Cand simti vibratul ala in pedala atunci iti intra ABS-ul , asa se manifesta el.
adi.mitrea
Și din august până acum nu ai mai observat treaba asta?

Și eu zic că e sistemul ABS și e normal cum face și ce face. Nu e o problemă.

Încearcă să frânezi în așa fel încât să nu intre ABS, adică nu tot timpul la limită și cu pedala la fund.

Pe sufrafețe umede, înghețate și pe piatră cubică pedala va vibra și mașina nu va încetini foarte mult. Mare grijă în condiții de aderență precare!!
Bogdan79883
stai linistit ca si eu m-am speriat un pic la inceput. o sa te obisnuiesti cu ea.
Avram-5
QUOTE(Adrian98245)
Buna ziua, am o problema cu frana...
cand apas pedala de frana brusc, si tin apasat, incepe sa vibreze pedala d frana foarte urat, si nu pot sa apas mai tare si masina parca nu se opreste. placutele le-am schimbat anu trecut in august 2006.
am discuri de frana pe fata si spate.
va rog .. ajutor..

multumesc


Relaxeaza-te! e absolut normal. Cred ca nu ai avut pana acum ocazia sa conduci in conditii de aderenta scazuta. te vei obisnui. S-o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute!
Gabi84616
S-ar putea sa fie si din cauza anvelopelor, daca sunt prea tocite aderenta scade foarte mult si atunci intra abs-ul in functiune. Parearea mea schimba anvelopele cu unele noi si nu vei mai avea probleme!
Gabi84616
S-ar putea sa fie si din cauza anvelopelor, schimba-le macar de proba cu unele mai bune si vei constatata ca nu mai face chiar asa de rau cum descrii...
ionut83652
poi dacxa vibre4aza doar pedala e de la abs daca vibreaza masina e de la discuri care sau ovalizat!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.