Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Audi TT vs A3 Sportback vs A4
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Rares98168
Vreau sa cumpar una dintre ele, motor 2.0 TFSI, insa am nevoie de opinii ale utilizatorilor.

Ce are foarte bun/prost Audi TT? Are cineva noul TT? E adevarat ca e ca o "tigaie" (asa mi s-a spus, adica zbor cu ea de pe drum la propriu, mai ales ca vechiul model avea probleme cu stabilitatea)?

A3 Sportback e un model vechi tehnologic? Merita sa il aleg in loc sa iau TT? Am facut un drivetest cu un A3 SB motor 2.0 TDI, avea 27.000 la bord si scotea zgomote ca un tractor. Eu am Passat nou, acelasi motor si marturisesc ca nu se aude mai nimic, in comparatie cu ce am auzit la A3. Are cineva A3 SB cu motor 2.0 TFSI si cutie S-tronic?

La A4 m-as uita la cel cu tractiune quattro si cutie manuala. Stiu ca in aceasta toamna apare noul A4, asa ca ma intreb care va fi valoarea de revanzare a unui A4 peste 1-2 ani, mai ales ca nu va fi diesel ci benzinar. Si ce are misto acest A4? Ca la capitolul bord, m-a captivat simplitatea in utilizare a Passatului. biggrin.gif

Bugetul meu este in jur de 35.000 CIP. Si fac kilometri, cu Passatul am 50k in aproape 2 ani, din care 2/3 prin tara.

Multumesc anticipat (si sper sa nu fi gresit sectiunea cu acest topic :angel: )
Lucian55
Difera mult clasele masinilor pe care le-ai enumerat aici.
Daca vrei o masina sport cu care sa mergi numai tu si cu prietena/sotia atunci iei TT, daca vrei ceva sa ai portbagaj mare iei A3 SB, si asa mai departe.
HalbaSus
QUOTE
Ce are foarte bun/prost Audi TT? Are cineva noul TT? E adevarat ca e ca o "tigaie" (asa mi s-a spus, adica zbor cu ea de pe drum la propriu, mai ales ca vechiul model avea probleme cu stabilitatea)?


Primul model imediat dupa lansare a avut niste probleme cu stabilitatea la viteze mari, s-a modificat eleronul si suspensia si problemele au fost rezolvate inca de la modelul precedent.
Ce are bun:
- arata bine de tot si in interior si in exterior (mai ales pe alb... e drept ca albul perlat costa vre-o 2000 de euro in plus dar merita - trust me)
Ce are rau:
- Spatiu interior mic (pe bancheta din spate nu poti pune nici macar o lada de bere biggrin.gif)

QUOTE
A3 Sportback e un model vechi tehnologic? Merita sa il aleg in loc sa iau TT? Am facut un drivetest cu un A3 SB motor 2.0 TDI, avea 27.000 la bord si scotea zgomote ca un tractor. Eu am Passat nou, acelasi motor si marturisesc ca nu se aude mai nimic, in comparatie cu ce am auzit la A3. Are cineva A3 SB cu motor 2.0 TFSI si cutie S-tronic?


Vechi tehnologic ? Nici vorba, oricum are aceasi platforma cu TT-ul. Motorul 2.0 TDI are intr-adevar zgomot de tractor, dar daca vrei 2.0 TFSI nu te va afecta. Sotia mea are un sportsback 1.9 TDI (tot tractoras) iar Iulian HondaFan a avut un sportsback 2.0 TFSI DSG (S-tronic cum se numeste acum), poti citi despre ele aici:
Masina sotiei - A3 SB 1.9 TDI
Fosta masina a lui Iulian - A3 SB 2.0 TFSI DSG

A4 - Am fost cu unul la drive-test, ce-i drept tot cu motorul 2.0 TDI. E o masina buna fara sa iasa in evidenta prin ceva, bordul e extrem de ergonomic, finisaje foarte bune, dar la 35.000 cu motorul 2.0 TFSI quattro nu vei avea piele si alte dotari premium.
florin55503
a3-ul, golful 5, si TT-ul impart aceiasi platforma tehnica si aceleasi motoare (2.0tfsi, 2.0 fsi si in se pare 3.2 fsi)

am vazut reportaje in care se intrebau daca merita banii in plus fata de G5. (pt interior si o acceleratie de 0.5 s mai buna de la 0-100, spuneau ei). concluzia e ca depinde de fiecare daca merita sau nu.

Asa cum a spus si halba locurile din spate sunt degeaba. am mers cu cel vechi si in interior arat foarte bine, scaunele erau sport, cu o susutinere foarte buna. mie unul chiar mi-a placut masina desi multi spun ca e de fata. modelul actual are niste trasaturi mai masculine
Rares98168
Multumesc mult pentru raspunsuri si lamuriri. Sunt informatii foarte utile, mai ales ca le pot compara cu propriile mele senzatii.

Azi am fost la un drive test cu TT-ul de 3.2 V6. Am avut sentimente contradictorii. Din afara arata super, cand am intrat in masina, parca as fi intrat intr-o cutie de conserve. Spatiul spate nu conteaza, e doar pentru decor. Bordul bine desenat in opinia mea, oglinda retrovizoare frustrant de minuscula (aveam senzatia ca hayonul se micsoreaza blink.gif ).

Volanul extrem de usor de manevrat. Scaunele bine profilate - compar acum si cu ce am eu la Passat. Cand am plecat de pe loc, era sa decolez. Trecand de pe diesel pe benzina 3.2, am apasat mai tare pe acceleratie. :angel:

Reprizele sunt fantastice, sunetul motorului a scos la suprafata pilotul din mine (desi nu sunt vitezoman, merg doar repede biggrin.gif ).

Concluzia mea: masina e frumoasa, oamenii intorc capul dupa tine, consumul ok (15 % media), spatiul mic (masina pentru doi maxim sau, as zice, pentru UN pasionat de condus), reprizele fascinante. Cand o sa am deja o masina de birou si suficienti bani incat sa nu ma uit la ei, o sa-mi fac o placere sa imi iau un TT, probabil un model din viitor beer.gif

Pana atunci, am scos din calcul TT-ul. Am vazut insa o varianta la fel de interesanta si mai spatioasa - S3, motor 2.0 TFSI 265 CP quattro. Pe de alta parte A3 SB mi se pare o alegere inteleapta si il am pe lista (multumesc HalbaSus si Iulian indirect). Ramane sa vad acum daca aleg intre S3 (care are un motor extrem de puternic pentru mine - 265 CP, ce sa fac cu ei?) si A3 SB dotat sportiv (2.0 TFSI cu S-Tronic).
_Constantin_
Salutare, daca ai banii necesari ia S3, arata fantastic, motorul e race-tuned, dar interiorul nu e asa spartan ca la TT. Sa nu crezi ca intre S3 si A3 cu un motor mare nu e decat diferenta de putere, sunt diferente de setare a suspensiei, alte rapoarte la cutie, raspunsul motorului e altul. Nu stiu daca e disponibil pentru drive-test S3 dar daca ai ocazia sa mergi cu el o sa vezi diferente majore fata de A3 normal. Singura problema majora este calitatea drumurilor din tara noastra. Cu siguranta o sa faci prag si suspensia si fundul tau... blush.gif
ozz86651
Bine ca ai renuntat la aiureala de TT. Stiu citiva oameni care au masina asta. Toti au sini smile.gif. E draguta, dar pentru nevasta-mea. Plus ca numai masina sport nu este (sasiu aiurea la modelul vechi, platforma de golf), doar pretinde.
De A3, A4 n-am nimic de zis, masini decente, e drept overpriced. S3 chiar mai mult decit atit, dar mult prea scumpa pentru ce ofera. Daca renuni putin la calitatea interiorului gasesti o masina foarte comparabile la performante cu muuult maioutini bani: Maza 3 MPS. Si mai sint si altele. De exemplu in aceeasi curte VW GTI, ca tot te plinegeai de prea multa putere. Cooper S daca tot nu ti-e rusine cu masini de pustoaice. Focus ST.
DORU
Eu recomand polivalenta: A4 2.0 TFSI Quattro. Si rapida, si sigura si vandabila (nu e sport si nici combi). Bafta !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.