Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sugestii : Astra G 1.7 DTI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
marius62991
Ce ar trebui sa stiu inainte de a cumpara o Astra G(hatchback) 1.7 dti (s/h >2002)? Intretiner motor, caroserie, suspensii,stil de conducere pt diesel, etc.? Diesel vs Benzina?
ionut83652
benzina vs diesel
consum
8,6,7 6,4,5
asta ar fi consumul cat despre intretinere nr unu schimbarea distributiei ca daca so rupt cureaua e jale mare (la ambele)in rest ulei filtre stii tu !!
si ca stil de condus dai tapla la diesel pana in 2500-3000 rpm iar la benzinar de la 3000 -5000 rpm asta asa ca varfuri iar pentru un mers normal la diesel treapta la 2200-2500 iar la benzinar treapta la 2500-3000
cat despre stilul de condus ....te priveste!! bicycle.gif
florin55503
ionut te contrazic. dti-urile (si 1.7, 2.0, 2.2)trag putin altfel. adica trag puternic intre 3000-4500.

nu schimba sub 2500 rpm, pt ca pierzi puterea.

nu trebuie sa te astepti la performante exceptionale de la masina asta, motorul asta fiind orientat spre consum. daca vrei mai multa putere (cu un consum o idee mai mare uitat-te la 2.0 dti. asta e pe lant si ai schimbat de schimbul distributiei.

intretinerea este destul de ieftina.

probleme ce apar de obicei la dti: electromotor, alternator. mai rar au problema cu flansele (foarte rar, probabil au fost cateva serii)
marius62991
Mercy mult pt sfaturi.Am un Vectra A 2.0i din 93 si l-as cam schimba cu astra dti cu dif. de bani.Stiu: spatiu mai mic, putere mai mica.Dar consum mai bun si masina mai noua si mai dotata.Dau cam 2 vectre pe un astra din 2002 si nu e chiar ok.Asta e piata si ne conformam.
marius62991
Mercy mult pt sfaturi.Am un Vectra A 2.0i din 93 si l-as cam schimba cu astra dti cu dif. de bani.Stiu: spatiu mai mic, putere mai mica.Dar consum mai bun si masina mai noua si mai dotata.Dau cam 2 vectre pe un astra din 2002 si nu e chiar ok.Asta e piata si ne conformam.[color=white][/color]
marius62991
Am mai vorbit si cu altii si zic ca se merita.
florin55503
pai daca erai in germania dadeai cam 4 vectra din 93 sa iei o astra din 2002. chiar daca si la ei masinie vechi si-au cam dublat pretul
cristian95382
Marius tot ce pot sa-ti zic este ca se merita o astfel de masina, si eu am astra 1.7 dti si sunt foarte multumit de ea, este foarte fiabila cu un consum mic daca ti se va parea mai 'puturoasa' ii pui un cip si gata
Si in legatura cu uleiiul din vasul de expansiune, da intradevar este de la racitorul de ulei in majoritatea cazurilor. Daca vrei sa cumperi o astfel de masina sa te uiti si in vas sa vezi daca nu este ulei!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.